BRATISLAVA. Výstava Vízie z inferna – umením proti zabúdaniu v bratislavskom Mestskom múzeu končí už túto nedeľu. Približuje diela, výjavy z pekla, ktorými židovský maliar Adolf Frankl, stvárnil, to čo prežil – zajatie, prenasledovanie, deportáciu, koncentračný tábor Osvienčin i pochod smrti.
Dnes šíri memento hrôzy po svete jeho syn Thomas Frankl. Robí takzvané výstavy proti zabúdaniu. Ochotne sprevádza všetkých, ktorí si prídu diela pozrieť.
Výstava v Mestskom múzeu je prvý raz v rodnom meste židovského umelca – v Bratislave.
Tento týždeň sprevádzal Thomas Frankl po výstave aj staromestskú starostku Táňu Rosovú (SDKÚ).
„Prednedávnom sme spolu s Thomasom Fraklom odhalili pamätnú tabuľu na Ventúrskej ulici jeho otcovi, významnému bratislavskému rodákovi a maliarovi. Dostali sme vtedy šancu. Táto tabuľa je nielen morálny výkričník nad tým, ako sme si kedysi vážili talentovaných obyvateľov tohto mesta, ale je to aj o tom, ako s týmto dedičstvom budeme zaobchádzať,“ povedala Rosová.
Prečítaj si rozhovor s Thomasom Franklom.
FOTO - STARÉ MESTO
Kto bol Adol Frankl
Adolf Frankl sa narodil 12. februára 1903 v Bratislave. V rokoch 1909 – 1921 navštevoval ľudovú školu, reálku a gymnázium. Maľovaniu sa venoval od detstva. Ešte pred vojnou absolvoval štúdium umenia a maľby na Škole umeleckých remesiel (ŠUR) v Bratislave u profesorov Gustáva Mallého, Františka Reichentála, Ľudovíta Fullu a Josefa Vydru.
Popri tom bol karikaturistom a kresličom reklamných plagátov. V rokoch 1921 – 1941 začal pracovať v otcovom obchode na zariaďovanie interiérov. Oženil sa a založil si vlastnú firmu. Neskôr bol jeho majetok arizovaný. V období Slovenského štátu v rokoch 1939 – 1945 sa na Slovensku šírilo prenasledovanie Židov a v septembri 1944 bol Adolf Frankl odvlečený najprv do slovenského koncentračného tábora v Seredi a neskôr do tábora smrti v Osvienčime (Auschwitz-Birkenau) v Poľsku.
Po oslobodení Červenou armádou v r. 1945 sa vrátil späť do Bratislavy, kde obnovil fungovanie obchodu s interiérovými doplnkami, najmä textilnými dekoráciami. So svojou rodinou emigroval v r.1949 do Viedne, kde Adolf Frankl dňa 18. augusta 1983 aj zomrel.
staremesto.sk