Infolinky, ktoré zriadli mestské časti, boli najviac vyťažené v stredu v noci a včera počas celého dňa. Ako prvé zriadilo linku Staré Mesto, len za noc zo stredy na štvrtok na ňu volalo viac ako 150 občanov. „Ani sekundu nie je telefón voľný, položím a hneď volajú ďalší,“ povedala vo štvrtok Marta Privitzerová. „Ľudia sa boja, pociťujú neistotu. Pýtajú sa najmä, či im vypnú elektrinu, či je pitná voda ešte zdravá, či môžu v noci pokojne spať, alebo ich budeme evakuovať. Pýtajú sa, ktoré ulice voda zatopí, či vydrží kanalizácia, kde môžu získať vrecia a piesok.“ Volali však aj ľudia a firmy, ktoré ponúkali pomoc – napríklad vrecia na piesok.
Rovnaké skúsenosti mali v Ružinove a v Petržalke. „Hneď potom, ako sme zriadili linku, nepretržite volali ľudia. Najčastejšie povedali svoju adresu a pýtali sa, čo im hrozí. My sme odpovedali, že kritická hodnota pre Ružinov je 10,60 metra, a upokojovali sme ich, že prognózy sa zlepšujú a taký vysoký Dunaj asi nebude. Potom volali firmy z Vlčieho hrdla a z Plynárenskej, či sa voda dostane k nim a majú sa zabezpečiť,“ povedal Viktor Pišel.
Včera sa už ľudia na linky ozývali len občas. Zaujímalo ich najmä, ako to vyzerá na hraničných priechodoch, či môžu vycestovať, či sa dostanú na letisko do Schwechatu.
Veľký nápor zažívali v týchto dňoch aj na informáciách telekomunikácií a na Slovenskom hydrometeorologickom ústave. Na informáciách si ľudia najčastejšie pýtali čísla informačných liniek mestských častí.
„Bolo to na zbláznenie, centrála bola stále obsadená a ľudia volali aj na priame linky,“ povedal vrátnik SHMÚ. „Najviac k nám volali Devínčania, už presne vedeli, pri akej výške hladiny sa voda dostane k ich domu. Niektorí telefonovali aj každú hodinu a pýtali sa, aký je stav. Telefonovali aj firmy z okolia Dunaja. Porovnávali, kedy a či sa voda dostane k nim, pýtali si nadmorskú výšku nulového vodočtu a výšku hladiny, keď poznali nadmorskú výšku svojej firmy, vedeli, čo im hrozí,“ povedal Martin Chován zo SHMÚ. Nulový vodočet je stav, odkiaľ sa meria výška hladiny, tá sa totiž nemeria od úplného dna Dunaja. To je na rôznych miestach rôzne hlboko. (haj)