BRATISLAVA. Posledný štatistický rebríček Eurostatu vyniesol hlavné mesto SR a Bratislavský kraj na pozíciu piateho najbohatšieho regiónu v EÚ. Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo s tým nesúhlasí.
"Bratislavský kraj či hlavné mesto určite nie je bohatšie ako okolie Viedne či iné európske metropoly," tvrdí predseda kraja Frešo.
Koeficient je zlý
"Nie je pravda, že máme vysoké čerpanie HDP. Vychádza to tak preto, že sa cenová úroveň prerátala cez paritu kúpnej sily a tiež z dákeho mylného tvrdenia, že máme v obchodoch polovičné ceny oproti napríklad Rakúsku. To považujem za hlúposť. Veď vidíme, že naši ľudia vo veľkom chodia nakupovať do Rakúska a určite to nerobia preto, že by tam boli vyššie ceny, ale práve naopak," vraví. Podľa neho prepočítavací koeficient nesedí a preto by štatistici mali v budúcnosti nájsť spravodlivejší mechanizmus.
Rozprávanie o tom, kto je najbohatším regiónom, je podľa neho absurdné. Takéto hodnotenie môže podľa Freša opätovne znemožniť tejto oblasti čerpanie prostriedkov z európskych fondov. Podľa neho si však ani mesto, ani kraj nedokáže zabezpečiť potrebné kľúčové investičné zámery z vlastných zdrojov.
Kľúčové mesiace
"Súčasné programovacie obdobie sa končí v roku 2013, ďalšie sa vytýči opäť na sedem rokov. Práve preto sú tieto mesiace aj pre bratislavský región kľúčové," doplnil Frešo.
Ako uviedol, "základná myšlienka je, že sa v novom programovom období prijme úzus čerpania prostriedkov zásadne na to, čo podporuje rast."
"Lebo každá investícia do školstva, vedy, výskumu či dopravnej infraštruktúry rast podporuje," tvrdí Frešo. "Veď je nesporné, že ak postavíme nultý diaľničný okruh okolo Bratislavy, tak to pomôže celému Slovensku, lebo ide o najsilnejší dopravný uzol. Podiel tranzitnej dopravy je tu enormný a každého podnikateľa zo Slovenska alebo zahraničia ekonomicky určite brzdí, ak sa dostáva do permanentných dopravných zápch na ktoromkoľvek príjazde do hlavného mesta," povedal župan.
Bratislavský kraj patrí k najbohatším v únii
Európsky štatistický úrad Eurostat 13. marca zverejnil poradie najbohatších regiónov Európskej únie za rok 2009.
BRATISLAVA. Bratislavský kraj patril v roku 2009 k tým regiónom Európskej únie, v ktorých hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa podľa parity kúpnej sily bol nad úrovňou 150 % priemeru EÚ.
Najhoršie na tom bol región severozápadného Bulharska (27 %), najlepšie Vnútorný Londýn (332 %). Informoval o tom v utorok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.
K najbohatším regiónom patrili okrem Vnútorného Londýna aj Luxembursko (266 %), Brusel (223 %), Hamburg (188 %) a Bratislavský kraj (177,8 %).
K najchudobnejším regiónom patrilo severozápadné Bulharsko (27 %), sever centrálneho Bulharska a severovýchodné Rumunsko (zhodne 29 %) a juh centrálneho Bulharska (31 %). Pod hranicou 75 % boli aj stredné Slovensko (57,9 %) a západné Slovensko (68,4 %).
Východné Slovensko bolo pod hranicou 50 % a to na úrovni 48,9 %. Eurostat však poznamenáva, že si treba uvedomiť, že v niektorých regiónoch je HDP na obyvateľa výrazne ovplyvnený ľuďmi dochádzajúcimi za prácou.
V regiónoch, kam pracovníci prichádzajú, je HDP na obyvateľa nadhodnotený, a v regiónoch, z ktorých za prácou odchádzajú, je HDP na obyvateľa podhodnotený.
sita