BRATISLAVA. V Bratislave sa od 9. mája bude konať druhý ročník festivalu Transeuropa, ktorý sa zároveň koná v ďalších 14-ich európskych mestách, jeho cieľom je hovoriť o témach, ktoré rezonujú v uliciach našich miest. Agentúru SITA o tom informoval Peter Vittek z European Alternatives Bratislava.
Spoločné otvorenie festivalu sa uskutoční 9. mája, v Bratislave to bude pod Novým Mostom na ľavom brehu Dunaja vernisážou street výstavy "Verejné galérie".
Viac informácií o programe môžu záujemcovia nájsť na http://transeuropafestival.eu/.
Festival reaguje na protesty
"Po tom, čo Bratislava ako aj celé Slovensko, zažili nevídaný začiatok roka, keď do ulíc vyšli tisícky ľudí vyjadriť svoju nespokojnosť, prichádza druhý ročník festivalu Transeuropa, ktorý sa bude snažiť reagovať na protesty v pokojnejšej atmosfére májových dní," informoval.
Tento rok budú hlavnými témami festivalu migrácia, ekonomické alternatívy a protikrízové opatrenia a jeho cieľom je odpoveď na otázku "Kam po demonštráciách?".
Jednou z odpovedí môže byť podľa jeho slov výraznejšia participácia ľudí na rozhodovaní o veciach verejných, napríklad prostredníctvom participatívneho rozpočtu. Po vzore Bratislavy sa k snahe zapojiť občanov priamo do rozhodovacieho procesu samosprávy pridávajú ďalšie mestá.
"Na Transeuropa festivale v Bratislave preto nájdete workshop o participatívnom rozpočtovaní, kde si budú môcť účastníci vymieňať skúsenosti s jeho zavádzaním aj realizáciou," uviedol Vittek.
Diskusia o Arabskej jari
Pred rokom zažili svoju revolučnú jar viaceré arabské krajiny, z ktorých mnohé doteraz stoja na hranici nevídaných spoločenských zmien. Téma celkom blízka pre Slovensko, ktoré sa tiež pred vyše dvadsiatimi rokmi ocitlo v podobne turbulentných časoch.
"Diskusia o Arabskej jari má za cieľ upozorniť na dôležitosť občianskeho aktivizmu, pričom sa v rámci festivalu tiež koná diskusia o pokrízových zmenách a opatreniach z pohľadu ekonómov," informoval agentúru SITA.
Transeuropa festival predstavuje platformu pre inovácie a experimentovanie využitím rôznych foriem komunikácie a prezentácie, od diskusií, cez prednášky a kongresy, až po umelecké inštalácie, projekty a hudbu.
"Umenie je z tohto pohľadu neoddeliteľná súčasť našej spoločnosti, a preto je umelecká tvorba začlenená do programu Transeuropa Festivalu v jej najrôznejších podobách," uviedol Vittek. Festival neodbočuje ani od naliehavých a zložitých tém, ktorým európska spoločnosť a aj zvyšok sveta čelí.
Účastníci Transeuropa festivalu budú na tieto a ďalšie témy diskutovať vo všetkých 14-ich mestách. Závery diskusií a výsledky jednotlivých podujatí si budú účastníci vymieňať navzájom medzi jednotlivými mestami a počas záverečného víkendu, kedy sa uskutoční Záverečné Fórum v Ríme.
Festival koordinuje organizácia European Alternatives so sídlom v Londýne a organizuje ho sieť Transeuropa Network, ktorá pozostáva z 50-ich aktivistov, spisovateľov, mysliteľov, umelcov a kurátorov z celého kontinentu.