
FOTO – PETER PROCHÁZKA
av) dnes vôbec najväčším v Bratislave.
Čo to znamená pre nás, návštevníkov?
,,Možnosť vybrať si naozaj z kníh všetkých žánrov, určených všetkým generáciám. Ale tiež príjemné prostredie s klimatizáciou, v ktorom neexistuje žiadny pultový predaj. Samozrejme, keď bude zákazník potrebovať, naši predavači mu pomôžu, ale inak si môže zobrať každú knihu sám do rúk a prezerať si ju, čítať, akokoľvek dlho. Preto sme pripravili aj kútik na sedenie, kde je k dispozícii káva a ďalšie nápoje.“
Neobávate sa otvárať obchod v čase, keď iní kníhkupci hovoria, že len-len prežívajú?
,,Faktom je, že väčšina predajní je malá, a preto môže ponúknuť len malý sortiment. Lenže ľudia sú dnes nároční, nechce sa im za jedným titulom chodiť po viacerých kníhkupectvách a idú, kde je výber väčší. Preto si tiež myslím, že šanca malých je iba v špecializácii. Inak ťažko prežijú. Okrem toho, na Slovensko už vstúpili silní zahraniční partneri, ktorí začínajú skupovať vydavateľstvá a keďže majú pre nás nepredstaviteľné finančné zázemie, môžu si dovoliť aj vlastnú distribučnú sieť. Čím sú, pochopiteľne, tiež konkurencieschopnejší ako jednotliví kníhkupci.“
Vy ste sa s bratom tiež vydali touto cestou.
,,Áno máme veľkoobchod, ale začiatky boli skôr náhodné. Ctižiadosťou nášho otca vždy bolo robiť knihy. V roku 1991 aj začal, ale nevedel, ako ich dostať k čitateľom. S bratom sme preto začali v Bratislave s pultovým predajom, chodili sme po predajniach a postupne sme si priberali aj tituly z iných vydavateľstiev. Začali sme síce bez kapitálu, ale niečo sme za tých desať rokov vybudovali a aj keď nejde o činnosť, z ktorej sa rodia milionári, sme spokojní.“
Naozaj na Slovensku stále ubúda čitateľov?
,,Dnes, keď mnohí doslova obracajú každú korunu, nie je obvykle kúpa kníh prioritou. K tomu si prirátajte rast ich cien, keďže rastú i ceny vstupov, pri českých knihách sa pridáva aj nevýhodný kurz našej koruny. No a, samozrejme, mladšia generácia zasa holduje počítačom, hudbe. Verím však, že ide o krátkodobý proces a že keď sa situácia zlepší, keď tu bude finančne silná, vzdelaná vrstva ľudí, porastie znovu záujem i o knihy. Napokon, pozrite sa do Čiech. Tam to už existuje.“
Vidím, že ste optimista. Zrejme preto s bratom nevlastníte iba toto a dve ďalšie kníhkupectvá priamo v Bratislave, po jednom v Trnave a Michalovciach, ale tento pondelok vstupujete aj na český trh.
,,Na Václavskom námestí sa otvára veľký Dom knihy, budeme v ňom mať Slovenský kútik, ktorý sme na začiatok zásobili dvoma stovkami slovenských titulov. Jeho majiteľ pán Suchánek nám zasa recipročne zabezpečí dodávky českých kníh a už sme sa dohodli aj na niektorých autogramiádach českých spisovateľov. Myslím, že i toto je cesta, ako našu ponuku zatraktívniť a ako ju pre našich zákazníkov urobiť ešte zaujímavejšou.“