Vedenie mesta nakoniec vyhovie protestu prokuratúry proti stanovisku mesta k výstavbe J&T Real Estate. Primátor možno otvorí viaceré investičné projekty. Povedal to dnes pre denník SME. Odpoveď dá prokuratúre tento týždeň.
BRATISLAVA. Primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru) protestu Generálnej prokuratúry nakoniec vyhovie. Dnes to povedal pre denník SME. Svoj postoj vraj zmenil po dôkladnej analýze protestu prokurátora.
Magistrát si dal urobiť niekoľko právnych analýz. Ftáčnik prijal námietku prokurátora v tom, že nie je jasné, na pozemkoch s akou funkciou využitia má stáť hlavná budova.
Prokurátor konštatuje, že mesto v záväznom stanovisku neposúdilo umiestnenie stavby v celom rozsahu podanej žiadosti. „Z dokumentácie je zrejmé, že hlavná časť stavby polyfunkčný objekt má byť umiestnený na parcelách v Karlovej Vsi. Tieto nehnuteľnosti v súhlase s umiestnením stavby absentujú,“ konštatuje prokurátor. „Záväzné stanovisko je nejasné, nepresné a nezrozumiteľné.“
Protest sa týka spornej stavby J&T Real Estate v Karlovoveskej zátoke pri Dunaji.
Developer tam chce postaviť osempodlažný polyfunkčný dom s názvom Ubytovacie zariadenie športu, telovýchovy a voľného času. Byty si pritom bude môcť podľa Pavla Pelikána, výkonného riaditeľa J&T Real Estate, kúpiť hocikto, nielen športovci. V polyfunkčnom dome má byť podľa žiadosti 32 bytových apartmánov a 46 bytov.
Prokurátor Richard Dukes žiada stanovisko mesta zrušiť a nahradiť novým.
Napadnuté stanovisko, ktoré vydal ešte bývalý primátor Andrej Ďurkovský (vtedy KDH) a potvrdil ho aj Ftáčnik, nie je podľa prokurátora v súlade s princípmi dobrej správy, ako základným elementom dobrého vládnutia.
Ftáčnik dodal, že ak bude chcieť investor na pozemkoch v Karloveskej zátoke stavať, bude musieť mesto požiadať o nové stanovisko.
Medzitým sa však už zmenil územný plán. „Konkrétne v území určenom na šport a rekreáciu môžete dnes postaviť len služobné byty, ktoré si nemôžete kúpiť,“ hovorí primátor. V takých bytoch by mohli bývať napríklad len školníci, policajti alebo správcovia.
Pôvodná správa:
Čo tvrdí
Protest prokurátora
- stanovisko mesta
neobsahuje údaje, ako sa mesto vysporiadalo s účelom stavby – ubytovanie pre športovcov; mesto neposúdilo umiestnenie v celom rozsahu;
- stanovisko je nepresné, výstavba je na plochách s dvomi funkciami využitia;
- súhlasným záväzným stanoviskom mesta bol porušený zákon.
BRATISLAVA. Hlavné mesto záväzným stanoviskom k výstavbe polyfunkčného domu na pozemkoch, ktoré sú podľa územného plánu určené na šport a rekreáciu, porušilo zákon. Konštatuje to vo svojom proteste Generálna prokuratúra.
Protest sa týka spornej stavby J&T Real Estate v Karlovoveskej zátoke pri Dunaji.
Developer tam chce postaviť osempodlažný polyfunkčný dom s názvom Ubytovacie zariadenie športu, telovýchovy a voľného času. Byty si pritom bude môcť podľa Pavla Pelikána, výkonného riaditeľa J&T Real Estate, kúpiť hocikto, nielen športovci.
Prokurátor Richard Dukes žiada stanovisko mesta zrušiť a nahradiť novým. Mesto protestu pravdepodobne nevyhovie. Rozhodnúť má dnes.
Potvrdenie Ďurkovského
Kladné stanovisko k výstavbe J&T Real Estate vydal ešte bývalý bratislavský primátor Andrej Ďurkovský. Koncom roka ho potvrdil aj terajší primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru). Vydanie vysvetľoval vtedy tým, že nenašiel nijaký rozpor s územným plánom.
Teraz Ftáčnik vraví, že protest mesto asi nebude môcť prijať. „Prokurátor nám nedal dostatok podnetov, aby sme prehodnotili stanovisko. Odvoláva sa na zlé umiestnenie objektu z hľadiska parciel, no územný plán nie je stavaný na parcelách.“
Prokurátor: Je to nejasné
Prokurátor zasa tvrdí, že stanovisko mesta je nezrozumiteľné. Nie je podľa neho jasné, na ploche s akým využitím budú stáť jednotlivé časti výstavby. „Jedna časť plôch je určená na šport a rekreáciu, druhá je ako zmiešané územie bývania a občianskej vybavenosti.“
Pripomína tiež, že v žiadosti o výstavbu chýba aj popis športových zariadení. Prokurátor nakoniec konštatuje porušenie zákona.
Protest prokurátora považujú signatári petície, ktorí už niekoľko rokov bojujú proti výstavbe v zátoke, za úspech. Tvrdia, že premenovanie domu na Ubytovňu pre športovcov je len prostriedok na obídenie zákona.
Túto petíciu podpísal dokonca ešte pre voľbami primátora aj Ftáčnik. Vraví, že ju podporil ako občan. Do protestu sa zapojilo vyše päťtisíc Bratislavčanov.
Vôľa grófa
V Karlovoveskej zátoke sú vodné športy už vyše storočia. V roku 1880 gróf Lanfranconi daroval listinou územie zátoky Sokolu. Chcel, aby bolo využívané na šport.
Ftáčnik vraví, že aj keď protestu prokurátora nevyhovejú, záväzné stanovisko mesta k výstavbe pri Dunaji sa možno zmení – bratislavskí poslanci totiž koncom minulého roka menili územný plán mesta.
„Zákon hovorí, že ak sa zmení dokumentácia, za ktorej bolo stanovisko vydané, tak pri novom posudzovaní tej veci sa už nemusí prihliadať na to pôvodné stanovisko,“ hovorí primátor.
Vedenie mesta môže podľa neho proti územnému rozhodnutiu namietať aj v prípade, že o nové stanovisko v súvislosti s výstavbou v zátoke nepožiada bratislavská Karlova Ves, kde má dom stáť.
„Stavebný úrad v Karlovej Vsi bude musieť požiadať o stanovisko a keď nepožiada, tak sa mesto môže odvolať voči vydanému územnému rozhodnutiu, lebo podľa neho to nemusí byť v súlade s reguláciou, ktorú má mesto," dodáva primátor.
Služobné byty
„Konkrétne v území určenom na šport a rekreáciu môžete dnes postaviť len služobné byty, ktoré si nemôžete kúpiť,“ hovorí primátor. V takých bytoch by mohli bývať napríklad len školníci, policajti alebo správcovia.
Prednosta Karlovej Vsi Rastislav Velček vraví, že konanie o výstavbe J&T Real Estate stále prebieha.
Nové stanoviská mesta sa týkajú podľa primátora všetkých stavieb, ktoré ešte nemali územné rozhodnutia, no mali už záväzné stanovisko primátora.
V Karloveskej zátoke už dva domy zvané Karloveské rameno stoja. Tretí má vyzerať rovnako.
FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK