BRATISLAVA. Keď vídaval správcu budovy čistiť už po niekoľkýkrát posprejovanú bránu, rozhodol sa, že ju pomaľuje sám. Osem obrazov slovenského výtvarníka Fera Guldana tak zdobí načerveno natretú bránu domu na jednej z najstarších historických uličiek Bratislavy.
„Nebudeme zakaždým čistiť tú bránu, dáme tam kultivujúce posolstvo,“ vraví výtvarník. Na bránu Slovenskej katolíckej charity na Kapitulskej ulici pripevnil obrazy s posolstvami starého a nového zákona.
Historická ulička s červenými dverami totiž smeruje ku Katedrále svätého Martina, sídli tu aj rímskokatolícka bohoslovecká fakulta.
Jablko, ryba, hviezda
Adam a Eva s jablkom pokušenia, sedem dní stvorenia sveta, betlehémska hviezda či ryba ako symbol ranného kresťanstva, také sú výtvarné motívy na dverách. „Vzhľadom na umiestnenie brány je dôležitý výjav Svätého Jána Krstiteľa a spomienka na jeho slová – dláždim cestu tomu, kto príde po mne,“ dodáva umelec, ktorý počas nežnej revolúcie zakladal Verejnosť proti násiliu. „Ľudia, ktorí svoje životy prežívali na Slovensku aj pred zamatovou revolúciou, môžu vycítiť vo vyobrazenej odrezanej hlave Jána Krstiteľa na podnose výstražný symbol totality.“
Radovan Gumulák, generálny sekretár Slovenskej katolíckej charity, chce, aby si okoloidúci výjavy na bráne vyložili sami. „Dôležité je, aby ľudia mali čas a vôľu zastaviť sa a na chvíľu popremýšľať nad tým, čo sa deje v nich a okolo nich.“
Niektorí na pamiatky nejdú
Bránu na Kapitulskej vyzdobili obrazmi začiatkom apríla, zatiaľ ju nikto nepoškodil. Červenú na dvere zvolil výtvarník zámerne, aby vraj upútala.
Sprejer Dalibor, ktorý vytvoril napríklad graffiti pre podchod na Trnavskom mýte, hovorí, že sprejovaniu na historické budovy sa vyhýba. „Sprejeri majú rešpekt. Ja nemaľujem na historické budovy, kostoly, rodinné domy.“
Nie zlatá, ale chátrajúca
Po tichej Kapitulskej uličke s kamennou dlažbou dnes okrem bohoslovcov chodia najmä turisti, jazdí tadeto aj vyhliadkový vláčik. Guldan žartom vraví, že si majú aspoň z okienok vláčiku čo fotiť.
V minulosti v meste padli návrhy, že Kapitulská by sa mohla stať aj akousi bratislavskou zlatou uličkou. Niektoré domy na nej síce vyzerajú, akoby tu zastal čas, no najmä preto, že sa rozpadajú. Viaceré vlastní cirkev.
Esteházyho palác zo 17. storočia, ktorý chce súkromný investor prestavať na hotel, halí vysoký hliníkový plot, pamiatka za ním však už niekoľko rokov chátra.
Krížová cesta v batožine
Výtvarník Fero Guldan spolupracuje s katolíckou charitou už dlhšie, namaľoval napríklad obrazy na krížovú cestu pre kaplnku Centra pre HIV postihnuté siroty v oblasti Adjumani v Ugande.
Guldan hovorí, že sám tam necestoval, obrazy vraj previezli lietadlom v batožine.
Pozri, ako vyzerá Esterházyho palác.
Na dverách pribudlo osem obrazov Fera Guldana s biblickými motívmi.
FOTO SME - LUCIA TKÁČIKOVÁ
Kapitulská ulička patrí k najstarším v meste. Viaceré domy vlastní cirkev.
Detail dverí
Esterházyho palác sa mal opravovať.