
Vojaci, ktorí deň-noc neúnavne pracovali, včera mohli spokojne desiatovať na „svojich“ pieskových hrádzach. Na záchranných prácach sa zatiaľ zúčastnilo 87 vojakov. FOTO TASR – ŠTEFAN PUŠKÁŠ
Ľudí sledujúcich hučiacu vodu neodradila ani pokročilá hodina, aj po polnoci hromadne postávali na Starom moste, pod ním, o čosi menej ich bolo pod Novým mostom. Diskutovali o výške hladiny, informovali sa o počasí v Rakúsku a Nemecku. „Nevyleje sa,“ tvrdil asi 40-ročný Slovák žijúci v Nemecku, „ale podľa mňa sa povodne budú opakovať častejšie. Aspoň sa Bratislava otestovala, ako zvládne vysokú vodu.“
Diváci prírodného divadla sa desaťmetrového vyvrcholenia nedočkali. Dunaj dosiahol svoj vrchol v čase od jednej do druhej v noci, v centre sa zastavil na 991 centimetroch, v Devíne mal 948 centimetrov. Odvtedy sa jeho hladina upokojila a počas včerajšieho dňa začala mierne klesať.
Pracovníci Povodia Dunaja, ktorí zabezpečovali, aby Dunaj neohrozil ľudí ani ich majetok, sa s takou vysokou hladinou stretli prvýkrát. Povodeň bola nielen pre nich, ale aj pre systém protipovodňových hrádz ťažkou skúškou. S klesaním hladiny sa objavil klasický povodňový jav – priesaky cez podložie do podzemných priestorov budov v centre a za telesami hrádz. V Petržalke sa takáto voda hromadí v Chorvátskom ramene, ak jeho hladina kriticky stúpne, vodu odčerpá čerpacia stanica a vráti ju do koryta Dunaja. (dro)