Majstrom je Slovan, Hudáček rozhodol v predĺžení

Bratislavský Slovan získal rekordný ôsmy majstrovský titul.

(Zdroj: SITA)

KOŠICE. Hokejisti Slovana Bratislava ukončili trojročné kraľovanie HC Košice. V sobotňajšom siedmom rozhodujúcom finále Slovnaft play-off Tipsport extraligy zvíťazili Bratislavčania v Steel aréne nad domácimi Košičanmi 2:1 po predĺžení a získali prvý titul od roku 2008.

Košice na štvrté extraligové prvenstvo v rade a celkovo siedme nedosiahli.

Slovan ako prvý tím okrem domáceho HC oslavoval majstrovský titul v Steel aréne. V siedmom finále proti HC Košice uspel aj v roku 2008, vtedy však hral na domácom ľade.

Siedme finále medzi HC Košice a Slovanom Bratislava bolo opäť veľmi vyrovnané. Skóre duelu otvoril Richard Jenčík v presilovke o dvoch korčuliarov v 11. min, vyrovnanie priniesol presný zásah Libora Hudáčka v 31. min. O výsledku rozhodol v 67. min Libor Hudáček.

foto ico
Slovan oslavoval titul v Košiciach.
ico

Tipsport extraliga - finále Slovnaft play-off:

HC Košice - Slovan Bratislava 1:2 pp (1:0, 0:1, 0:0 - 0:1)

Góly: 11. Jenčík (Hvila, Miklík) - 31. Hudáček (Šatan, Jerofejevs), 67. Hudáček. Rozhodovali: Hradil, Minář (obaja ČR) - Novák, Stano. vylúčení: 1:5, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 8347 divákov (vypredané)

/konečný stav série: 3:4, titul získal Slovan/

Košice: Hylák - Tabaček, Homer, Novák, Šeda, Martin Chovan, Gajdoš, Slimák - Spilar, Zálešák, Bartoš - Miklík, Gron, Jenčík - Dravecký, Haščák, Pašek - Baláž, Hvila, Mlynarovič

Slovan Bratislava: Konrád - Kozák, Švarný, Dobroň, Frühauf, Štajnoch, Jerofejevs - Šatan, Lipiansky, Hudáček - Bartánus, Bulík, Hudec - Buc, Kukumberg, Skokan - Harvey, Sloboda, Kudrna - Bakoš

((video))

Prvú šancu v rozhodujúcom súboji finále extraligy si vypracovali hostia, keď spomedzi kruhov vypálil Bartánus, Hylák si s jeho pokusom poradil. Domáci mali problémy s prechodom do útoku, keď sa dlho nedokázali presadiť cez dobrý forčeking Slovana. Košických priaznivcov v 3. minúte zdvihol zo sedadiel tvrdý zákrok Harveyho na Baláža, ktorému pomáhali z ľadu spoluhráči.

Košičania hrali od 6. minúty presilovku, ale výraznejšie šance si nevypracovali, naopak Hylák musel zasahovať po úniku Buca. Prvá gólová príležitosť domácich prišla až po jedenástich minútach, keď sa k odrazenému puku dostal Pašek a Konrád mal plné ruky práce. Košičania sa presadili hneď na to pri dvojminútovej presilovke o dvoch hráčov.

Prihrávkami na jeden dotyk "rozobrali" obranu hostí a Jenčík sám pred brankárom zavesil k ľavej žŕdke - 1:0. Košičania v 15. minúte Slovan zatlačil pred bránku a boli veľmi blízko k druhému gólu, no Zálešákovi v rozhodujúcej chvíli poskočil puk a s následným nahodením spoza bránky si Konrád poradil. V závere sa prezentovali peknou kombináciou Miklík s Jenčíkom, ale druhý poslal zadovkou puk tesne vedľa ľavej žŕdky.

Hra mala spád aj v druhej tretine. Mužstvá predvádzali rýchly ofenzívny hokej a o šance nebola núdza ani na jednej strane klziska. Brankári však svoje tímy podržali. Gól padol až v 31. minúte a do domácej bránky. Jerofejevsovu strelu Hylák ešte vyrazil, no puk sa dostal k Šatanovi, ten ho posunul na nabiehajúceho Hudáčka, ktorý nedal brankárovi šancu - 1:1.

V ďalších minútach mali viac z hry domáci hráči, ale do vyloženej šance sa nedostali. Na druhej strane pohrozil Bulík, keď okamžite po buly vypálil bekhendom, no Hylák bol pozorný. V 37. minúte sa po Gronovom úniku ocitol v superšanci Miklík, prudkú prihrávku si však nespracoval ideálne a s jeho pokusom si Konrád poradil. V závere prostredného dejstva si zahrali v početnej výhode aj hostia a gól mal na hokejke Bartánus. Vzápätí sa dostali do brejku Dravecky a Bartoš, no proti Konrádovi neuspeli.

Košičania odštartovali tretie dejstvo presilovkou, v ktorej mal najväčšiu šancu Spilar, zblízka napálil len do Konráda. Ihneď po jej konci nepochodil ani Gron, ktorý sa šikovne obtočil okolo bránky aj obrancu, no nenamieril presne.

Domáci boli smerom dopredu aktívnejší a stále sa snažili ohroziť Konráda. Vyložené šance však neprichádzali a rovnako to bolo pred Hylákom, ktorého výraznejšie ohrozil iba Kukumberg. Puk za jeho chrbát však nepretlačil. V 53. minúte išiel na trestnú Jerofejevs a Košice tak mali ideálnu šancu rozhodnúť. Slovanisti sa však veľkému tlaku ubránili a tak zápas pokračoval desaťminútovým predĺžením. V ňom si prvú šancu vypracovali domáci, no Gronova strela letela tesne nad žŕdku.

Slovan si dával veľký pozor na zadné vrátka a dopredu sa nehrnuli. V 64. minúte však neustrážili Miklíka, ktorý sa snažil tečovať Gronovu strieľanú prihrávku medzi Konrádove betóny, no brankár hostí zachránil. Na druhej strane získal puk v strednom pásme Kukumberg, okamžite vyrazil do útoku a takmer prestrelil Hyláka. Hrdinom duelu sa nakoniec stal Libor Hudáček, ktorý po individuálnej akcií v 67. minúte svojím druhým gólom rozhodol o triumfe Slovana.

Pozápasové reakcie:

Jan Neliba, tréner Slovana Bratislava: "Bol to veľmi vyrovnaný zápas, my sme boli šťastnejší v koncovke. Musím chlapcom poďakovať. My sme asi mali lepšieho brankára, to rozhodlo. Je to krásne."

Libor Hudáček, útočník Slovana Bratislava: "Som nesmierne šťastný. Dať dva góly v rozhodujúcom finále je neuveriteľné. Neviem, či mám plakať alebo sa smiať."

Miroslav Šatan, kapitán Slovana: "Hrali sme taký poctivý hokej a dnes sa to v tom siedmom zápase všetko zúročilo. Nestranným fanúšikom sa to určite muselo páčiť. Rozhodnutie v siedmom zápase a v predĺžení, to sa veru často nestáva.

Branislav Konrád, brankár Slovana: "Je to vynikajúci pocit vyhrať siedmy zápas v Košiciach a navyše v predĺžení. Asi dve minúty predtým som tam ešte chytil ich tutovku, takže je to ešte lepší pocit. Konečne sa mi chytalo dobre, v Bratislave som tam stál ako taký pajác. V troch domácich zápasoch na mňa išlo toľko striel, čo tu za jeden a pol. Ako u nás doma chytal Hylák, lebo bol v tempe, tak dnes som bol v tempe ja a o tom to je u brankára. Bol to najväčší zápas v mojej kariére."

Miroslav Zálešák, útočník Košíc: "Myslím si, že nevyhral lepší. Škoda, pretože sme mali dosť šancí i v predĺžení. Celý zápas sme sa pokúšali o víťazstvo, no nepadlo to tam. Bol to vyrovnaný zápas, mali sme však viac z hry, no nedali góly."

Michel Miklík, útočník Košíc: "Tečoval som puk smerom na bránku, no brankár hostí tam nechal betón. Bohužiaľ, keby som ho dal trošku vyššie, tak je rozhodnuté. O minútu na to však rozhodol súper a musím mu pogratulovať."

Richard Jenčík, útočník Košíc: "Škoda, že sme súperovi neodskočili na rozdiel dvoch gólov. Určite by sa to vyvíjalo inak. To nás zabrzdilo, Slovan vyrovnal na 1:1 a tento výsledok vydržal do konca riadnej hracej doby."

Samuel Mlynarovič, útočník Košíc: "Priebeh celého zápasu bol vyrovnaný a po šesťdesiatich minútach to bolo 1:1. Predĺženie je viac-menej o šťastí a to sa priklonilo k súperovi. My sme mali v predĺžení taktiež vyložené šance. Bohužiaľ išiel puk mimo bránky alebo tam nedošiel."

Minúta po minúte:

67. min Hudáček sa prihnal pred Hyláka, posadil si Hyláka a dáva majstrovský gól!

65. min Slovan v tlaku, Košice v protiútoku, boj na oboch stranách.

64. min Frühauf strieľa hneď po buly, ale Hylák vynikajúco chytá. Vzápätí ďalšia strela Slovana, ale Frühauf opäť na Hyláka nemal.

63. min Obrovská šanca Košíc, Miklíka vychytal fantastický Konrád. Kukumberg získava puk a strieľa, ale len do Hyláka.

62. min Hvilova nebezpečná akcia, obišiel viacerých slovanistov, ale strieľa tesne vedľa Konrádovej bránky. Slovan má puk.

61. min Začalo sa desaťminútové predĺženie. Košičania v útoku. Gron strieľa nad bránku. Slovan sa snaží držať domácich mimo svojho obranného pásma. Dravecký strieľa, ale jeho strela je zblokovaná.

Koniec tretej tretiny.

60. min Šatan skúša, Slovan tlačí, ale Hylák je pozorný.

59. min Slovan po krátkej akcii domácich opäť v útoku, Haščák na druhej strane nebezpečný, ale nezakončil.

59. min Hylák chytá strelu slovanistov, hostia však zostávajú v útoku.

57. min Slovan sa drží pri košickej bránke, na druhej strane šanca Košíc, Konrádovi vypadol puk, hra je prerušená.

56. min Košice vytlačili Slovan zo svojho pásma.

55. min Domáci sú pri bratislavskej bránke, ale slovanisti ich držia od Konráda. Košičania napokon vystrelili, ale Konrád chytá. Košičania v nebezpečnej skrumáži pred Konrádom, gól z toho nie je. Jerofejevs už na ľade.

54. min Košičania budú mať presilovku, na trestnú lavicu ide Jerofejevs za hru vysokou hokejkou.

53. min Hudáček obišiel Hylákovu bránku a vystrelil, už takmer videl gól, ale košický brankár chytá výborne. Na druhej strane veľká šanca Draveckého. Bartánus leží na ľade, ale Slovan útočí, Bulík mohol rozhodnúť.

51. min Slovanisti zaútočili, Buc pred Hylákovou bránkou, ale Košičan puk zneškodnil. Ani Skokanova strela Hyláka nezaskočila. Pašek sa hodil do Štajnochovej strely, chvíľu sa zviecha z ľadu.

49. min Aktívny hokej na oboch stranách, Hylák pridržal puk pred Kukumbergom. Konrád aj Hylák oporami svojich tímov.

47. min Košice aktívne, ale slovanisti bránia Konrádovu bránku, Jenčík ani na dvakrát neprekonáva bratislavského brankára. Na druhej strane šanca Hudáčka.

46. min Hylák chytá strelu Kukumberga, košická bránka je posunutá, hra je prerušená.

46. min Slovanisti sa snažia zatlačiť Košičanov, ale tí sa ubránili. Košice v protiútoku, zákrok na Jenčíka posúdili rozhodcovia ako dovolený.

45. min Košice v útoku, Haščák v šanci, Konrád chytá Šedovu strelu.

44. min Spilar vo veľkej šanci, ale Konrád vytiahol výborný zákrok, Slovan sa už ubráni. Ďalšia obrovská šanca Košíc, Grona opäť vychytal Konrád.

43. min Košice uzavreli Slovan pred vlastnou bránou, Hvilova strela zblokovaná. Zálešák s Gronom točia puk okolo Konrádovej bránky, hra je prerušená.

42. min Miklík mohol strieľať, Bulík ho v poslednej chvíli fauloval, Košice majú presilovku.

41. min Spilar okamžite pred bratislavskou bránkou, ale hra je prerušená.

41. min Začala sa tretia tretina.

Koniec druhej tretiny.

40. min Košičania nevedia vyhodiť puk, Slovan tlačí. Dravecký v útoku, Bartoš v obrovskej šanci, Konrád chytá čistý gól Košíc.

39. min Hudec Hyláka neprekonáva, Hylák pozorný, šarvátky pokračujú.

36. min Slovan má prvú presilovku, Tabaček fauloval Bartánusa. Hylák vychytal šancu Slovana, Košice majú na chvíľu puk, ale Slovan tlačí na košickú bránku, nedokážu však prekonať Hyláka. Novák sa zaplietol do potýčky so Šatanom.

36. min Po nebezpečných akciách na oboch stranách sa skóre nemení, Miklík ani Lipiansky neuspeli. Po Bulíkovej strele Hylák vyráža puk.

35. min Bratislavčania dobre bránia, aj po ďalšej akcii Košičanov sa Slovan ubránil. Košičana Mlynaroviča trafil puk do tváre, leží na ľade, hra je prerušená.

34. min Šatan aktívny, na opačnej strane nebezpečný Pašek. Akcie sa striedajú na oboch stranách. Bulík strieľal mimo bránky.

33. min Košičanov gól len nabudil, Pašek a po ňom aj Haščák mohli strnúť vedenie na svoju stranu, ale Konrád to ustál.

32. min Strela Jerofejevsa sa neujala, no Libor Hudáček po Šatanovej prihrávke vyrovnáva na 1:1.

32. min Po sérii akcií vystrelil Hvila, jeho strela mierila len tesne vedľa bratislavskej bránky.

29. min Šeda na druhej strane pálil na Konráda od modrej čiary, neuspel.

27. min Po Harveyho strele upokojuje Hylák situáciu a prerušuje hru. Slovan je aktívny, Šatan sa snažil prihrať pred košického brankára, ale akcia nevyšla.

25. min Spilar mohol zvýšiť na 2:0, no Konrád jeho strelu zastavil. V šanci aj Homer, bez gólového efektu. Bartánus sa pred košickou bránou snažil prekvapiť Hyláka, ale gól z toho opäť nebol.

21. min Začala sa druhá tretina. Slovan aktívny, no šanca aj na druhej strane. Skóre sa však nemení. Na Bratislavčana Konráda pálil aj Gron, brankár bol pozorný. Hyláka neprestrelil Kukumberg.

Koniec prvej tretiny.

18. min Hrá sa vo vysokom tempe, Hudáček aj Šatan strieľajú na košického brankára, ale bez úspechu. Na druhej strane mieril vedľa Miklík i Bartoš.

15. min Šatan vo veľkej príležitosti po peknej akcii neprekonal Hyláka, rovnako sa nedarilo košickému kapitánovi Zálešákovi na druhej strane.

11. min Košičania sú aktívni, slovanista Hudáček fauloval, vzápätí aj Lipiansky, domáci majú presilovku 5 na 3. Hneď v prvých sekundách presilovky padá prvý gól zápasu.

8. min Stav sa nemení ani po strele Haščáka.

5. min Strela Košičana Haščáka bola zblokovaná. Prvým vylúčeným v zápase je Sloboda, Košice majú výhodu presilovky. Miklík po Spilarovej akcii mieril vedľa bratislavskej bránky. V protiútoku Buc neprekonal Košičana Hyláka.

2. min Slovan začal útočne a Hyláka preveril Hudec. O minútu neskôr strieľal na košického brankára Kudrna, ani on neuspel.

Hráči nastúpili na ľad, začal sa rozhodujúci zápas.