BRATISLAVA. Premiéru inscenácie Čajka ruského spisovateľa a dramatika Antona Pavloviča Čechova uvádza dnes večer v premiére Činohra Slovenského národného divadla.
V jednotlivých postavách inscenácie účinkujú Zdena Studenková (Arkadinová), Robert Roth (Trepľov), hosťujúce Henrieta Hornáčková v alternácii s Líviou Bielovič (Nina), Richard Stanke v alternácii s hosťujúcim Jiřím Langmajerom (Trigorin), Ľubomír Paulovič, Ján Gallovič, Petra Vajdová, Martin Huba, Soňa Valentová-Hasprová a Jozef Vajda.
Režisérom inscenácie je hosťujúci Dávid Drábek a jeho tím, ktorý tvoria dramaturg Luděk Horký, výtvarník scény Martin Chocholoušek, kostýmový výtvarník Tomáš Krypta, hudbu zložil Darek Král.
O neopätovanej láske
Na vidiecke sídlo svojho brata Sorina prichádza herečka Irina Nikolajevna Arkadinová so svojím milencom Trigorinom, a tak jemne rozvíria zdanlivo pokojnú hladinu vzťahov jednej vidieckej spoločnosti. Staré a nové formy, starí a mladí umelci sa vzájomne konfrontujú a filozofujú v príjemnej vidieckej nude.
Čajka je hra o piatich pudoch lásky, umeleckých ambíciách a o (ne)dosiahnutých túžbach, samovraždách i o vracajúcich sa čajkách.
Dramaturg SND Martin Kubran charakterizuje Čajku ako "kantátu pre šesť hlasov neopätovanej lásky". Čajka ponúka diapazón šiestich spôsobov, ako neopätovaná láska prebieha a k čomu smeruje. Postavy v Čajke síce vedú dialógy, ale len vzácne sa skutočne počúvajú. Každá z postáv je egoisticky zahľadená do seba vlastne do svojich bolestivých citov a túžob.
Škandál v Petrohrade
Hra Antona Pavloviča Čechova (1860 - 1904) Čajka pri svojom prvom uvedení v Alexandrijskom divadle v Petrohrade v roku 1896 vyvolala škandál. Divákom sa zdali odhalené vzťahy priveľmi odvážne, mladé dievčatá v nej priveľmi vulgárne, mladí umelci dekadentní a zo starších básnikov si vraj dramatik robil nevhodný posmech.
O dva roky nato hru s úspechom uviedlo Moskovské umelecké divadlo v réžii Konstantina Sergejeviča Stanislavského, a tak plne rehabilitovalo dramatika i jeho hru.
V Činohre Slovenského národného divadla inscenovali Čajku naposledy v roku 1999 v réžii Ľubomíra Vajdičku. Z hier Antona Pavloviča Čechova sa v SND najviac trikrát uvádzal Višňový sad, Tri sestry a Ivanov po dva razy, ďalej to bol Ujo Váňa, Platonov a Pytačky.
Návratom k Čajke nadväzuje Činohra SND na líniu uvádzania klasických titulov, ktoré na javisku SND zaznamenali v minulosti úspech, ako Vejár, Herodes a Herodias či Ivanov.
Autor: khu