BRATISLAVA. Kto bol a kde býval Adolf Frankl, to prezrádza pamätná tabuľa, ktorú dnes slávnostne odhalili pri vchode do budovy na Ventúrskej ulici číslo 16 v Bratislave. Odtiaľ ho aj s jeho rodinou a ďalšími Slovákmi 29. septembra 1944 odvliekli členovia Hlinkovej gardy a nemeckého gestapa do koncentračného tábora v Seredi a neskôr do tábora smrti v poľskom Osvienčime.
"Žijem v tomto meste 50 rokov a stále poznávam nové veci. Budovy majú svojich staviteľov, ale aj príbehy. Je dôležité, aby sme ich spoznávali. Sme tu kvôli veľkému človekovi, ktorý tu žil, pracoval a zrazu sa stal nepriateľom štátu," povedala v príhovore starostka Starého Mesta Tatiana Rosová, ktorá s Franklovým synom a jeho manželkou odhalila pamätnú tabuľu.
Proti zabúdaniu
Pamätná tabuľa pripomína aj Franklov maliarsky projekt Vízie z inferna umením proti zabúdaniu.
Na ňom pracoval od roku 1945 a pozostáva z viac než 250 olejových malieb a vyše 2000 kresieb. Výstava pod uvedeným názvom už 15 rokov putuje po rôznych európskych mestách pod záštitou vysokého komisára OSN pre ľudské práva. Teraz je v rámci Európskeho roka aktívneho starnutia a solidarity medzi generáciami v Múzeu mesta Bratislavy do 29. apríla. Podieľa sa na nej jeho syn Thomas Frankl a Rakúske kultúrne fórum v Bratislave.
Kto to bol Adolf Frankl?
Adolf Frankl sa narodil 12. februára 1903 v Bratislave. Maľovaniu sa venoval od detstva. V rokoch 1909-1921 navštevoval v rodnom meste ľudovú školu, reálku a gymnázium. Ešte pred vojnou absolvoval štúdium umenia a maľby na Škole umeleckých remesiel u profesorov Gustáva Mallého, Františka Reichentála, Ľudovíta Fullu a Josefa Vydru. Popritom bol karikaturistom a kresličom reklamných plagátov.
Pracoval v otcovom obchode na zariaďovanie interiérov (1921-1941). Oženil sa a založil si vlastnú firmu. Jeho majetok bol arizovaný. V období Slovenského štátu (1939-1945) sa na Slovensku šírilo prenasledovanie Židov a bol odvlečený do koncentračného tábora, odkiaľ sa mu podarilo ujsť. Po oslobodení sa vrátil do Bratislavy (1945) a obnovil obchod s interiérovými doplnkami, najmä textilnými dekoráciami. S rodinou emigroval do Viedne (1949), kde 18. augusta 1983 zomrel.
FOTO - SITA