SME
Piatok, 3. december, 2021 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Nevidiaci, ktorých vedie po Slovensku diktafón, majú zajtra doraziť do Bratislavy

Štyria nevidiaci, ktorí v nedeľu vyrazili na cestu po šiestich slovenských mestách, sa už zajtra vrátia do Bratislavy.

(Zdroj: NADÁCIA PONTIS)

Ich očami je len navigačná nahrávka. Projekt má dokázať, čo všetko zvládnu slepí bez vidiaceho sprievodcu.

info
Trasa štyroch odvážnych po Slovensku
 • 15.4. (nedeľa)

9:00 Hlavná stanica v Bratislave (odchod vlaku do Košíc o 9:34)

14:35 Železničná stanica v Košiciach (príchod vlaku z Bratislavy o 14:35)

 • 16.4. (pondelok)

13:35 Železničná stanica v Košiciach (odchod vlaku do Popradu o 14:07)

15:22 Železničná stanica v Poprade (prichod vlaku z Košíc o 15:22)

 • 17.4. (utorok)

13:45 Železničná stanica v Poprade (odchod vlaku do Liptovského Mikuláša o 14:12)

15:15 Železničná stanica v Liptovskom Mikuláši (príchod vlaku z Popradu o 15:15)

 • 18.4. (streda)

13:35 Železničná stanica v Liptovskom Mikuláši (odchod vlaku do Žiliny o 14:08)

15:13 Železničná stanica v Žiline (príchod vlaku z Liptovského Mikuláša o 15:13)

 • 19.4. (štvrtok)

10:30 Železničná stanica v Žiline (odchod vlaku do Trenčína o 11:00)

12:58 Železničná stanica v Trenčíne (príchod vlaku zo Žiliny o 12:58)

 • 20.4. (piatok)

10:00 Železničná stanica v Trenčíne (odchod vlaku do Bratislavy o 10:32)

12:03 Hlavná stanica v Bratislave (príchod vlaku z Trenčína o 12:03)

BRATISLAVA. Nevidiacim sa vraj darí dobre, pozrite si video z ich cesty. Už v piatok sa majú vrátiť späť do Bratislavy.

Pôvodná správa z 13.4.:

Biela palica a vodiaci pes do ruky, nahrávka s navigáciou do ucha a šesť dní s návštevou šiestich slovenských miest pred sebou.

Štyria nevidiaci bez akéhokoľvek sprievodu vidiaceho vyrážajú v nedeľu vlakom z bratislavskej hlavnej stanice na cestu s názvom Nevidím, no na Slovensku sa nestratím.

Pomôcť im majú pritom vodiaci psi a hlas z diktafónu. Ten im presne popisuje trasu, ako sa v pre nich neznámych slovenských mestách majú dostať zo stanice do hotela, reštaurácie či na miesto, kde môžu chodiť von so svojimi psami.

Dvesto hodín práce

„Nahrávka musí obsahovať zreteľné objekty na ich trase, napríklad obrubníky, lampu na ulici, to je veľmi dôležité,“ hovorí Jarmila Virágová, riaditeľka Výcvikovej školy pre vodiacich psov Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Vraví, že špeciálnu nahrávku pripravovali asi dvesto hodín.

Celú trasu Košice – Poprad – Liptovský Mikuláš – Žilina – Trenčín a Bratislava najskôr natočili na kameru a nahrávku tu okomentovali, potom hlas prepísali a nahrali na diktafón. „Teraz má nahrávka asi hodinu, no je to veľmi náročné, ak nenájdu jeden orientačný bod, musia sa vrátiť.“

V každom z miest si skupina nevidiacich vybrala spomedzi seba jedného šéfa, ktorý si trasu najlepšie naštudovať, dodáva Virágová. V prípade problémov jej môžu nevidiaci telefonovať. „Budú to ale chcieť zvládnuť sami, ani keď sa stratili v Bratislave, netelefonovali.“

Na problémy sa tešia

Róbert Cielentko, ktorý patrí k putujúcej štvorici nevidiacich, priznáva, že to bude náročné. „Na trase máme napríklad naraziť na stavebný kontajner, no ten tam medzitým už nemusí byť."

Cielentko strácal zrak po roku 2005, keď mu zistili cukrovku. Nečakané situácie na ceste berie ako výzvu. „Teším sa na problémy,“ vraví.

„Našťastie sme na Slovensku a ten kontajner tam bude ešte veľmi dlho,“ dodáva zo žartu herec Róbert Jakab. Spolu s ďalšími „chalaňmi“ – Lukášom Latinákom, Jurajom Kemkom a Mariánom Miezgom prispeli na tento projekt z výťažku svojho Vianočného bazára. „Podporili sme to preto, lebo je to netradičné,“ hovorí Kemka.

Cieľom projektu Nevidím, no na Slovensku sa nestratím, je umožniť nevidiacim zažiť a zistiť, čo všetko dokážu sami. Okrem Vianočného bazáru akciu podporila aj Nadácia Pontis v rámci svojho darcovského portálu Dobrá krajina.

Ísť podľa nahrávky s páskou na očiach a bielou palicou si vyskúšali aj herci z Partičky Jakab a Kemka. Prekonať asi dvadsať metrov, čiže dostať sa z budovy na nástupište vlaku, im trvalo dlho. Jakab odbočil, hoci nemal a Kemka sa bál, že rozbije sklenené dvere, ktorými musel prejsť.

Roky príprav

Virágová, ktorá je autorkou myšlienky, hovorí, že takáto cesta nevidiacich je svetovým unikátom. S prípravou začala už pred štyrmi rokmi, dnešní putujúci sa na výpravu chystali asi dva. Akési tréningy, čiže prejsť mestom podľa nahrávky, absolvovali v Bratislave.

„Ako sme raz podľa nahrávky hľadali oporné body v Bratislave, zastavil nás policajt a chcel nás previesť na druhú stranu cesty,“ hovorí s úsmevom 41-ročná Andrea Kujovičová. Nevidiaci však na druhú stranu nechceli, keďže tam ich nahrávka neposielala.

Najmladší zo skupiny 28-ročný Juraj Práger, ktorý zrak strácal od detstva pre nevysvetliteľné odumieranie zrakového nervu, vraví, že skupina má jasný cieľ – vrátiť sa späť do Bratislavy, odkiaľ v nedeľu 9.34 vyrážajú do Košíc.

ico

Príbehy nevidiacich

Štvorica odvážnych, ktorí sa vydajú na cesty.

 • Juraj Práger (28)

Juraj je športovec a jeho vášňou je cyklistika. Bicykluje v tandeme a venuje sa jej aj súťažne. Jurajova slepota spočíva v odumieraní zrakového nervu. Presná príčina nie je známa. Prejavy sa začali už v detstve a tretiu triedu základnej školy už absolvoval ako ťažko zrakovo postihnutý v špeciálnej škole. Juraj začal neskôr študovať na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave špeciálnu pedagogiku a matematiku, ale pri predmete ako stereometria (priestorové útvary) už nestačila ani jeho predstavivosť. Štúdium musel ukončiť a začal študovať teológiu, ktorú v súčasnosti aj vyučuje. Juraj je majiteľom vodiaceho psa Arkusa. Cestovanie mu dáva možnosť spoznať nové miesta, zažiť niečo nové. „Toto spoznávanie bude zvláštne najmä tým, že na týchto miestach som bol ešte ako vidiaci. Chcem si sám dokázať, že to dokážem,“ hovorí Juraj.

 • Andrea Kujovičová (41)

Andrea je mama 20-ročnej vysokoškoláčky. V roku 2000 jej diagnostikovali diabetes a takmer okamžite sa jej začal zhoršovať zrak. Dôvodom jej praktickej slepoty je diabetická retinopatia. Zrak sa jej zhoršoval postupne, v súčasnosti má iba svetlocit a obrysové videnie na vzdialenosť jedného metra. Jej cesta do tmy bola o to ťažšia, že mala výborný zrak. Neznášala pocit, že je na niekoho odkázaná pri pohybe. Dnes je šťastná majiteľka vodiaceho psíka Adelky. Pri prvom telefonáte o prechode cez Slovensko bola práve s priateľom nakupovať. Pamätá si, že stála medzi regálmi a nedokázala ani zaprotestovať. „Na jednej strane ma to lákalo. Myslela som si, že sa to vlastne ani nemusí zrealizovať a ak áno, tak dovtedy snáď získam nejaké skúsenosti. Mala som veľmi zmiešané pocity a neverila som si, že by som bola schopná niečo také absolvovať,“ hovorí Andrea, ktorá ešte nikdy nebola nikde sama bez vidiaceho sprievodcu. Prvou príležitosťou boli tréningy v rámci projektu Nevidím, ale na Slovensku sa nestratím. Dnes ju motivuje najmä dobrý pocit, ktorý sa dostaví, akonáhle sa skupine prechod cez Slovensko úspešne podarí zvládnuť.

 • Róbert Cielontko (56)

Róbert bol úplne zdravý až do roku 2005, kedy mu diagnostikovali diabetes. Zrak sa mu zhoršoval postupne a ako hovorí, pomaly si zvykal. O svojich pocitoch hovorí nerád, pretože pri predstave, že už nikdy nebude vidieť, mal tie najčernejšie myšlienky. Táto predstava sa stala realitou. Dôvodom bola diabetická retinopatia. Robo v súčasnosti vôbec nevidí na ľavé oko a nemá ani svetlocit. Na pravé oko vidí na vzdialenosť asi jedného metra, aj to len obrysy. Nedávno mu kvôli chorobe museli amputovať prst na nohe. Nateraz sa podarilo stav stabilizovať. Róbert je šťastne ženatý. Lekár, ktorý ho operoval, jeho manželke prezradil, že keď sa po operácii prebral, prvé, čo sa spýtal bolo, či bude môcť chodiť so svojim vodiacim psom Aničkou. Róbert berie cestu ako výzvu. „Je to zvláštny pocit ísť bez sprievodu a chcem dokázať, že to zvládnem,“ tvrdí.

Eva Barániková (29)

Eva sa narodila so zrakovým postihnutím. Diagnostikovali jej sivý zákal a aby toho nebolo málo, v troch rokoch jej diagnostikovali aj zelený zákal a vysoký očný tlak. Navštevovala špeciálnu školu pre zrakovo postihnuté deti a neskôr vyštudovala špeciálnu pedagogiku pre zrakovo postihnutých a pedagogiku literatúry a slovenského jazyka na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Evka študovala aj angličtinu a štúdium ukončila na úrovni prekladateľky. Jej videnie bolo do roku 2007 relatívne stabilizované, jej stav sa však začal zhoršovať sa. Stala sa majiteľkou vodiaceho psíka Akida aj napriek dlhým úvahám, či takúto zodpovednosť zvládne. Zvláda ju však perfektne.

Nadácia Pontis

nanastupisti_res.jpg

Skupinka na nástupišti.

FOTO - TASR

nastanici_res.jpg

predcestou_res.jpg

So svojimi vodiacimi psíkmi.

FOTO - TASR

psy_res.jpg

Vodiaci pomocníci.

FOTO - TASR

vovlaku_res.jpg

FOTO - TASR

skupina_res.jpg

kemka_res.jpg

Juraj Kemka hľadal cestu na nástupište.

FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK

nalavicke_res.jpg

Robo Jakab nakoniec našiel kolegu.

FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK

robert_res.jpg

Róbert Cielontko.

FOTO - TASR

andrea_res.jpg

Andrea Kujovičová nastupuje do vlaku.

FOTO - TASR

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 2. Máš rád výzvy? Zmeň svet a urob veci inak, teraz
 3. Tento rok turizmu neprial
 4. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 5. Opäť sme na dobrej vlne
 6. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 7. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 8. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 9. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 10. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 1. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 3. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 4. Opäť sme na dobrej vlne
 5. Aj mikulášske balíčku môžu byť zdravé. Zistite ako na to.
 6. 365.bank sa stala bankou roka na Slovensku
 7. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie
 10. Tento rok turizmu neprial
 1. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 16 385
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 13 009
 3. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 10 232
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 772
 5. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 793
 6. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 5 729
 7. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 5 238
 8. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 4 807
 9. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 3 856
 10. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 2 778
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Anton Sládek: Dunaj XIII. Most Apollo a okolo
 2. Anton Sládek: Bratislava - Heydukova ulica
 3. Matej Vagač: Ukradnutý verejný priestor. V Horskom parku sú porušené vlastnícke práva.
 4. Anton Sládek: Bratislava - budova bývalej sociálnej poisťovne na Bezručovej - interiér
 5. Martin Pekár: Prečo limit 130 km/h život v Bratislave nezlepší
 6. Anton Sládek: Bratislava - Klemensova ulica
 7. Anton Sládek: Príjemné detaily na Radlinského ulici
 8. Anton Sládek: Spomienka na továreň Gumon
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 13 702
 2. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 7 129
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 6 704
 4. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 5 076
 5. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 4 756
 6. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku 4 746
 7. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 713
 8. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 571
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
Skryť Zatvoriť reklamu