BRATISLAVA. V Hniezde záchrany na bratislavských Kramároch našli chlapčeka, na Slovensku je to už 35. dieťa, ktoré takto zachránili. O náleze dieťaťa informovala prezidentka občianskeho združenia Šanca pre nechcených Anna Ghannamová.
Piate dieťa na Kramároch
V Detskej fakultnej nemocnici na Kramároch je to piaty zachránený novorodenec. Chlapček váži 4,5 kilogramu a meria 54 cm, keď ho v sobotu našli, bol vo výbornom stave, mal len ľahkú dermatitídu.
Novorodenci
v hniezde záchrany v Bratislave
28.4.2012 Kramáre - chlapec adopcia 17.4.2011 Kramáre - dievčatko adopcia 24.9.2008 Petržalka - dievčatko adopcia 22.9.2008 Kramáre - chlapček - zostal v nemocnici pre vážny stav 19.8.2008 Kramáre dieťa neadoptované 12.8.2007 Kramáre chlapec - adocia 29.9.2006 Petržalka - chlapček - neadoptovaný
(Zdroj: www.sancaoz.sk)
Hniezda záchrany, ktorých je doposiaľ 16, fungujú na Slovensku od roku 2004. Túto krajnú možnosť záchrany nechceného dieťaťa využíva menej matiek v krízovej situácii než utajený pôrod, ktorý zákon povoľuje od roku 2005.
Utajených pôrodov je viac
Ako Ghannamová uviedla, odvtedy ho využilo 170 žien, teda takmer päťkrát viac ako Hniezda záchrany.
Utajený pôrod žene umožňuje porodiť v nemocnici bez toho, aby musela preukázať svoje osobné údaje, čím sa eliminuje skratové konanie či prípadné zdravotné komplikácie počas pôrodu.
"Pre dieťa je navyše významné, že je okamžite právne voľné pre adopciu, ale údaje o jeho biologickej identite zostávajú uchované," dodala Ghannamová. Tie sú po uplynutí šesťtýždňovej ochrannej lehoty, počas ktorej si žena môže svoje rozhodnutie rozmyslieť, archivované na Ministerstve zdravotníctva SR.
Ako funguje inkubátor - Hniezdo záchrany
Ak žena nemá možnosť a odvahu postarať sa o dieťa, a nájde odvahu vložiť ho do inkubátora, zachráni mu tak život.
Inkubátory záchrany sa nachádzajú na verejne prístupných miestach pri nemocniciach, žiadna žena sa však nemusí zahlásiť ani inak idenfitikovať u personálu nemocnice.
Stačí jednoducho zdvihnúť roletu na okne budovy, podľa nálepiek na inkubátore ho otvoriť, vložiť dieťa a zatvoriť inkubátor. Akonáhle sa otvoria dvierka inkubátora, personál nemocnice dostane signál a o 5 minút sa o dieťa postará.
Inkubátory sú citlivé prístroje, ktoré pomáhajú udržiavať životné funkcie novorodenca, ktorý sa často rodí v náročných podmienkach a bez odbornej pomoci. Novorodenci sa veľmi rýchlo podchladia, je preto dôležité čo najskôr ho vložiť do inkubátora, kde je stála teplota 36 stupňov Celzia a zabrániť tak ohrozeniu jeho života a zdravia.
(Zdroj: www.sancaoz.sk)