STARÉ MESTO. Druhý Dobrý trh pritiahol do inak cez víkend takmer prázdnej Panenskej ulice v Starom Meste tisíce ľudí. Až do 16 hodiny si mohli vyskúšať najrôznejšie aktivity, kúpiť si netradičné výrobky, stretnúť známych a ochutnať rozvoniavajúci tovar z gastro stánkov - koláče, wafle, palacinky s rozmanitými plnkami či klobásky, okoštovať víno alebo sa osviežiť pivom. Do jesene majú byť Dobré trhy na Panenskej ešte trikrát.
Davy
Dav ľudí zdá sa akoby nikomu neprekážal, skupinky známych sa zastavovali a debatovali po celom trhu napriek tomu, že sa okolo nich z každej strany tlačili presúvajúci sa návštevníci, a ľudia v radoch pred stánkami. V septembri na prvom trhu bolo okolo tritisíc návštevníkov. Hovorca Starého Mesta Tomáš Halán predpokladá, že tento rok ich bolo viac.
Že sa niečo deje, naznačovali desiatky bicyklov opretých o zábradlie podzemnej garáže, ktorá je počas konania trhu mimo prevádzky, z časti ulice trh vytlačil aj autá. Rezidentom poskytlo Staré Mesto možnosť parkovať inde. Alternatívnu dopravu propagovala na trhu Cyklokuchyňa, opravovali bicykle, ľudia si mohli zašlapať na stacionárnych bicykloch, alebo zreparovať inlajny.
Najviac, okrem ľudí, bolo na trhu bicyklov. FOTO - SITA
Deti v biznise
Na trhu si užívali aj deti - tie väčšie skúšali vedecké hračky a hlavolamy, najmenšie maľovali na látku rozprestretú na chodníku. Iné obdivne krúžili okolo rôznofarebných balónov upevnených v strede záhrady evanielického kostola, ktorý sa stal oddychovou zónou predovšetkým pre rodiny. Pripravená bola aj výbava na bubnovačku.
Deti si mohli vyskúšať prvé kroky v lokálnom biznise - vrámci detskej burzy si vymieňali a predávali hračky. "Plyšákov, hračky, drevenú masku, špáradlá," vymenoval svoj tovar jeden z malých obchodníkov.
Jarmočnú atmosféru skvele dopĺňala hudba Old time bandu Funny Fellows, ktorú spevom a slovom sprevádzal kapelník Roman Féder. Neskorší koncert Saténových rúk naplánovaný na tretiu hodinu popoludní posunul dážď približne o pol hodinku.
Pažítka, kvety, klobása
Obdivný vzdych sa ozval v rade pred stánkom s mäsom, keď mohutný predavač rozrezal veľký kus sušenej šunky a odhalil nádherný kus mäsa. Do radu sa okamžite pridali ďalší ľudia. Podobný rad sa tvoril farebným stánkom s črepníkovými kvetmi. "Tulipány nemajú, kúpim ti pažítku, chceš?" ponúkal mladík svojej priateľke, už ozdobenej atraktívnou čelenkou s vážkou, ktoré predávali zas v inom stánku autorky originálnych doplnkov.
Na Dobrom trhu je aj tradičný trhový sortiment. Ale v menšine. FOTO - SITA
Nová izba z trhu
Zaujímavosťou trhu bolo architektonické poradenstvo. Na paletách rozložené oddelenie "Instatná rada architekta" radilo zadarmo. Stačilo nakresliť plán miestnosti či bytu s približnými rozmermi a pýtať sa. "Väčšinou som dnes riešila zadania úprav interiéru, ale aj farebné riešenia," povedala Terézia Grešková. Ako ďalšie študentka architektúry vo Viedni navrhla riešenie detskej izby pre školáka, na vedľajšom sedení sa debatovalo o riešení prestavby celého bytu.
O kúsok ďalej bola možnosť vyrobiť si odznak s vlastným motívom, prehrabať sa v starožitnostiach, v antikvariáte, od zberateľa kúpiť staré fotografie Bratislavy, podporiť vybudovanie zvieracieho útulku v Prešove alebo si kúpiť dizajnové výrobky i oblečenie.
"Predajcov sme vyberali podľa kvality. Je to Dobrý trh, tak aby sa predávali samé dobré veci," povedala pre média starostka Starého Mesta Táňa Rosová. "A to aj exotické veci, ktoré do Bratislavy prichádzajú a vytvárajú v tejto štvrti taký kozmopolitný charakter," dodala organizátorka Barbara Zavarská z občianskeho združenia Punkt.
Dobrých trhov bude viac
Ako povedala starostka Rosová, tento rok budú ešte tri takéto trhy na Panenskej ulici a mestská časť uvažuje, že by boli zriadené aj v iných lokalitách. "Na najbližšom zastupiteľstve schvaľujeme všeobecne záväzné nariadenie, ktoré určuje niektoré nové netradičné miesta. Lebo Staré Mesto nie je iba pešia zóna," uviedla s tým, že mestská časť chce oživiť napríklad Jakubovo námestie či Chorvátsku ulicu.
Autor: Viera Juhászová (tasr)