Vystúpiť má Romano Trajo Gipsy Band z Maďarska, kúzelník Talostan a žonglér Alex zo Slovenska, pouličné divadlo Fadunito zo Španielska či hudobné PREKVAPENIE večera z Dánska.
BRATISLAVA. Na oslavy narodenín Európskej únie 9. mája na Hlavnom námestí v Bratislave pozýva obyvateľov i návštevníkov hlavného mesta Zastúpenie Európskej komisie a Informačná kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku.
Pre návštevníkov pripravili medzinárodný program plný prekvapení, hudby, divadla, pouličných umelcov a európskej atmosféry potvrdil pre TASR Andrej Králik zo Zastúpenia EK na Slovensku.
Podujatia, nad ktorými prevzal záštitu primátor hlavného mesta SR Milan Ftáčnik, sa začnú o 16.00 h a majú trvať do 20.30 h. Nemajú chýbať ani tradičné žlté ruže, ktoré v roku 2012 zaplavia nielen Bratislavu, ale aj niektoré ďalšie mestá.
Osem rokov v únii
"Prostredníctvom týchto osláv chceme ľudí zabaviť, ale im aj pripomenúť, že sme všetci súčasťou jednej veľkej európskej rodiny. Slovensko do nej patrí už osem rokov, napriek tomu je ešte stále veľa zaujímavostí v súvislosti s Európskou úniou, o ktorých možno mnohí nevedia. Preto dúfam, že aj počas tohtoročných osláv sa nielen všetci s nami príjemne pobavia, ale sa aj niečo nové a užitočné dozvedia, povedal vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek.
"Stále málo ľudí na Slovensku vie, že 9. máj 1950 bol prvým krokom k tomu, čo dnes poznáme ako Európsku úniu. Aj tento rok chceme preto okrem zábavy priniesť našim občanom aj informácie o tom, čo im členstvo v Európskej únii prináša. Veríme, že aj na Slovensku sa pripojíme k všetkým Európanom, ktorí oslávia tento deň mieru, jednoty a nádeje," povedal riaditeľ Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu Robert Hajšel.
Dejisko: Hlavné námestie
V programe v čase od 16.00 do 20.30 h majú na bratislavskom Hlavnom námestí vystúpiť Romano Trajo Gipsy Band z Maďarska, kúzelník Talostan a žonglér Alex zo Slovenska, pouličné divadlo Fadunito zo Španielska či hudobné PREKVAPENIE večera z Dánska.
Francúzsky inštitút v Bratislave v rámci osláv Dňa Európy pozýva záujemcov na Deň otvorených dverí.
Deň Európy sa stal jedným z európskych symbolov, akými sú napríklad vlajka EÚ, jej hymna alebo spoločná mena euro. Deň Európy identifikuje EÚ ako politickú entitu a dáva príležitosť, aby organizátori rôznymi aktivitami a oslavami približovali úniu k jej občanom aj jednotlivým národom, uvádza sa na stránke EÚ.
Deň Európy pripomína občanom únie 9. máj 1950, keď predstavitelia tlače dostali pozvánku od francúzskeho ministerstva zahraničných vecí, kde si vypočuli oznámenie mimoriadneho významu. V deklarácii z 9. mája vtedajší šéf francúzskej diplomacie Robert Schuman a jeho poradca i priateľ Jean Monnet vyzvali Francúzsko, Nemecko a ďalšie európske štáty, aby združili úsilie pri spoločnej ťažbe uhlia a výrobe ocele s cieľom položiť prvé konkrétne základy Európskej federácie.
Podľa Schumanovho projektu sa mala vytvoriť nadnárodná európska inštitúcia na spravovanie surovín, ktoré dovtedy predstavovali základ vojenskej moci - ocele a uhlia. Návrh, známy aj pod názvom Schumanova deklarácia, našiel kladnú odozvu a 9. máj 1950 sa stal východiskovým bodom pre budovanie spoločnej Európy. Schumanova deklarácia sa pokladá za "rodný list" EÚ.
Dnes 27 členov
Na návrh reagovalo šesť krajín (Francúzsko, Nemecká spolková republika, Taliansko, Belgicko, Holandsko a Luxembursko) a Parížskou dohodou z 18. apríla 1951 založili Európske spoločenstvo uhlia a ocele (ESUO).
Vstúpením Maastrichtskej zmluvy o Európskej únii do platnosti v roku 1993 sa už hovorí o EÚ.
V roku 2004 vstúpili do EÚ Cyprus, Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Poľsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Malta a Slovinsko, začiatkom roku 2007 sa únia rozrástla o Bulharsko a Rumunsko.
EÚ tvorí v súčasnosti 27 členských štátov.
Na zasadnutí v Miláne v roku 1985 sa prezidenti a predsedovia vlád dohodli, že Deň Európy sa bude sláviť každý rok a bude orientovaný pre všetkých občanov spoločnej Európy. Vstupom do nej sa členovia zaviazali rešpektovať jej mierové ciele, sociálny pokrok, ekonomický rozvoj a solidaritu, ako sa to uvádza v Schumanovej deklarácii z 9. mája 1950 o naplnení dávneho sna - zjednotenia európskeho kontinentu.
Zdroje: www.europa.eu, www.touteleurope.eu, www.europskyparlament.sk, http://ec.europa.eu/slovensko/index_sk.htm