
Po opadnutí vody sa v Devíne začalo veľké upratovanie. Obyvatelia Devína a Devínskej Novej Vsi očakávajú ďalšiu kalamitu, ktorá sprevádza povodne – premnoženie komárov. FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Po opadnutí vody v zatopených oblastiach sa v priebehu dvoch až troch týždňov môžu objaviť kalamitné výskyty komárov. Hrozia v celom povodí Dunaja a Moravy, najmä ak bude teplo, v noci nad 18 a cez deň viac ako 24 stupňov. Magistrát oslovil niekoľko firiem, aby dali svoje ponuky na zabezpečenie dezinsekcie, teda postrekov proti nim.
Keďže proti komárom sa podľa Zdena Jaška, predsedu Cechu pracovníkov DDD (deratizácia - dezinsekcia - dezinfekcia), preventívne postreky nerobievajú, ich kalamitnému výskytu sa vyhnúť nedá. „Postreky priamo na vodu sa nerobia, pretože takmer všetky sú škodlivé pre ryby. Okrem toho v povodí je chránená oblasť, na letecký zásah by ministerstvo muselo dať výnimku,“ hovorí Jaško.
Hrozí zatiaľ najväčšia kalamita
Nová kalamita pritom bude podľa odborníkov oveľa väčšia ako posledných päť, ktoré sa vyskytli v okolí Dunaja, Moravy, Váhu, Hrona či Ipľa, lebo záplavy boli oveľa väčšie.
Jozef Brestovský, člen expertnej skupiny ministra zdravotníctva na boj proti komárom, hovorí, že postihnuté budú najmä Devín a Devínska Nová Ves, ktoré boli zaplavené najviac.
„Rozsah kalamitného výskytu komárov závisí aj od toho, ako vysoko vystúpi hladina. U nás žije 49 druhov komárov. Teraz budú prevažovať zrejme len dva letné - Aedes vexans a Aedes sticticus. Samičky týchto druhov vajíčka kladú vo vrstvách po opadnutí veľkej vody. Vajíčka začnú klásť tam, kde voda pri záplave siahala najďalej a pokračujú tak, že s poklesom vody kladú vajíčka postupne na vlhkú pôdu,“ hovorí Jozef Brestovský.
Aby sa z vajíčok vyliahli komáre, musia byť vajíčka znova zaplavené, larvy z nich sa vyliahnu len vo vode. Podľa neho sa teraz môžu začať liahnuť komáre nielen z čerstvých vajíčok, ale aj z vajíčok nakladených pred siedmimi až dvadsatimi rokmi.
Infekcie nie sú vylúčené
Podľa Milana Labudu, riaditeľa Ústavu zoológie SAV premnožené komáre môžu spôsobiť chrípke podobné horúčkovité ochorenie s bolesťami hlavy. „Toto ochorenie neohrozuje život. Je len nepríjemné, ustúpi v priebehu týždňa,“ hovorí. Ochorenie sa svojimi príznakmi podobá vírusu West Nile, teda nílskemu vírusu, ktorý spôsobil smrteľné ochorenia v USA.
Priame nebezpečenstvo však u nás nehrozí. Podľa Brestovského, ktorý mal na starosti aj boj proti komárom počas výstavby vodného diela Gabčíkovo, prenášač vírusu West Nile - komár Aedes albopictus bol v rámci európskeho kontinentu zistený len v Taliansku a vo Francúzsku. Nepravdepodobný je aj výskyt malárie, ktorá sa v našich končinách nevyskytuje.
Celkom iste však komáre mnohým ľuďom pripravia nejednu bezsennú noc už svojimi náletmi. Nehovoriac o nepríjemne svrbivých opuchlinách, ktoré zanecháva ich uštipnutie. U citlivejších jedincov môžu byť opuchliny väčšie a po rozškrabaní sa môžu aj zapáliť.
JANA MARTINKOVÁ