Na periférii Bratislavy, kde horelo v utorok večer, sa skrýva nepreclený tovar i utečenci. Veľkosklady v tejto lokalite majú obchodníci z Číny, Turecka či Indie. Zároveň sa tam ukrývajú ľudia bez povolení k pobytu. Cudzinci bývajú aj v ubytovni, ktorá sa tam nachádza.
Podľa policajnej hovorkyne Denisy Baloghovej cudzinecká polícia lokalitu kontroluje dva razy týždenne. Vo februári tam napríklad našli Ukrajinca bez povolenia na pobyt a jedného Číňana, ktorého obvinili z prevádzačstva.
„V poslednom období našli policajti v týchto miestach jedného Slováka v pátraní, dvoch občanov Číny na neoprávnenom pobyte, jeden občan Číny a jeden Vietnamu marili výkon úradného rozhodnutia,“ hovorí Denisa Baloghová z policajného prezídia.
Dane platiť nechcú
Colná kontrola zase v skladoch našla 1800 fliaš liehu bez kolkov. Na dani tak nezaplatili vyše 7 900 eur.
Tovar obchodníkov z Ázie sa podľa Miroslavy Slemenskej z finančného riaditeľstva v posledných rokoch zmenil. Po lacnom textile, obuvi, hračkách, kozmetike a napodobeninách parfumov prichádzajú domáce potreby, náradie a športové pomôcky.
„Tovary mnohokrát spájané s porušovaním práv duševného vlastníctva a nedodržiavaním podmienok platných pre ochranu spotrebiteľov,“ hovorí Slemenská.
Podnikatelia sa tiež podľa nej snažia skresľovať množstvo tovaru, jeho opis, či zatriedenie. "Sú prípady, kedy sú colným orgánom predkladané faktúry s podhodnotenými trhovými cenami," hovorí. Niektorí sa podľa nej snažia vyhnúť antidumpingovému clu, ktoré Európska únia uvalila na niektoré čínske výrobky, aby chránila domáce produkty.
Pri utorkovom požiari oheň poškodil hlavne sklady s textilom. Tisícky tričiek a nohavíc, ktoré mali putovať napríklad na Miletičovu ulicu, skončili obhoreté. Škoda je za 300 tisíc eur, požiar podľa polície vznikol úmyselne.
Viac si prečítajte tu: Hľadajú podpaľača čínskych skladov
V aktuálnej ponuke Starej Vajnorskej sú aj tieto krátke nohavice.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA