BRATISLAVA. Pietnym aktom kladenia desiatok vencov pri Pamätníku víťazstva na Námestí Eugena Suchoňa si dnes Bratislavčania pripomenuli 67. výročie oslobodenia svojho mesta.
Hlavným organizátorom spomienkového podujatia bolo mesto Bratislava so Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov. Na podujatí sa zúčastnili zástupcovia veľvyslanectiev, ústredných štátnych orgánov, samosprávy, vojnoví veteráni a ďalší občania.
"Tento deň spred 67 rokov je významný v dejinách nášho mesta, kedy došlo k porážke fašizmu. Bratislava bola dôležitá pre tých, ktorí ju okupovali, aj pre tých, ktorí ju oslobodzovali. Mesto bolo 2. apríla bez elektriny a plynu, všetky významné budovy boli podmínované," pripomenul primátor hlavného mesta Milan Ftáčnik vážnosť situácie v čase končiacej druhej svetovej vojny. Aj ďalší rečníci upozornili na dôležitosť slobody, život v mieri, potrebu porozumenia a tolerancie i zabránenia akýmkoľvek násilnostiam.
Na nedávnom rokovaní mestského zastupiteľstva bratislavskí poslanci na návrh klubu SDKÚ-DS a Most-Híd prijali vyhlásenie k 70. výročiu deportácie Židov zo Slovenska.
V ňom odsúdili holokaust, ktorý spáchali nemeckí nacisti a ich pomocníci na židovskom národe počas druhej svetovej vojny, keď na základe zvrátenej teórie o rasovej čistote a chorobnej nenávisti prišlo o život v koncentračných táboroch v Európe vyše šesť miliónov Židov. Z bratislavskej Patrónky bolo 28. marca a 2. apríla 1942 vyslaných v ústrety smrti 2000 židovských spoluobčanov.
"Vyzývame Bratislavčanov, aby svojimi postojmi a konaním rozvíjali stáročné tradície Bratislavy ako multikultúrneho a tolerantného mesta, a tým pomáhali k predchádzaniu akýchkoľvek zárodkov a prejavov antisemitizmu, rasovej, etnickej, náboženskej či rodovej neznášanlivosti, xenofóbie a násilia," uvádza sa vo vyhlásení.