
Hlavný tok Dunaja má pri súčasnej vysokej hladine obrovskú silu. V takýchto podmienkach nemôže vyraziť na vodu ani skúsený vodák. Bol by to hazard so životom. FOTO TASR - VLADIMÍR BENKO
a). Prvý odcestoval ešte v pondelok aj s trénerkou do veslárskeho areálu pri Prahe a vzhľadom na vážnu situáciu v Prahe sa zrejme ani na vodu nedostane.
Ján Žiška svoju kariéru začínal práve na Dunaji. „V minulosti sme často museli pri vysokej hladine Dunaja hľadať náhradné riešenia. Ja sa už dlhšie pripravujem na Zlatých pieskoch a občas chodíme trénovať aj do Piešťan. V mojej domovskej lodenici na petržalskej strane pod Novým mostom sme už predvčerom povynášali lode a ostatné veci, lebo sa predpokladalo, že voda ju čiastočne zatopí. Dunaj dobre poznám a myslím si, že ísť v tejto situácii na hlavný tok si netrúfne ani ten najväčší odvážlivec.“
Na Trójskom kanáli v Prahe sa mali tento víkend uskutočniť záverečné preteky Hiko rodeo tour v ródeu na divokej vode. Mal na ne odcestovať aj víťaz predošlých pretekov v Čunove, juniorský reprezentant Peter Csonka (Iuventa Bratislava). „Súťaž museli odvolať, veď celá Trója je pod vodou. Náhradný termín je zatiaľ september. Teraz som vlastne nútený v tréningu pauzovať, lebo na kanál v Čunove som sa dostal naposledy v pondelok, odvtedy nie je pustený.“
Pri lodeniciach vo Vlčom hrdle sa voda dostala až na úroveň cesty. „Niektoré miesta máme zatopené, ale nebude to zrejme nič dramatické. Práve v týchto dňoch sme sa chystali na splav Dunaja, no museli sme ho odložiť. Budeme čakať na vývoj situácie. Ani skúsený vodák nemôže vyraziť na Dunaj v takýchto podmienkach. Bol by to hazard. Samozrejme, keby nešlo o záchranu života,“ povedal nám kapitán lodenice Kormorán Peter Duda.
Oslovili sme aj Petra Smolinského zo Zväzu vodáctva a raftingu, lebo práve pre rafterov by mohol byť rozvodnený Dunaj dobrým adrenalínovým lákadlom. „Čítal som, že niektorí rafteri z Čiech vyrážajú do Rakúska, aby si zajazdili na rozvodnených menších riečkach. Pustiť sa raftom hlavným tokom Dunaja však teraz nie je možné. Hrozbou sú najmä plávajúce kmene a iné veľké predmety. V takom silnom prúde by po prevrhnutí nepomohla ani vesta či prilba, skôr by boli príťažou. Dalo by sa snáď vyraziť na niektoré z dunajských ramien, kde je voda už pokojná. Avšak iba s maximálnou opatrnosťou.“