
Vedúci ateliéru Mgr. Art. Adriana Kabele a Peter Haas odovzdávajú darčeky účastníkom Letného výtvarného ateliéru.
cez maľbu až po koláže. Najnápaditejšie boli „figurálne plastiky“, vytvorené z pomaľovaných konárov a kameňov.
V Lesnej škole bola zároveň prvá bratislavská výstava meditačných a fantazijných kameňov Jána Zágoršeka – suiseki. Suiseky vzniklo v Číne asi pred 2000 rokmi. Jeho podstatou je vyhľadávanie a spracúvanie nezvyčajných kameňov vo voľnej prírode. Nájdený a starostlivo vybraný kameň sa omyje vodou a ďalej sa upravuje dlhodobým opracovávaním holou rukou. Po nadobudnutí patiny sa osadí do špeciálneho dreveného podstavca vyrobeného pre každý kameň osobitne alebo sa inštaluje na plochú misku s jemným pieskovitým substrátom.
Ján Zágoršek získal za svoje kamene viacero cien, napríklad vlani na IV. ročníku medzinárodnej výstavy Bonsai Slovakia za kameň Vnímanie dimenzie, ktorý si priniesol z Malajzie, tohto roku získal Cenu múdrosti vekov na tej istej výstave za Samuraja, ktorého objavil v kameni z Nízkych Tatier.
Prečo sú tieto kamene zároveň i meditačné? „Kameň musíte chytiť, hladiť ho, mať s ním kontakt a to zároveň znamená, mať kontakt s prírodou. Akokoľvek ho natočíte, objavíte vždy niečo nové. Táto činnosť má naozaj meditačný charakter. Preto je v podstate neoceniteľná,“ vysvetľuje Ján Zágoršek.
Hodnota a často aj vysoká cena suiseki je daná originalitou tvaru a farby, ručným opracúvaním aj remeselnou náročnosťou vyhotovenia podstavca. Autor vystavenej Baby Jagy z chorvátskeho kameňa, Vajca z koryta Dunaja či Červeného dvojvršia z Nízkych Tatier si svoje meditačné kamene hodnotí od tisíc korún vyššie. Nie sú to však premrštené ceny, pretože výsledný kúsok je naozaj sochárskym dielom. V interiéri či exteriéri púta nezvyčajnou krásou, pôsobí nielen esteticky, ale aj relaxačne.
Včera kultúrne ladený víkend v Horárni zakončil koncert usporiadaný v rámci Kultúrneho leta Starého Mesta. O Hudbu pod stromami sa tentoraz postaralo Salónne trio s melódiami a šlágrami minulého storočia. (mi)