BRATISLAVA. Dopravu na bratislavskom Kamennom námestí nebude v najbližších troch mesiacoch regulovať svetelná signalizácia. Na základe takmer mesačných odborných meraní o tom rozhodla v závere minulého týždňa pracovná skupina, v ktorej pôsobili zástupcovia magistrátu, dopravného podniku a dopravnej polície.
"Správanie sa chodcov, vodičov osobných áut i prostriedkov hromadnej dopravy bolo monitorované pri zapnutej a vypnutej cestnej svetelnej signalizácii. Počas meraní neboli zistené žiadne nebezpečné, mimoriadne situácie, ktoré by mohli vyústiť do kolízie chodcov s vozidlom či električkou," tvrdí hovorca primátora Ľubomír Andrassy.
Doteraz pritom magistrát preferoval ponechanie semaforov. V decembri minulého roka bratislavská samospráva označila niektoré z priechodov na týchto miestach za najrizikovejšie v celom meste. Dôvodom bolo, že po zmene zákona už na priechodoch nemajú prednosť chodci, ale električky, a chodci si na to stále nezvykli.
Záverečná analýza správania sa účastníkov cestnej premávky však podľa Andrassyho odporučila kompetentným inštitúciám pristúpiť k organizácii dopravy v okolí Kamenného námestia a to bez použitia svetelnej signalizácie.
"Nová situácia má prispieť k zlepšeniu dopravnej priepustnosti územia, a zároveň nezníži bezpečnosť chodcov," hovorí.
Chodci ostali zmätení, viac si prečítajte tu: V centre Bratislavy testujú vypnutie semaforov
Električky ušetria
V pondelok po vypnutí bola v meste víkendová atmosféra, v uliciach je málo áut. Väčšinou dávajú prednosť chodcom, tí zase električkám. Ľudia si myslia, že ide o dočasnú výluku. "Aha, bliká oranžová," hovorí otec synovi. Vozíčkar je opatrný, čaká až kým mu vodič kývne.
Ďalšia žena zase ukazuje manželovi, že by radšej prešla na druhú stranu na ďalšej križovatke. Dúfa, že tam semafory fungujú. Tie sú však vypnuté na Kamennom námestí, pri manderláku, ale aj na Štúrovej pri Lúčnici.
Ako to budú chodci zvládať, ukážu až pracovné dni. „Zamedzí sa zbytočným prestojom, čo zvýši komfort cestovania, zatraktívni verejnú dopravu,“ myslí si Agáta Staneková, hovorkyňa Dopravného podniku, ktorý zmenu inicioval.
Má mu priniesť aj úspory. Aké, sme sa nedozvedeli. Server Imhd.sk ale vyrátal, že električky usporia za jednu jazdu od 13 do 51 sekúnd, čo je takmer 13 hodín za deň.
"Niekde aj úspora 1-2 minút na kolo môže znamenať úsporu vozidla a dvoch vodičov, lebo vozidlo príde skôr na konečnú a môže vykonať už odchod pred ním," hovorí Ivan Bútora zo združenia Lepšia doprava. Cestovanie električkou tak bude kratšie.
Podľa neho sa vypnutím semaforov vyriešil i problém s chodcami, ktorí pri Tescu prebiehali na červenú. "Chodci pri zapnutej signalizácii často vstupovali nelegálne na vozovku, najmä keď videli, že nič nejde. Ak medzitým dostala voľno čakajúca električka, vznikali nepríjemné situácie. Pri vypnutej signalizácii musia jednotliví účastníci premávky medzi sebou komunikovať a rešpektovať sa."
Povinná tridsiatka
Nový režim teda bude trvať tri mesiace, počas ktorých budú odborní zamestnanci samosprávy a policajti situáciu monitorovať. "V prípade, že by došlo k nebezpečnému ohrozovaniu chodcov, magistrát okamžite tento režim zruší," hovorí Andrassy.
Bratislavský magistrát v tejto súvislosti okrem iného upozorňuje vodičov, že maximálna povolená rýchlosť je dopravným značením upravená na 30 km/h. Vo vzťahu k chodcom zasa apeluje na väčšiu opatrnosť, hlavne čo sa týka ich povinnosti dať prednosť prichádzajúcej električke.
Vodiči električiek pritom boli poučení, aby Kamenným námestím prechádzali s opatrnosťou a maximálnou ohľaduplnosťou voči rodičom s deťmi, starším občanom a zdravotne hendikepovaným občanom - slepcom, vozičkárom," dodal Andrassy.
Auto dá chodcom prednosť, oni ju však musia dať električke.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Autor: him