SME
Piatok, 26. február, 2021 | Meniny má ViktorKrížovkyKrížovky

Nájomníci v Cvernovke končia

Búracie povolenie na Cvernovku je podľa úradu zatiaľ platné. Jeho predĺženie skúma prokurátor.

Kníhkupectvo Alexis na Košickej vlani získalo cenu za dizajn, tento rok sa musí vysťahovať.Kníhkupectvo Alexis na Košickej vlani získalo cenu za dizajn, tento rok sa musí vysťahovať. (Zdroj: SME - GABRIEL KUCHTA)

Prevádzky na Košickej dostali výpoveď. Vraj nie pre výstavbu.

BRATISLAVA. Nájomníci v Cvernovke dostali výpoveď! Takéto správy sa už dlhší čas šíria po bývalom priemyselnom areáli medzi bratislavskými ulicami Košická, Svätoplukova a Páričkova, aktivisti sa obávajú búrania.

Industriálne priestory kúpila vlani francúzska firma Hamilton Group. Jej mediálny zástupca Karol Wolf informácie o vysťahovaní z priestorov niekdajšej továrne na nite potvrdil.

Skončiť má aj kníhkupectvo Alexis, ktoré len vlani získalo za upravený interiér cenu za dizajn CE.ZA.AR, niťami originálne vyzdobená kaviareň Cverna či outdoorová predajňa. Vysťahovať sa majú do 14.mája.

Dôvodom je podľa Wolfa neefektívnosť dnešného prenájmu a nie búranie.

Stratové nájmy

Výpovede dostali nájomníci v budove niekdajšej Úpravne na Košickej ulici, ktorá mala byť kedysi vyhlásená za pamiatku, a aj bývalej Zušľachťovne vo vnútri továrenského areálu.

Wolf vraví, že v budovách sú hygienické, energetické a bezpečnostné problémy, ktoré vlastník naďalej nechce znášať.

„Energetická náročnosť správy daných budov presahuje výšku príjmov získaných z nájmu.“

Budovy v areáli mala ešte z čias bývalého majiteľa v prenájme firma VL Inter, ktorá potom priestory ďalej prenajímala.

Wolf dodáva, že vlastník priestorov zistil, že pri prenajímaní priestorov vznikalo akési reťazenie podnájomníkov.

„Konečná cena nájmu, ktorú platil užívateľ, bola medzičlánkami v reťazi podnájmov navýšená. V niektorých prípadoch aj troj a viac násobne.“

Hovorca dodáva, že nevidí dôvod, prečo by mali vysvetľovať štandardný postup zrušenia zmlúv.

Oficiálne nevedia nič

Firma VL Inter mal podľa Wolfa informovať nájomníkov o odovzdaní priestor k 14. máju.

Prevádzkarka v Café Cverna koncom minulého týždeň sa o skončení v priestoroch dozvedela z otázok SME. Písomne žiadnu výpoveď nedostali.

Ivan Sládeček z kníhkupectva Alexis v piatok povedal, že momentálne oficiálnu výpoveď ešte nemajú.

„Je to o to smutnejšie, že všetci hovoria o našom konci a my sami ešte oficiálne nevieme, ako to je. Je nám ľúto, že je situácia taká, aká je, nikto nečakal, že vývoj bude mať rýchly a dynamický spád. Cvernovka nám priniesla úspech minimálne v tej podobe, že po rokoch tvrdej driny je o nás počuť, že ľudia vedia, čo robíme.“

Sládeček priznáva, že zatvorením kníhkupectva prichádzajú o nemalé peniaze.

„Je to aj preto, že sme na začiatku nedostali presné informácie o skutkovom stave v Cvernovke, nevedeli sme do detailov, do čoho ideme. Vedeli sme, že táto budova, je jedna z tých, ktoré nie sú chránené a že zaberá obrovskú plochu len jedným podlažím, čo logicky evokuje myšlienku ďalších poschodí, no nevedeli sme o búracích povoleniach.“

Ocenení sa sťahujú

Kníhkupectvo Alexis, ktoré sa zviditeľnilo originálnymi interiérom, by sa malo podľa Wolfa presťahovať do Mlynskej doliny. Firma Hamilton Group im ponúkla priestory v ich objekte Cubicon.

Sládeček vraví, že sa tam presťahujú, ak sa dohodnú.

„Kníhkupectvo sa presťahuje do Cubiconu v rozmedzí júna až augusta a prisľúbili nám, že ak Cvernovka padne, v projekte novej bude priestor na vybudovanie nového, dobrého a výnimočného kníhkupectva, akým Alexis, dovolím si neskromne konštatovať, momentálne je“

Sládeček dodáva, že aj nové miesto by malo aspoň trochu očariť architektúrou. „Aj keď teraz to už bude ťažké.“

Búrať zatiaľ môžu

Wolf odmieta, že by výpovede nájomníkov súviseli s prestavbou či búraním objektov.

„Zámer revitalizácie celého areálu sa ešte iba rodí a bude predmetom obsiahlej diskusie,“ tvrdí hovorca.

Hamilton Group zatiaľ zverejnil len zámer prestavby ubytovne na Párikovej, vzniknúť tu majú malometrážne byty. Ubytovňa však stále funguje a je vyťažená. Wolf vraví, že ubytovaných budú v čas informovať.

Na Cvernovku vydal ružinovský stavebný úrad v roku 2008 búracie povolenie, v roku 2010 ho vtedajší starosta Slavomír Drozd (Smer) predĺžil listom.

Či tak mohol urobiť posudzuje podľa Miroslavy Štrosovej, hovorkyne Ružinova, prokurátor. „Podľa metodického pokynu je povolenie platné,“ dodáva hovorkyňa.

Stavebné konanie v súvislosti s prestavbou ubytovne na byty či s inými objektmi industriálneho areálu na ružinovskom úrade zatiaľ neprebieha.

Ubytovňu chcú prestavovať už tento rok. Vzniknúť tam má 52 bytov a 44 nebytových priestorov, ateliérov.

ico

Vlani získali cenu, tento rok sa musí sťahovať

Kníhkupectvo Alexis bude možno v Mlynskej Doline. Oficiálne im koniec nikto neoznámil.

Momentálne oficiálnu výpoveď ešte nemáme, nakoľko nám priestor neprenajíma priamo nový vlastník Cvernovky. Je to o to smutnejšie, že všetci hovoria nahlas o našom konci a my sami vlastne ešte oficiálne nevieme, ako to je.

Takisto sa domnievam, že momentálne nie je otázkou samotné búranie Cvernovky, ale to, aká bude jej budúcnosť - teda čo môže na tomto mieste vlastne byť, a aký to môže mať prínos, či negatíva pre okolie, pre Bratislavčanov.

Tento areál potrebuje zmenu, inak ho zničí 20 rokov nečinnosti a devastácie. To, ako tá zmena bude vyzerať, je vecou dialógu, vyjednávania a rešpektovania skutkových faktov veci.

V Cvernovke ostane kúsok nás

Je nám ľúto, že je situácia taká, aká je – nikto nečakal, že vývoj bude mať rýchly a dynamický spád.

Na tomto mieste zostane kus nás samých, kus nášho života, nehovoriac o nemalom množstve prostriedkov, o ktoré prichádzame aj preto, že sme na začiatku nedostali presné informácie o skutkovom stave v Cvernovke, čo znamená, že sme nevedeli do detailov, do čoho ideme.

Vedeli sme, že táto budova je jedna z tých, ktoré nie sú chránené a že zaberá obrovskú plochu len jedným podlažím, čo logicky evokuje myšlienku ďalších poschodí, no nevedeli sme o búracích povoleniach.

Cvernovka nám priniesla úspech minimálne v tej podobe, že po rokoch tvrdej driny je o nás počuť, že ľudia vedia, čo robíme a dúfam, že aspoň niektorí z nich si myslia, že to robíme dobre a že u nás radi nakupujú.

Realita je však taká, aká je, treba s ňou pracovať.

Do tretice

Kníhkupectvo Alexis bude skoro ako ten bájny Fénix... bude musieť zhorieť a znovu povstať z popola.

Rekonštrukcia tunela nás donútila opustiť centrum mesta, teraz odchádzame kvôli rekonštrukcii (búraniu) Cvernovky. Do tretice všetko dobré.

Výpredaje a koncert

Áno, bol nám ponúknutý priestor v Cubicone v Mlynskej doline, čo je malé obchodné centrum neďaleko internátov. Nie sme nadšení tým, že budeme v obchodnom centre, no život priniesol toto a my sa musíme rozhodnúť.

Rozhodnutie je také, že pokiaľ sa s vedením dohodneme, Kníhkupectvo Alexis sa presťahuje do Cubiconu v rozmedzí júna až augusta. Sľúbili nám, že ak Cvernovka padne, v projekte novej Cvernovky bude priestor na vybudovanie nového, dobrého a výnimočného kníhkupectva, akým Alexis, dovolím si neskromne konštatovať, momentálne je.

24. mája by u nás mal byť posledný koncert veľkého černošského hlasu z Juhoafrickej republiky - Melanie Scholtz.

V priebehu mája by tiež mali bežať nejaké výpredajové akcie.

Nové miesto by malo opäť aspoň trochu očariť architektúrou - aj keď teraz to už bude ťažké, opäť zaujať a zároveň toto je úplne iný priestor, tu sa nedá až toľko experimentovať.

V každom prípade tu bude opäť spojenie viacerých funkcií, teda: v prvom rade kníhkupectvo, potom dobrá kaviareň a novinkou by mal byť Lounge bar, priestor pre menšie koncerty, prednášky, čítania a novinkou bude aj tzv. Pánsky klub.

Máme už aj celkom jasnú víziu o tom, akým knihám sa okrem základného všeobecného výberu budeme špeciálne venovať, a to je - MORE INTERNATIONAL, MORE ART, MORE FUN.

Ivan Sládeček

ico

Chránená je len pradiareň

Priemyselné areály sa majú chápať ako celok, upozorňuje odborníčka.

BRATISLAVA. Z celého areálu Cvernovky je dnes chránená len jedna budova Stará pradiareň z roku 1904. Zmeniť to chce Klub ochrany technických pamiatok, ktorý už požiadal Pamiatkový úrad o vyhlásenie ďalších siedmich budov, zatiaľ neuspeli.

Ku klubu sa pridali aj ružinovskí poslanci. Zaviazali starostu Ružinova Dušana Pekára (KDH), aby rokoval s mestom a ministerstvom kultúry, aby podporili konanie o vyhlásení budov za kultúrne pamiatky. Snahu podporujú aj odborníci.

Jana Gregorová, docentka z Fakulty architektúry STU, tvrdí, že továrne by sa mali vnímať ako celok a nie ako samostatné objekty. Odporúča prehodnotenie zachovania objektov.

S tým súhlasí aj hlavná architektka mesta Ingrid Konrad. Vraví, že okrem pradiarne by sa mali zachovať tie tri budovy, ktoré boli už navrhnuté za národnú kultúrnu pamiatku. "Treba s investorom hovoriť o tom, ako to zvýši kvalitu jeho zámeru.

Okrem pradiarne vtedy Pamiatkový úrad navrhoval aj budovy farbiarne, úpravne a strojovne. Práve nájomníci z niekdajšej úpravne na Košickej sa teraz musia vysťahovať.

Hoci továreň na nite zavreli v roku 2003, v posledných rokoch opäť žije. V Cvernovke je galéria, stovka ateliérov a firiem. Novými prevádzkami a aj kníhkupectvom Alexis sa zmenila aj Košická ulica.

Lucia Tkáčiková

alexis_res.jpg

Kníhkupectvo Alexis dnes.

FOTO SME - GABRIEL KUCHTA

knihkupectvo_res.jpg

knihy_res.jpg

Kníhkupectvo má byť v Mlynskej Doline.

kosickaulica_res.jpg

Košická dnes ožila novými prevádzkami.

FOTO SME - GABRIEL KUCHTA

pradiaren_res_res.jpg

Stará pradiareň je jediná chránená budova areálu.

atelier_res.jpg

V Starej pradiarni sú mnohé ateliéry.

galeria_res.jpg

Funguje tam aj galéria.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 2. Študuj ekonómiu na špičkovej škole a odštartuj svoju kariéru!
 3. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tradíciou!
 4. Študuj perspektívne programy!
 5. Si maturant? Vyber si kvalitu a príď študovať pod Zobor!
 6. Ivan Krechňák: Robiť niečo, čo máš rád, je na nezaplatenie
 7. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID
 8. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 9. Petit Press a RegioMedia rozbiehajú spoločný predaj v regiónoch
 10. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto!
 1. O2: Mentálne zdravie zamestnancov je pre nás veľkou prioritou
 2. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID
 3. Varso Tower od HB Reavis je najvyššou budovou v EÚ
 4. Dáma s pávím pierkom
 5. Slovensko zasiahla vlna nárastu dopytu po produktoch na kĺby!
 6. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť
 7. Získaj náskok pred štartom
 8. 2. ročník Social Awards Slovakia prichádza
 9. MetLife spustila online nahlasovanie poistných udalostí
 10. Minulý rok boli v priemere ukradnuté takmer tri autá denne
 1. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 15 011
 2. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 12 608
 3. Séria dvoch príloh: Angličtina nielen pre maturantov 7 321
 4. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto! 7 295
 5. Ako vyzerá majetok Slovákov? Zvyšuje sa najmä z jedného dôvodu 7 039
 6. V sobotu do bezpečného Ománu so zľavou 486 eur 6 881
 7. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 6 281
 8. Príbeh Patrika Tkáča a J&T, Lidl verzus Tesco a investičné tipy 5 877
 9. Zažite farebný Marakéš a hory Atlasu so slovenským sprievodcom 4 893
 10. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 4 282
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu