PETRŽALKA. Výstavbu polyfunkčného objektu na Fedinovej ulici v bratislavskej Petržalke nebude posudzovať Slovenská stavebná inšpekcia (SSI).
Petržalský stavebný úrad ako prvostupňový správny stavebný orgán, ktorý vykonáva stavebný dohľad na stavbe, podal Slovenskej stavebnej inšpekcii, Inšpektorátu Bratislava, podnet na vykonanie štátneho stavebného dohľadu.
Informovala o tom hovorkyňa bratislavskej mestskej časti Petržalka Mária Grebeňová-Laczová. Podľa inšpekcie má vo veci konať obec.
Medzi domami rastie 14 poschodí
Medzi bytovými domami na Fedinovej stavajú 14-poschodovú polyfunkčnú budovu. Obyvatelia okolitých domov sa sťažujú, že im pre výstavbu v bytoch popraskali steny.
Koncom minulého týždňa petržalský stavebný úrad zorganizoval stretnutie obyvateľov z Fedinovej ulice s investorom. „Dohodli sa na tom, že investor dá vypracovať nový znalecký posudok, ktorý komplexne posúdi súčasný vplyv predmetnej novostavby na okolité bytové budovy, ako aj jej vplyv na okolité stavby v budúcnosti,“ uviedla hovorkyňa Petržalky. Polyfunkčný dom na Fedinovej ulici stavia Bratislavská stavebná spoločnosť.
Konať má mestská časť, nie inšpekcia
Slovenská stavebná inšpekcia v odpovedi pre mestskú časť Petržalka uviedla, že podľa zákona „obec v rámci preneseného výkonu štátnej správy na úseku stavebného poriadku vykonáva pôsobnosť stavebného úradu a zabezpečuje štátny stavebný dohľad“.
Ďalej uvádza, že konať má mestská časť aj na základe stavebného zákona, keďže, „ak je potrebný zásah do stavebno-technického riešenia stavby, rozhodne o ňom iba stavebný úrad“.
Odpoveď inšpekcie na podnet Petržalky poskytol riaditeľ SSI - Inšpektorátu Bratislava Júlis Dupák. Podľa petržalskej hovorkyne si petržalský stavebný úrad svoje povinnosti plní. Inšpekciu oslovili, aby čo „najzodpovednejšie a najtransparentnejšie“ vyriešili problém obyvateľov, ktorí uvádzajú, že novostavba poškodzuje ich majetok.
„Ja si plne uvedomujem, v čom má konať stavebný úrad, a tak aj koná, avšak Slovenskú stavebnú inšpekciu sme oslovili ako najvyššiu odbornú inštanciu v štáte pre nezávislé posúdenie problému. Vážne sa zamýšľam nad tým, na čo je pre občana úrad, ktorý nepotrebuje podnety od občanov a samosprávy a nereflektuje na problematické stavby. Ako podpredseda ZMOS-u budem navrhovať zrušenie takéhoto úradu,“ uviedol petržalský starosta Vladimír