BRATISLAVA. Trčiace klince, rozvetrané lávky a betón pod hojdačkami sú už na detskom ihrisku v bratislavskej Medickej záhrade minulosťou. V apríli otvorila mestská časť vďaka partnerstvu so súkromným sektorom vynovené ihrisko, ktoré spĺňa všetky bezpečnostné normy, vrátane povrchu, ktorý tlmí pád.
"Teraz prídu na rad ďalšie ihriská v správe Starého Mesta," uviedol staromestský hovorca Tomáš Halán. Stav ihrísk a potreby rodičov plánuje mestská časť zmonitorovať v spolupráci s Rodinným centrom Prešporkovo. Rekonštrukcie ihrísk majú za cieľ v prvej fáze odstrániť zlé, pokazené a zastarané hracie prvky a neskôr chce Staré Mesto ihriská rozvíjať v duchu dnešných bezpečnostných noriem.
Starostka Starého Mesta Táňa Rosová hovorí, že bezpečnosť detí dlho nepatrila medzi priority a mnohé ihriská už nezodpovedajú normám Európskej únie. "Mnohí chcú, aby bolo Staré Mesto príjemným miestom na život pre mladé rodiny, ale nič pre to nerobia. Mamičky sa radšej chodievali hrávať s deťmi do iných mestských častí,“ uviedla Rosová.
Prešporkovo zmenu víta najmä pri pohľade na prvú etapu rekonštrukcie detského ihriska v Medickej záhrade, ktorá sa udiala rýchlo. "Veríme, že vďaka spolupráci samosprávy, súkromného sektora a dobrovoľníckej práci, nielen rodín z Prešporkova, bude Staré Mesto miestom pre hry a život našich detí," povedala za štatutárne zástupkyne RC Prešporkovo Lenka Černáková.
Prioritou prvej etapy renovácie ihriska v Medickej záhrade, ktorú zasponzorovala firma Dell, bolo nainštalovať nové prvky pre najmenšie deti. V ďalšej nevylučujú rozšírenie možností aj pre deti školského veku, hoci záhrada tejto vekovej skupine poskytuje priestor na rozľahlých trávnatých plochách, kde si môžu zašportovať a oddýchnuť celé rodinky. Doteraz tu totiž chýbali najmä prvky pre menšie deti, čo sa Staré Mesto rozhodlo urýchlene riešiť.
Model partnerstva so súkromným sektorom sa Staré Mesto snaží v prípade oživenia Medickej záhrady realizovať už rok. Bez sponzorov by nebolo možné mať dnes ani ihrisko, ani bezplatné wifi v celej záhrade, ani letnú čitáreň, ktorú financoval R.O.C (Taiwan) Development Fund, či dokonca obnovené a nanovo natreté lavičky vďaka organizátorom kultúrnych podujatí. „Samozrejme, privítame iniciatívu budúcich partnerov a rodičov aj v tejto oblasti. Nakoniec, veď prvotný impulz na zmenu k lepšiemu vyšiel tiež od mamičky – herečky Petry Polnišovej, ktorá na ihrisko v Medickej záhrade so svojím synom chodieva a ktorá mala strach o jeho bezpečnosť,“ pripomenula starostka Rosová. Herečka Petra Polnišová sa stala tvárou projektu a zúčastnila sa aj na otvorení ihriska 19. apríla.