BRATISLAVA. Občianske združenie Inštitút urbánneho rozvoja (IUR) v spolupráci s neziskovou organizáciou urbanE.T. odštartovali v Detskom múzeu SNM v Bratislave cyklus tvorivých dielní Školy urbanizmu Staviame mesto.
Základný kameň mesta slávnostne položili krstní rodičia projektu hlavná architektka mesta Bratislavy Ingrid Konrad a predseda IUR Roman Talaša, informovala Jana Klúčiková z IUR.
Na pravidelných workshopoch ďalšie tehly, domy, stromy i ulice naprojektujú, vymodelujú a postavia už deti. Na istý čas sa každé z nich stane architektom, ale aj primátorom, developérom a zároveň aj občanom.
Škola urbanizmu
Cyklus tvorivých dielní je prvou časťou projektu Škola urbanizmu, ktorý podporuje proces výchovy k spoločenskej zodpovednosti a rozvíja záujem o veci verejné. Jeho základnou myšlienkou je viesť žiakov základných a stredných škôl k zodpovednosti voči prostrediu, ktoré nás obklopuje, a k porozumeniu organizácie mesta s dôrazom na životné prostredie a jeho nárokov pre udržateľný rozvoj. Projekt je dlhodobý a rozčlenený do niekoľkých fáz.
Workshopy sú určené pre deti od päť do desať rokov a ich rodičov. Budú prebiehať na mesačnej báze v interiérových, ale aj exteriérových priestoroch.
Deťom aj rodičom
"Naším cieľom je, aby deti a ich rodičia vnikli do problematiky budovania mesta a v rozhovoroch s architektmi a urbanistami získali informácie o tom, ako sa plánuje rozvoj mesta, čo je dôležité pre život v okolí ich bydliska, ako sa deti dostanú do škôlky a rodičia do roboty," uviedla hlavná architektka Bratislavy.
Ako dodala, pre rodičov je zaujímavé dozvedieť sa, ako môžu získavať informácie o plánovanej výstavbe, tvorbe verejných priestorov, akými fázami prechádza pripomienkovanie projektov. "Chceme vyvolať záujem o veci verejné a motivovať k participácii na tvorbe mesta, aby občan bol konštruktívnym partnerom vo všetkých územnoplánovacích procesoch," spresnila.
"Považujem za dôležité podčiarknuť, že sa dali dokopy partneri, ktorým záleží na budúcnosti mesta a ďalších generáciách. Hravou a zážitkovou formou motivujeme deti k rozmýšľaniu o meste, o jeho rozvoji a vedieme ich k uvedomeniu si zodpovednosti za svoje okolie a udržateľnosť rozvoja," doplnil Matúš Bizoň zo združenia urbanE.T.