Na rozmnoženie komárov bežne stačia aj malé mláčky pri lesoch, v priehlbinách po kolesách áut alebo sud s vodou či iba odstavený lavór pri rodinnom dome alebo v záhradkárskych oblastiach, ak v nich voda zostane viac ako dva až tri týždne. Reprodukčná činnosť komára od vajíčka cez larvu až po dospelého jedinca sa môže skrátiť až na jeden týždeň.
Jedným z preventívnych opatrení v bežných podmienkach je kosiť aj za záhradami vysokú trávu, v ktorej sa udržuje vhkosť. V súčasnej situácii Dr. Zdeno Jaško radí používať vo zvýšenej miere repelenty, v obydliach v kombinácii s mechnickými zábranami, teda sieťami na okná, prípadne aj elektrické odpudzovače. Podobne treba chrániť aj zvieratá.
Krvilačné sa stávajú len samičky. Napádajú všetky teplokrvné zvieratá i ľudí. Po napití krvi sa vracajú na liahništia, ktoré môžu byť vzdialené aj niekoľko kilometrov, a kladú vajíčka. Po nakladení vajíčok sa vracajú na miesto, kde sa prvýkrát napili krvi. Koľko vajíčok môže samička naklásť pri jednom kladení, pravdepodobne ani nie je známe.