Majitelia hotela tvrdia, že do predaja šli len predmety, ktoré nemali významnú hodnotu.
BRATISLAVA. Staré lustre, šálky, poháre, posteľnú bielizeň, ale aj nábytok z obdobia socializmu dali do výpredaja majitelia zavretého hotela Kyjev.
Okrem kuriozít ako policajný trabant však ponúkli aj interiér, ktorý je podľa odborníkov cenný.
Blšák
„Už v minulosti majitelia hotela odhalili svoje bezohľadné správanie k architektonickým a výtvarným kvalitám tohto diela,“ hovorí Peter Szalay zo slovenskej pobočky Docomomo, medzinárodnej organizácie na ochranu modernej architektúry.
Pôsobia v nej viacerí známi teoretici a historici architektúry.
„Odpredaj interiérových zariadení hotela prostredníctvom inzertných novín či blších trhov dalo korunu ich arogancii a nekultúrnosti,“ tvrdí.
Výpredajom zariadenia podľa neho prichádza Slovensko o jeden z najucelenejších autenticky zachovaných interiérov povojnového obdobia.
Navrhli ho podľa neho významní umelci a dizajnéri Československa, ktorých práce sa podľa jeho slov vystavujú v galériách a múzeách.
Trabant bez motora predali za necelé štyri stovky.
FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ
Hodnotila to Soga
Zástupca majiteľov však odmieta, že by rozpredávali umelecky hodnotné predmety.
„Vydražené boli predmety, ktoré nemali významnú spotrebnú hodnotu a získanú sumu sme venovali na dobročinné účely,“ vraví Juraj Šaštinský zo spoločnosti Lordship. Na víkendovej aukcii získali 2800 eur.
Interiér podľa neho podrobila expertíze aukčná spoločnosť Soga a cenné veci, ako dielo jedného z najvýznamnejších predstaviteľov kinetického umenia na Slovensku, Milana Dobeša, uschovali.
V ponuke na stránke bazoš.sk sa však ocitol aj hotelový Luna bar, ktorý na Dobešovo dielo nadväzuje.
Ako sa píše v inzeráte, bar v „retro štýle“ je v ponuke za 1800 eur. V prípade záujmu ho rozpredajú aj po kusoch.
„Je to krajná bezohľadnosť,“ reagoval na predaj vybavenia autor Kyjeva architekt Ivan Matušík.
REPROFOTO -SME
Pamiatkari hodnotia
Szalay tvrdí, že sa majitelia zrejme takto snažia znížiť výtvarnú a pamiatkovú hodnotu hotela. O jeho možnej ochrane totiž v týchto dňoch rozhoduje Pamiatkový úrad.
„Odborné hodnotenia naďalej prebiehajú,“ hovorí Peter Škulavík z úradu. Dodáva však, že vlastníctvo je nedotknuteľné a časti interiéru môžu predať bez obmedzení.
Docomomo sa snaží o zápis hotela Kyjev a obchodného domu Prior medzi kultúrne pamiatky, aby ich zachránila pred zbúraním. S tým Lordship nesúhlasí, budova je podľa neho nefunkčná a energeticky náročná.
Hotel, ktorý lákal na „retro“ štýl najmä britských pivných turistov, zavreli vlani v novembri ako nerentabilný. Prestavať chcú celé Kamenné námestie.
Interiér Kyjeva i ďalších budov z obdobia komunizmu nájdete tu:
Pozrite si fotogalériu >>