BRATISLAVA. Iniciatíva na premiestnenie Pamätníka štúrovcov z námestia Ľudovíta Štúra, aby sa tam mohla nainštalovať replika historického jazdeckého súsošia Márie Terézie, je neopodstatnená. Myslia si to predstavitelia Štúrovskej spoločnosti, ktorí sa v súvislosti s tým už obrátili aj na primátora Bratislavy Milana Ftáčnika a mestské zastupiteľstvo.
"Aby sa dobovo originálne dielo vytvorené pre toto miesto nahradilo anachronickým gýčom, je len z umeleckoestetického hľadiska dosť trápna záležitosť. Proti uvedeniu tohto gýča na miesto Pomníka štúrovcov protestoval aj jeden zo špičkových slovenských sochárov Jozef Jankovič, ktorý má sochu inštalovanú dokonca v Paríži," napísali v kritickom stanovisku zástupcovia spoločnosti.
Reagujú tak aj na zámer mestského zastupiteľstva, ktoré sa podľa ich slov má predmetným zámerom zaoberať už 26. apríla.
"Súsošie Márie Terézie bolo zlikvidované na slobodnom Slovensku na základe zákonného nariadenia Československej republiky v roku 1921 z dôvodu odstránenia všetkých politických symbolov bývalej rakúsko-uhorskej monarchie, ktoré ideovo nezodpovedali národno-štátnej a politickej orientácii nového štátu a medzi ktoré uvedený pomník patril," pripomína stanovisko, ktoré TASR poskytol tajomník Štúrovej spoločnosti Erich Píš.
Za predmetnou iniciatívou stojí Bratislavský okrášľovací spolok (BOS). Ten už v septembri 2011 na Vajanského nábreží odhalil kópiu sochy Márie Terézie v tretinovom rozmere. "Pripadá mi absurdné, aby sme zachovali status quo, keď sme tú sochu dokázali za sto rokov na tomto námestí vymeniť minimálne trikrát. Aj samotný Tibor Bártfay ako autor štúrovcov sa stotožnil s myšlienkou presunu štúrovcov na Námestie slobody, kam v podstate logicky aj patria," poukázal vtedy jeden z členov BOS Pavol Susa.