SME

Svadba môže byť v záhrade aj na Devíne

Sobáš nemusí byť iba v kostole, na netradičnom mieste stojí zopár stoviek navyše. Miestom pre svadbu sú aj Botanická záhrada, Sad Janka Kráľa, či Letná čitáreň.

Botanická záhrada je obľúbenou kulisou pre svadobné fotografie. Možno v nej mať aj svadbu.Botanická záhrada je obľúbenou kulisou pre svadobné fotografie. Možno v nej mať aj svadbu. (Zdroj: SME – GABRIEL KUCHTA)

BRATISLAVA. Vlani bolo v Bratislave takmer 2500 svadieb. Počet cirkevných a občianskych sobášov štatistický úrad nevedie. „U nás to vychádza približne rovnako,“ hovorí Zuzana Mikulášková z väčšej svadobnej agentúry Elizabeth.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pri občianskych obradoch samosprávy prispôsobujú miesto obradu želaniam snúbencov. Jednotlivé miestne úrady si však vyrubujú aj poplatky za obrad na inom mieste, než je oficiálna sobášna sieň.

K tomu treba prirátať poplatky za prenájom priestoru, v ktorom sa obrad koná, a vyšší než štandardný 16,50­eurový poplatok, ak žiadny zo snúbencov nie je obyvateľom miestnej časti, v ktorej sa obrad koná.

SkryťVypnúť reklamu

Stovky eur

Znamená to napríklad, že ak ani jeden zo snúbencov nemá trvalý pobyt v Petržalke a chcú mať obrad v Sade Janka Kráľa, musia rátať s poplatkom 16,50 eura za delegáciu, čo je povolenie na sobáš na mieste spadajúcom pod iný matričný úrad, plus poplatok za sobáš mimo obradnej siene, ktorý má Petržalka s ostatnými poplatkami stanovený na 248,50 eura.

Ak sa snúbenci chcú vziať napríklad v Čitárni u Červeného raka, musia si na obrad vydeliť 485 eur. Sú v tom zahrnuté: delegačka, ak žiadny zo snúbencov nie je zo Starého Mesta, správny poplatok 66 eur (je to povolenie uzavrieť manželstvo mimo úradne určenej miestnosti), miestny poplatok za úhradu nákladov za obrad v pešej zóne 200 eur plus ďalších 203 eur za prenájom priestoru od Mestskej knižnice na sobáš. V tomto nie je zahrnutý poplatok za parkovanie v Starom Meste.

SkryťVypnúť reklamu

Kto chce uzavrieť manželstvo v Zrkadlovej sále Primaciálneho paláca, musí sa obrátiť na magistrát mesta. Samotný prenájom sály vyjde 400 eur plus ďalšie spomínané poplatky.

Stosedemdesiat eur zaplatia mestskému múzeu snúbenci, ktorí sa chcú vziať na hrade Devín. Informácie poskytujú pracovníci múzea na hrade. Výzdobu si treba zabezpečiť, múzeum umožní vjazd a dodá stolík, lavice a elektrickú prípojku. Čiastočné súkromie od ostatných návštevníkov hradu sa dá zariadiť, v prípade dažďa sa dá aj ukryť.

Botanická záhrada je obľúbenou kulisou pre svadobné fotografie, ale za 330 eur v nej možno mať aj svadbu. Vybavovať ju treba s predstihom, už v septembri. Podrobné informácie poskytnú len priamo v Botanickej záhrade. Snúbenci, ktorí nespadajú pod matriku Karlovej Vsi a chcú sa brať na Devíne či v botanickej, potrebujú ďalších 215 eur na správne poplatky.

SkryťVypnúť reklamu

Cirkevné obrady

Za cirkevný sobáš sa neplatí, ale ani ten nie je celkom zadarmo. „Sobáš ako taký sa neplatí. Veriaci ľudia vnímajú sobáš ako prirodzenú príležitosť, keď formou finančného daru v dobrovoľnej výške podporia cirkev, prípadne tých, ktorí v nej slúžia – kantora, kostolníka, farára,“ hovorí evanjelický farár Martin Šefranko.

Z príspevkov v kostole sa hradia prevádzkové náklady, príprava priestoru, kostolník a miništrant. Aj pri cirkevnom sobáši však treba potvrdenie z matriky, navyše krstný list a v prípade, že snúbenci nie sú z Bratislavy, súhlas farára.

Evanjelici netrvajú výhradne na kostole

Evanjeliká cirkev pripúšťa sobáš mimo kostola, aj vonku.

V kostoloch Evanjelickej cirkvy a. v. v Bratislave sa vlani zosobášilo 57 párov. Najviac sobášov býva vo Veľkom kostole na Panenskej.

„Ideálne je, ak snúbenci ohlásia záujem o sobáš v predstihu troch­štyroch mesiacov, ešte pred podaním žiadosti na matričnom úrade. Termín sobáša dohodnú spolu so sobášiacim farárom,“ hovorí Martin Šefranko, zborový farár Cirkevného zboru ECAV Bratislava. Dôvodom je čas na prípravu na sobáš.

Podmienkou je, aby aspoň jeden zo snúbencov bol členom evanjelickej cirkvi.

Sobáši sa najmä v sobotu, dajú sa však dohodnúť aj iné dni. „Sobáše sa neodporúčajú konať v advente a pôste, v predvečer výročných slávností, kajúcnych dní,“ hovorí Šefranko.

Obrad nemusí prebehnúť výlučne v kostole. „Nazdávam sa, že ak sú splnené podmienky dobrej počuteľnosti a ochrany pred zlými poveternostnými podmienkami, mohol by sa sobáš konať aj mimo kostola,“ hovorí Martin Šefranko. „Príroda je tiež nádherným Božím chrámom,“ dodáva.

(vju)

Najviac láka katedrála

Svadobný obrad v Dóme svätého Martina má zvláštnu atmosféru.

Dôležité obrady v Dóme sv. Martina sa netýkali len uhorských panovníkov. So stovkou sobášov ročne získal Dóm vlani prvenstvo v Bratislave. Ďalšími favoritmi sú secesný Modrý kostolík a Blumentálsky kostol.

Sobáš v katedrále má inú atmosféru, zhodujú sa na internetových fórach nevesty. Veľký priestor vyhovuje najmä snúbencom, ktorí ocenia väčší odstup od svadobných hostí a s tým spojenú intimitu.

V jeden sobášny deň sa v kostole zosobášia približne tri páry tak, aby si navzájom neprekážali.

„Snúbenci vchádzajú zo severnej a vychádzajú von z južnej strany Dómu, na Rudnayovo námestie,“ hovorí Cyril Sitar, kaplán Dómu sv. Martina. Medzi sobášmi ostáva spravidla 30 minút. Gratulácie prebiehajú vždy vonku.

Katedrála býva počas svadieb vyzdobená ikebanami. Kto chce vlastnú výzdobu, môže si ju inštalovať, ale do dvadsiatich minút po skončení obradu ju musí odstrániť. „Približne deväťdesiatpäť percent sobášiacich je spokojných s našou výzdobou, a doplnkovú výzdobu si tým pádom neprinesú,“ hovorí kaplán. Naviac, nie každá výzdoba v gotickej katedrále vyznie tak, ako si ľudia predstavujú.

Akustika v Dóme však nie je ideálna. Horšie môžu počuť starší svadobčania sediaci v bočných lodiach chrámu, kde sa zvuk môže zlievať. „Kňaz preto musí hovoriť pomalšie“.

Sobáš je potrebné rezervovať si najmenej tri mesiace vopred. Najskôr sa zapĺňajú termíny o tretej popoludní, prezrádza kaplán. „Kto chce mať sobáš o tomto čase, mal by si ho rezervovať aj rok dopredu,“ upozorňuje.

Povolenie na vjazd do pešej zóny sa vybavuje na staromestskom miestnom úrade.

(vju)

Tipy na svadbu

Letná čitáreň u Červeného raka (Mestská knižnica)

  • Prenájom priestoru na sobáš 203,01 €

  • Hostina 83,20 € / hod. (max.do 22.00, len formou cateringu)

  • Príslušná matrika: Staré Mesto

Hrad Devín

  • Prenájom priestoru na sobáš 170 €

  • v roku 2013 sa bude pravdepodobne upravovať cena

  • (Múzeum poskytuje stolík, lavice, el. prípojku)

  • Vopred: pol roka

  • kontakt: +421 2 657 301 05

  • Príslušná matrika: Karlova Ves

Zrkadlová sála Primaciálneho paláca

  • Prenájom priestoru na sobáš 400 €

  • výzdobu si musí zabezpečiť organizátor.

  • Príslušná matrika: Staré Mesto

Budova Koňky

  • Koňka je oficiálnou sobášnou sieňou Nového Mesta.

  • Páry z iných mestských častí tu stojí sobáš 100 eur

  • Príslušná matrika: Nové Mesto

Botanická záhrada UK

  • Prenájom priestoru na sobáš 330 eur

  • rezervácie v predstihu – sept. – okt.

  • Príslušná matrika: Karlova Ves

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 683
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 942
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 627
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 796
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 324
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 262
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 698
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu