BRATISLAVA. Občianski aktivisti z iniciatívy Bratislava otvorene (BAO) protestujú proti výstavbe bytového domu na Beblavého ulici v hlavnom meste. Stavebník Dušan Fischer podľa nich nerešpektuje schválený územný plán zóny (ÚPZ) Podhradie a stavia dom podľa svojej ľubovôle. Ten sa však bráni.
"Využili sme všetky dostupné možnosti na zrealizovanie schválenej stavby na reálnom teréne legálnou cestou. Znášame však fatálne následky chybného ÚPZ, ktorý sme nespôsobili my," povedal pre TASR. Stavba sa nachádza v mestskej pamiatkovej rezervácii.
Nesúlad s terénom?
Stavebné povolenie vydal staromestský stavebný úrad 27. júla 2010, a to ešte pod vedením starostu Andreja Petreka. O mesiac nadobudlo právoplatnosť. Neskôr sa podľa Fischera zistil nesúlad medzi územným plánom, z ktorého povolenie vychádzalo, a skutočným terénom.
Architekt preto požiadal staromestský stavebný úrad o zmenu stavebného povolenia v rozsahu zistenej chyby vo výškach a tiež sa pýtal Krajského stavebného úradu, ako metodicky pri chybe ÚPZ postupovať. Ten mu 30. septembra minulého roka odpovedal, že "...ide o zjavnú technickú nekoordináciu viacerých regulatívov, ktorá pri konfrontácii s podrobným zameraním terénu neumožňuje zmysluplnú realizáciu stavby..." Rovnako mu odporučil žiadať o zmenu stavebného povolenia, čo už Fischer predtým urobil.
Hovorca Starého Mesta Tomáš Halán TASR potvrdil, že v rámci správneho konania o dodatočnom povolení stavby bude detailne preskúmaný aj argument, že územný plán zóny obsahuje chyby vo výškových kótach. "Dovtedy to nie je možné s istotou potvrdiť."
Stavba by mala byť rovnako vysoká ako rímsa susedného domu.
FOTO - Bratislava otvorene
Investori to zneužívajú
To, že k chybe mohlo prísť, pripúšťa aj hovorca primátora Ľubomír Andrassy. Pripomína však, že stavebné rozhodnutie je výsledkom dlhého rokovania a pre investora musí byť sväté. "Nie je možné ho zneužívať. Zákon síce umožňuje požiadať o zmenu stavby pred dokončením, ale ten zákon je zlý a investori to zneužívajú," dodal s tým, že takýchto investorov mesto považuje za neserióznych a bude k nim pristupovať prísnejšie.
Podľa Fischera magistrát v liste zo 16. decembra minulého roka uvádza, že v označení výškových kót terénu na Beblavého ulici sa zistila technická chyba a bude ju reklamovať u spracovateľa ÚPZ. Zmeniť územný plán zóny však môže trvať dva a viac rokov. Podľa jeho spracovateľa, architekta Ľubomíra Klauču z ateliéru Aurex, je regulácia funkčného využitia objektu zachovaná a koncepčný zámer priestorovej regulácie dodržaný.
V hodnotení objektu z 2. marca konštatuje, že napriek výškovému rozdielu stavba primerane proporčne stúpa spolu s Beblavého a Zámockou ulicou a konštrukčná výška objektu stále nedosahuje výšku pôvodnej historickej zástavby. Aktivisti ale namietajú. "V tomto sektore napríklad majú byť objekty ukončené šikmými strechami s tvrdou šablónovou strešnou krytinou, má byť zachovaný existujúci charakter strešnej krajiny a ďalšie dôležité regulatívy," podotkol Matej Vagač z BAO.
Práce mal zastaviť
Na stavbe bol vykonaný 24. januára štátny stavebný dohľad. Konštatoval, že stavba je v rozpore so stavebným povolením a vyzval stavebníka na zastavenie prác. Podľa Halána pracovník stavebného úradu pred dvoma týždňami vykonal obhliadku stavby a zistil, že stavebník výzvu nerešpektuje.
"V najbližších dňoch preto stavebný úrad rozhodne o zastavení stavby a začne konanie o jej dodatočnom povolení. Jeho výsledkom môže byť aj odstránenie stavby," dodal. Fischer tvrdí, že z tohto dôvodu ateliér opäť predložil novú dokumentáciu na stavebný úrad, ktorá okrem iného redukuje počet bytov z piatich na štyri.
"Dokumentácia bola v alternatívach predložená pamiatkarom na vydanie stanoviska a 22. marca bola jedna z alternatív odporučená komisiou na realizáciu," dodal s tým, že spoločnosť nemieni postaviť ani jeden meter štvorcový viac, ako bolo schválené v stavebnom povolení. Za meškanie realizácie stavby, ktorá v kombinácii s postojom aktivistov poškodzuje dobré meno architekta, zvažuje Fischer právne kroky.
Podhradie sa takto mení.
FOTO - Bratislava otvorene