BRATISLAVA. Základná umelecká škola na Jesenského približne so štyristo žiakmi sa presťahuje do Divadla Pavla Országha Hviezdoslava. V budove na Jesenského nezostane, pretože mesto sa s jej vlastníkom nedohodlo na nájme.
V tej istej budove je aj základná škola. Tá po tomto školskom roku končí.
Chceli symbolickú cenu
Firma Inuq budovu na jeseň kúpila od katolíckej cirkvi. Mesto jej teraz navrhovalo symbolický nájom
33 centov za štvorcový meter na tri roky. Základná umelecká škola využívala viac ako 300 štvorcových metrov. Mesto rokovalo s Františkom Megom, konateľom firmy Inuq, ktorú vlastní spoločnosť Zoumlatzia Limited so sídlom
Fakty
Škola na Jesenského
1996 – cirkev sa o budovu začala súdiť s mestom;
marec 2010: spor cirkev
vyhrala;september 2011: cirkev
školu predala firme Inuq, ktorá nesídli na svojej adrese. Jej konatelia mali sídlo
v Želiezovciach a Lutile;december 2011: ako vlastník figuruje cyperská firma,
december 2011: Staré
Mesto rozhodlo o zrušení ZŠ, nový školský rok už neotvoria
na Cypre. Ponuku mesta podľa magistrátu odmietol a navrhoval dvojročný nájom s tým, že cenu navrhne do konca februára. To sa však už podľa magistrátu nestalo.
A keďže končí aj základná škola, s ktorou si delili náklady, rozhodlo mesto o sťahovaní umeleckej školy. „Keby sme mali znášať všetky prevádzkové náklady, ktoré mala aj základná škola, bolo by to nerentabilné,“ povedal hovorca primátora Ľubomír Andrassy.
Priestory v administratívnej budove Divadla Pavla Országha Hviezdoslava sú podľa neho nevyužité. "V minulosti slúžila táto časť ako ubytovňa hercov, v súčasnosti ju nevyužívame," povedala Jana Kopčová z Bratislavského kultúrneho a informačného strediska.
„Ideme do priestorov, ktoré sú o 50 percent lepšie, sú plne vyhovujúce,“ hovorí riaditeľka ZUŠ Dagmar Prokešová. DPOH má napríklad novú kotolňu, škola už nebude mať problémy s kúrením. Priestory v DPOH dá mesto vymaľovať a vyčistiť, potrebné budú aj nové toalety.
Školu na Jesenského musia opustiť, hoci do jej priestorov investovali vyše 13tisíc eur. Rozdelili napríklad triedy na menšie, vybudovali vrátnicu.
Staré Mesto, pod ktoré patrí základná škola, zasa do opráv dalo 190tisíc eur. V tom čase vraj o tom, že budova zmenila majiteľa, nevedelo. Magistrát tvrdil, že sa o predaji budovy dozvedeli až vlani v máji, keď im právnická kancelária po ukončení spolupráce vrátila spisy.
Škola je pamiatkou
Budova postavená v roku 1870 ako škola je pamiatkovo chránená. Aj preto mal pri predaji na ňu predkupné právo štát. Cirkev ju však neponúkla a ministerstvo jej tak chcelo dať pokutu. Nakoniec uznalo, že cirkev nemala informácie o pamiatkovej ochrane.
Rímskokatolícka cirkev rýchly predaj bránila tým, že potrebuje peniaze na obnovu Dómu svätého Martina.
Plány nového vlastníka budovy zatiaľ nie sú známe.
Výtvarnú nesťahujú
Magistrát chce vrátiť do centra ZUŠ, ktorá teraz sídli v budove pohrebníctva.
BRATISLAVA. Už asi šesť rokov sídli bývalá ZUŠ na Podjavorinskej v priestoroch pohrebníctva pri autobusovej stanici. Magistrát by školu pre mladých výtvarníkov chcel vrátiť naspäť do Starého Mesta.
Uvažovali o budove na Radlinského ulici. Sťahovanie bolo naplánované do konca júna. Po obhliadke a prerátaní nákladov na rekonštrukciu však zistili, že namiesto 35tisíc eur, ktoré na to vyčlenili, však treba asi 800tisíc eur.
Druhým variantom je sťahovať školu na Panenskú do budovy hudobnej ZUŠ Miloša Ruppeldta, ktorá tam plánuje urobiť Dom hudby, kde by sídlili aj umelecké telesá mesta. Podľa informácií magistrátu však riaditeľka ZUŠ Podjavorinskej uviedla, že kapacita ponúkaných priestorov by im nestačila. Potrebné sú tiež opravy za milión eur.
Magistrát hovorí, že aj keď od rodičov nedostal sťažnosti na to, že ZUŠ sídli v priestoroch za autobusovou stanicou, nové sídlo pre ZUŠ bude ďalej hľadať.
him