Porovnanie Starý most
Nová konštrukcia
- Odstránil by sa jeden pamiatkovo chránený mostný pilier, zlepšili by plavebné možnosti na Dunaji;
- Chodníky pre peších a cyklistov budú po oboch stranách električkovej trate, budú širšie – 4,5 až 4,8 metra;
- Životnosť – minimálne 100 rokov;
- Doba výstavby – 22 – 26 mesiacov;
- Stavebné náklady – cca 33 miliónov eur.
Stará konštrukcia
- Pôvodná oceľ – 32%, nová oceľ asi 67,4%;
- Most bude prekážkou na plavebnej dráhe Dunaja, nebude v súlade s plavebným gabaritom;
- Promenáda bude mať asi 3 metre;
- Životnosť – asi 30 rokov;
- Doba výstavby – 28 – 34 mesiacov;
- Projekt už má stavebné povolenie;
- Stavebné náklady – 28 miliónov eur (vplyv na cenu bude mať aj technický stav konštrukcie).
BRATISLAVA. Kombinácia starého a nového materiálu na terajšej oceľovej konštrukcii Starého mosta, nová konštrukcia s dlhšou životnosťou, no s viditeľnou vizuálnou zmenou alebo odloženie riešenia mosta o niekoľko rokov.
Také sú podľa primátora Milana Ftáčnika (nezávislý s podporou Smeru) možnosti, čo s najstarším bratislavským mostom.
Vo štvrtok o tom rozhodnú mestskí poslanci.
Súťaž na most, ktorú požadujú architekti, by mesto pre termíny z únie nestihlo. Most s električkovou traťou a lávkami pre peších a cyklistov majú totiž zaplatiť eurofondy.
Kombinovaná verzia na terajšej oceľovej konštrukcií má byť lacnejšia, stáť má podľa odhadov 28 miliónov eur, nová konštrukcia okolo 33 miliónov eur.
Ministerstvo dopravy podľa hlavnej architektky mesta Ingrid Konrad, odporúča novú konštrukciu, starú kombinovanú vyhodnotili na kontrolnom dni ako vysoko rizikovú. Električka by mala jazdiť zo Šafárikovho námestia na Bosákovú ulici v Petržalke.
Primátor presadzuje, aby architektonické detaily stvárnenia mosta a jeho mobiliáru vrátane osvetlenia schválila hlavná architektka a nie projektant mosta Miroslav Maťaščík.
Konrad vyzvala ku kompromisu
Hlavná architektka na utorkovej diskusii Spolku architektov Slovenska povedala, že riešenie Starého mosta musí byť kompromisom.
Terajší návrh novej konštrukcie z dielne Miroslava Maťaščíka nazvala vulgárne statickým dopravným a konštrukčným dielom. „Na jeho oboch stranách potrebujeme zavesiť kvalitný verejný priestor.“
Architektka vraví, že aby mohla poslancom odporučiť odhlasovanie novej konštrukcie, potrebuje dnes ešte rokovať s projektantom Maťaščíkom. K nemu by chcelo mesto pridať Igora Marka, slovenského architekta žijúceho v zahraničí.
Čo sa ešte dá zachrániť
„Nemám v ruke žiadne formálne zadanie,“ povedal pre SME Marko. „Mojou úlohou nie je vypekňovanie, mojou úlohou je urobiť audit toho mosta, čo sa vlastne ešte môže zachrániť. Možno prídem do stavu, že to nie je možné."
Most by podľa Marka mal byť mestský, keďže je v centre Bratislavy, potreboval by vraj poľudštiť.
„Žijem v zahraničí, no k tomuto mestu mám obrovský vzťah, urobím všetko preto, aby to bolo v poriadku. Urobím len tú prácu ktorú viem robiť, nebudem ani na jednej ani na druhej strane.“
Architekti: Mačkopes
Proti terajšiemu návrhu novej konštrukcie vystúpili v utorok viacerí architekti. „Budeme tam mať bezduché technické riešenie,“ pýtal sa Štefan Šlachta, bývalý hlavný architekt Bratislavy. „Dá nám Brusel peniaze na zlé riešenie?“
„Bude to mačkopes v centre Bratislavy,“ myslí si architekt Peter Bauer.
„Terajší návrh je nepodarok,“ povedal zas architekt Juraj Hermann, ktorý tiež navrhol, aby mesto overilo možnosť dotvorenia mosta pri výbere dodávateľa. Bratislava by tak získala viac času.
Ftáčnik včera sľúbil, že túto možnosť overia.
Debata Spolku architektov Slovenska
FOTO - TASR
Návrh novej konštrukcie projektanta Maťaščíka.