Jakšík sa podľa obžaloby vyhrážal architektovi, ktorý mal prwerobiť jednu z jeho reštaurácií.
BRATISLAVA. O obavách a strachu hovoril na dnešnom pojednávaní na Okresnom súde Bratislava I architekt Igor Z., ktorý pre údajného bossa bratislavského podsvetia Libora Jakšík pripravoval návrh reštaurácie na Dlhých dieloch.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Konflikt vznikol po tom, ako ho mal Libor J. obviniť z toho, že neplní dohody. V prípade sú okrem Libora J. obžalovaní z vydierania a nebezpečného vyhrážania ďalší štyria muži. "Nabúralo mi to celý život," povedal pred súdom architekt. Jakšík zase vyhlásil, že architekt je "panikár, chaotik a ješiťák" a vinu odmietol.
Skončil s kolapsom
Architekt robil obžalovanému Liborovi J. rekonštrukciu jednej z jeho reštaurácií. S obžalovaným sa zoznámil v roku 2006, na prelome rokov 2006 a 2007 vypracoval cenovú ponuku. Tú po rokovaní s Liborom J. znížil zo 165 tisíc eur bez DPH na 120 tisíc eur bez DPH. Peniaze dostal vyplatené vopred s tým, že následne vypracoval návrhy rekonštrukcie, ktoré zaslal aj obžalovanému.
Tvrdí, že odpoveď nedostal. Jakšík sa s ním stretol po návrate z USA v máji 2007. Architekt vypovedal, že bol nespokojný s tým, že nič neurobil. Navyše mal vypracovať podklady pre stavebné povolenie. Problémy pokračovali v roku 2008. "Všetky zákazky, ktoré som mal, som odsunul a venoval som sa iba tej reštaurácii," povedal architekt.
Bol v strese, čo vyvrcholilo srdcovým kolapsom. V tom čase, začiatkom júna 2008, ho navštívil Libor J. s Fedorom B. a vyhrážali sa mu. Vyvrcholilo to podľa neho požiadavkou, aby podpísal čistý papier aj s rodným číslom, ktorý si zobral obžalovaný Libor J. O dva dni neskôr ho opäť navštívili s tým, že podpísaný bianko papier dostane, až keď bude rekonštrukcia hotová. Keďže sa bál, pred notárom napísal čestné prehlásenie, aby zabránil zneužitiu podpísaného papiera.
Jakšík tvrdí, že mu čestné prehlásenie dal podpísať preto, lebo si neplnil povinnosti a vedel, že bude musieť niečo z honoráru vrátiť. Žiadny bianko papier neexistuje, tvrdí Libor J.
Rekonštrukciu sprevádzali problémy, Libor J. ho obvinil, že jeho chybou. Nasledoval údajne fyzický útok, na stretnutí ho "ukázal" ďalšiemu z obvinených Mariánovi S. s tým, aby si ho dobre zapamätal. Rekonštrukcia prevádzky sa skončila začiatkom roka 2009, problémy mal architekt podľa vlastných slov však naďalej.
Mal vrátiť peniaze
Obžalovaný Libor J. v septembri 2009 od neho požadoval späť polovicu honoráru, ináč mu nevráti podpísaný papier. Keď to odmietol, vyhrážali sa mu, že budú chcieť späť celú sumu. Po opätovných vyhrážkach nahlásil vec koncom roka 2009 na políciu.
V júni 2010 ho opäť kontaktovali s požiadavkou na vrátenie peňazí. Nezaplatil, po dvoch týždňoch od stretnutia mu rozbili okná na štúdiu. V auguste, keď bol na dovolenke, mu volala manželka, že mu horí štúdio. Podľa Jakšíka zničenie štúdia súvisí so spreneverou desiatok tisíc eur, architekt vraj pôsobil aj ako správca nehnuteľností.
Druhý z poškodených Vladimír H. sa poznal s obžalovanými Liborom J. a Mariánom S., podľa jeho slov boli priateľa. Liborovi J. bol na svadbe, boli spolu na dovolenke na Kanárskych ostrovoch či na plese. Problémy nastali pri predaji pozemkov na strednom Slovensku. Vladimír H. ich predával za cenu o 500 korún vyššiu než ich kupoval, čo sa nepáčilo Liborovi J.. Vladimíra H. v máji 2009 zavolali do reštaurácie Jarovský dvor, kde sa mu údajne vyhrážali, že ho zruinujú, skočí z mosta do Hronu, či nebude schopný splácať úver.
Celú vec nahlásil na polícii až v októbri 2010 po tom, čo mu vybuchol dom. Obžalovaný Libor J. označil poškodeného za nedôveryhodnú osobu, v minulosti odsúdenú a v súčasnosti trestne stíhanú. Pred súdom chce dokázať, že poškodený dnes krivo vypovedal.
Obžalovaní v stredu zhodne vyhlásili, že sú nevinní a skutky, ktoré im dáva za vinu obžaloba, nespáchali. Libor J., Marián S. a Rastislav T. sú v súčasnosti vo väzbe. Posledne dvaja menovaní v stredu požiadali o prepustenie z väzby, dnes svoju žiadosť stiahli. Podľa obžaloby sa dopustili vydierania a nebezpečného vyhrážania sčasti ako členovia organizovanej skupiny a sčasti ako spolupáchatelia, v rokoch 2008 až 2010. Za prísnejší zločin vydierania, spáchaný organizovanou skupinou, umožňuje trestný zákon uložiť trest odňatia slobody na štyri až 10 rokov, za prečin nebezpečného vyhrážania trest odňatia slobody až na jeden rok.