Okolnosti jeho výstavby preverí kontrola mesta. Miloslava Šavelová, riaditeľka zoo
BRATISLAVA. Nový pavilón opíc, ktorý pred dvoma rokmi za tri milióny eur postavili v bratislavskej zoo, má svoje chyby. Priznala to riaditeľka zoo Miloslava Šavelová. Zatiaľ však nevie, či práve jedna z technických chýb bola príčinou sobotného úteku orangutanov.
Našli dieru
Bratia Pagy (12) a Filip (10) ušli cez dieru, ktorá vznikla medzi pletivom a betónovým múrom. „Či to rozplietli oni, alebo to bola chyba materiálu, alebo či to dodávateľ spravil, to vám v tejto chvíli neviem povedať,“ hovorí Šavelová.
Isté je jedno: „Takémuto systému pripevnenia siete k múru už nemôžeme veriť,“ hovorí riaditeľka. Priznala, že prvé nedostatky na modernom pavilóne ľudoopov zistili už pri kolaudácii. „Potom boli zistené skryté chyby, ale komunikujeme s dodávateľom stavby a odstraňujú sa,“ povedala.
Na nedostatok ľudskej práce teraz ukázali opice. Podľa riaditeľky preto, že sú nesmierne bystré. „Orangutany sú zvieratá, ktoré budú aj pol roka veľmi trpezlivo pracovať na odkrútení jednej skrutky,“ tvrdí riaditeľka.
Pagy a Filip prišli do Bratislavy na jar 2010 z Prahy. Sú to prvé orangutany v 50-ročnej existencii zoo Bratislava.
FOTO SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ
Pagy, ktorý je väčší nezbedník, ušiel už pred dvoma rokmi v Prahe. Na úteku z výbehu spadol do vodnej priekopy a skoro sa utopil, keďže orangutany nevedia plávať. Zachránila ho ošetrovateľka. Teraz sa ani jeden z bratov nezranil.
Útek však mohol byť nebezpečný nielen pre geneticky vzácne orangutany, ale aj návštevníkov zoo. Síce patria medzi nebezpečné zvieratá, sú však miernejší ako šimpanzy. Tie totiž už v minulosti napadli ošetrovateľov a odhryzli im prsty.
Staršieho z orangutanov – Filipa ale vychovali ľudia, keď jeho matka stratila mlieko a jeho českí ošetrovatelia dokonca vraveli, že je nežný a rád mazná.
Sú veľmi trpezliví a múdri. Pozorujú vás a robia to isté. Dokážu vás prekvapiť.
Začína kontrola
Okolnosti výstavby pavilónu, ale aj ďalšie dianie v zoo začne práve dnes preverovať mestská kontrola. „Má preveriť informácie, ktoré formou listu dostali niektorí členovia kultúrnej komisie,“ povedal bez podrobností hovorca primátora Ľubomír Andrassy.
Magistrát bude podľa neho riešiť aj fakt, či je systém, ktorý úteky hlási, dostatočný. Nejde totiž o prvý útek. V minulosti sa niektoré zvieratá dostali aj mimo areálu.
Kapybaru močiarnu, hlodavca vážiaceho až nad 50 kilogramov, ktorá ušla v roku 2004, dodnes nenašli. Nalákať späť na banán sa o päť rokov neskôr podarilo makaka a v lete 2010 malú samičku gibona, ktorú chytili až na frekventovanej Patrónke.
Pavilón je najnovšou stavbou v zoo.
FOTO SME - ARCHÍV