PETRŽALKA. Na celom slovenskom úseku Dunaja sa dodnes zachovalo už len niekoľko posledných lokalít pôvodných lužných lesov. Jednou z nich je aj Pečniansky les známy tiež ako Pečňa na území bratislavskej mestskej časti Petržalka. Táto lokalita je súčasťou Územia európskeho významu Bratislavské luhy. Od februára je les chráneným územím, keďže ho vyhlásili za chránený areál.
Pečniansky les pozostáva z 295,35 hektára. Nachádzajú sa tu biotopy európskeho významu tvorené najmä lužnými lesmi, ako aj viaceré vzácne druhy živočíchov. Žije tu napríklad najväčší európsky ďateľ, ďateľ čierny, bobor vodný a tiež viaceré druhy netopierov.
„Ochrana sa vytvára preto, aby sa posledné lužné lesy zachovali,“ uviedol Ján Cibuľa, riaditeľ regionálneho centra v Bratislave Štátnej ochrany prírody SR. Táto lokalita je podľa neho súčasťou Územia európskeho významu s názvom Bratislavské luhy.
„Územie takisto chráni cenné zdroje pitnej vody pre Bratislavu,“ dodal riaditeľ regionálneho centra v Bratislave ŠOP SR.
Vyhlasovanie sa ťahalo
„Bratislavské regionálne ochranárske združenie a Štátna ochrana prírody SR vypracovali projekt na tento chránený areál, jeho vyhlasovacie konanie sa naťahovalo, pretože bolo komplikované komunikovať s vlastníkmi pôdy na tomto území, sme preto radi, že sme sa dohodli,“ dodal Cibuľa.
Na snímke z tlačovej konferencie zľava členovia Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ) Ján Kušík, Andrej Devečka a Carl Manzano z rakúskeho Národného parku Donau - Auen.
FOTO - TASR
Roky rokovania
Na dnešnom stretnutí sa zišli zástupcovia hlavného mesta, Mestskej časti Petržalka, Štátnej ochrany prírody (ŠOP SR), rakúskeho národného parku Donau-Auen, Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) a BROZ, aby oslávili výsledok dlhoročného úsilia o ochranu tohto územia.
„Som rada, že po štyroch rokoch rokovaní sme sa dohodli a chránený areál vyhlásili. Podarilo sa nám pripraviť do vestníka vlády aj chránený areál Sihoť, ktorý by mal nadobudnúť účinnosť 15. mája,“ informovala vedúca odboru ochrany prírody a krajiny Krajského úradu životného prostredia Bratislava Dagmar Boršošová.
V neďalekom Rakúsku sa nachádza aj Národný park Donau-Auen, ktorý je lokalizovaný medzi dvoma veľkými mestami. „Je to nezvyklé, pretože iné národné parky sa nachádzajú v odľahlých častiach. Náš národný park sa začína tesne pri Viedni, končí pri štátnej hranici, avšak vďaka chránenému územiu Pečniansky les a lužným lesom pokračuje až do stredu Bratislavy, čo je v Európe veľmi špecifická situácia,“ uviedol riaditeľ Národného parku Donau-Auen Karl Manzano.
Súčasť Natura 2000
Pečniansky les patrí medzi cieľové lokality projektu LIFE 10 NAT/SK/080 s názvom Ochrana a obnova území Natura 2000 v cezhraničnom regióne Bratislavy, ktorý sa pod vedením BROZ začal v januári.
„Projekt sa zameriava na praktickú ochranu prírody v 17-tich územiach európskeho významu priamo v Bratislave a v jej blízkom okolí,“ informovala manažérka projektu Miroslava Rudá.
Tieto územia sú podľa nej súčasťou sústavy Natura 2000, ktorá sa vytvára vo všetkých členských krajinách Európskej únie a ktorej hlavným cieľom je zachovanie najcennejších biotopov a najviac ohrozených druhov rastlín a živočíchov.
Les siaha až po hranicu s Rakúskom.
Pozrite si fotogalériu >>