BRATISLAVA. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) dnes už pätnástykrát vo svojej histórii otvoril svoje brány pre verejnosť. Návštevníkov tradične najviac zaujímal proces, ako sa tvorí predpoveď počasia.
"Väčšina ľudí sa koncentruje na predpovedi počasia, to je úplne pochopiteľné. Ale keď sem prídu, zistia, že my nerobíme len predpoveď počasia, a že to dokonca nezaberá najväčší objem našej činnosti," povedal generálny riaditeľ ústavu Pavol Nejedlík s tým, že hlavnou náplňou práce SHMÚ je monitorovanie atmosféry a hydrosféry na Slovensku.
Veľká noc je ďaleko
Podľa meteorológa Martina Benka je prirodzené, že ľudí najviac láka počasie, keďže práve ono ovplyvňuje väčšinu nášho konania. "Túto veľmi zložitú problematiku vieme priblížiť tým, že tu máme výstupy zo všetkých meracích systémov, aj z predpovedných modelov, môžeme priamo ukázať obrázky, ako to vyzerá na družici, ako ich potom meteorológ používa, ako využíva obrázky z meteorologického radaru a ako potom pripravuje predpoveď," vysvetlil. Doplnil, že veľa ľudí sa pýta na počasie počas Veľkej noci. Meteorológovia však zdôrazňujú, že predpoveď sa dá urobiť len na niekoľko dní dopredu. V opačnom prípade je riziko, že bude nepresná.
"Zlákalo nás aj pekné počasie, aj taká zvedavosť, ako to funguje v rámci predpovedí a v rámci mapovania počasia v dnešnej dobe," prezradila návštevníčka Mária, ktorá sa na prácu meteorológov prišla pozrieť so svojimi dvoma synmi. "Prišli sme sem zo zvedavosti, ako vznikajú informácie o predpovedi, ktoré si pozeráme na internete," povedal aj Slavomír. S meteorológmi sa okrem toho poradil, v ktorej prímorskej destinácii je najväčšia šanca, že tam v lete bude pekné počasie.
Meteorologická záhradka
Návštevníci si mohli pozrieť aj meteorologickú "záhradku", kde sa nachádzajú všetky meracie prístroje a mohli si vyskúšať rôzne pokusy. V kinosále sa počas dnešného dňa premietajú filmy o prírode.
Deň otvorených dverí dnes do SHMÚ prilákal viac ľudí ako vlani. Kým v minulých rokoch zvyklo prísť od 200 do 350 návštevníkov, tento rok ich bolo po prvých dvoch hodinách asi 400. Oficiálne majú byť brány ústavu otvorené do 15.00 h, v prípade veľkého záujmu však SHMÚ možno tento čas predĺži.
Svoje brány SHMÚ otvoril v piatok (23.3.) aj vo svojich pracoviskách v Košiciach a v Banskej Bystrici. Na prácu odborníkov sa tam prišlo pozrieť spolu vyše 500 ľudí.