BRATISLAVA. Koľko štvornohých susedov majú obyvatelia Petržalky vo vlastnom vchode si môžu od minulého týždňa skontrolovať na internetovej stránke mestskej časti. Podľa abecedného zoznamu ulíc sú tam zoradené psy s číslom známky, s uvedením rasy a farby psa. Je ich tam vyše 5200.
„Odpad však vytvára aj ďalších päť až osemtisíc psov, ktorých majitelia na miestom úrade neprihlásili,“ odhaduje hovorkyňa Petržalky Mária GrebeňováLaczová.
Pardóny a úľavy
Zverejnenie zoznamu 1343 evidovaných psov avizovala tento týždeň aj Karlova Ves. Mestská časť vyhlásila aj
Voľné výbehy
Petržalka – Zadunajská cesta – Gym. Mercury, Bosákova, Jantárová cesta – Chorv. rameno – Jungmanova – Rusovská cesta, Gessayova – Osuského – Chorv. rameno, Topoľčianska – Jantárová cesta – Motel Oáza, Antolská – Betliarska – Chorv. rameno – Hotel Bonbon a oproti nemocnici Antolská
Nové Mesto – miesta, kde sú nádoby na psie exkrementy.
Devín – voľný pohyb psov je zakázaný
Ružinov – pri konečnej električiek
Staré Mesto – časti Nám. slobody, Záhrebskej a Chorvátskej ul., Rázusovo nábr. oproti hotelu Devín, zadná časť Ondrejského cintorína
Lamač –HHodonínska ul., Podháj po križovatku Studenohorská, Studenohorská 49 - 91, Bakošova, Podlesná, Okolie šport. haly na Barine, Podháj – popri ceste po otočku Cesta na Klanec
Dúbravka – cvičiská psov na Dražickej a Agátovej, Pod záhradami – Koprivnická, Karloveská – Krčace, Alexyho smer Lamač
(Zdroj: www.bratislava.sk)
generálny pardon na neprihlásené psy do konca apríla.
Tieto kroky by mali viesť k tomu, že do rozpočtu sa dostanú dane aj za doteraz neprihlásené psy. Prednosta miestneho úradu Rastislav Velček odhaduje, že ich môže byť približne dvesto. Nové Mesto predpokladá, že eviduje len necelú polovicu všetkých psov.
Do evidencie treba prihlásiť psa od 6 mesiacov veku.
Výšku dane za psa a podmienky na jej zníženie si mestské časti stanovujú individuálne. V Bratislave sa daň pohybuje v priemere okolo 35 eur. Nižšiu daň za psa mávajú osamelí dôchodcovia, oslobodenie od dane umožňujú samosprávy osobám s ťažkým zdravotným postihnutím. V Karlovej Vsi sa napríklad možno vyhnúť dani za psa, ktorý sa zúčastňuje na medzinárodných pretekoch.
Výrazne úľavy na dani môžu dosiahnuť Staromešťania. Sadzba dane je o polovicu nižšiu za kastrovaných, čipovaných alebo vycvičených psov, mestská časť motivuje aj k adopcii psov z útulku.
Motivačné opatrenia podľa hovorcu Starého Mesta Tomáša Halána pomáhajú. „Postupne sa mení pomer neprihlásených psov v prospech prihlásených,“ hovorí.
Označenie psov čipom, ktoré znamená aj ich zapísanie do databázy, je už povinné. „Šteniatka narodené po
1. novembri 2011 by mali byť čipované všetky, ostatné psy majú prechodné obdobie do konca septembra 2013,“ pripomína veterinárna lekárka Silvia Ficová. Cena je okolo 21 až 26 eur.
Bez vôdzky
Najviac voľnosti si užijú psy v Petržalke. Voľný výbeh majú predovšetkým v trávnatom koridore budúceho dopravného systému.
V Ružinove je pre 3700 evidovaných psov len jeden výbeh, a to medzi Vrakunskou a Ružinovskou ulicou pri konečnej električiek.
Karlova Ves oficiálny výbeh pre psy nemá. Psy môžu byť na voľno v určenom čase na vymedzených miestach aj vo dvoroch medzi blokmi.
Rusovce, Čunovo, Jarovce, Vajnory a Záhorská Bystrica výbehy nemajú.
Voľný výbeh nemajú psy ani v lesoch okolo mesta, ktoré sú poľovným revírom. Musia tam byť na vôdzke. Nedávno sa však zmenil zákon, ktorý psy chráni aspoň pred poľovníkmi. Tí na nich nesmú strieľať, ak sú jasne označené farebným obojkom.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Psia infraštruktúra
Z daní za psy mestské časti obvykle rozmiestňujú a servisujú nádoby a vrecká na exkrementy. Petržalka na údržbu viac ako dvesto košov a na vrecká dala vlani takmer 100tisíc eur.
„Aj tak sa deti nemôžu hrať na tráve, lebo hneď do niečoho šliapnu,“ hovorí Petržalčanka Jana Kovácsová.
Mestská časť pritvrdila a úradníci spolu s hliadkami kontrujú psičkárov. Niektorí pred kontrolou utekali. „Budeme intenzívne pokračovať v denných i večerných hodinách,“ tvrdí hovorkyňa Mária Grebeňová-Laczová.
Adopcie zvierat v Horárni pokračujú 1. apríla
Vďaka akcia Nájdite sa v Horskom parku minulý rok našlo domov 27 psov a mačiek z útulkov.
STARÉ MESTO. Výjazdová akcia útulkov Nájdite sa... so zvieratkom z útulku! sa rozšírila. Oproti doterajším štyrom sa na nej v Horskom parku 1. apríla zúčastní viac ako desať útulkov z celého Slovenska.
Na prvej z troch tohtoročných adopcií bude k dispozícii niekoľko desiatok psov a niekoľko mačiek.
Útulky podporia patróni
Ambasádorkou projektu staromestskej samosprávy sa stala herečka a moderátorka Kristína Farkašová.
„Je to moja prvá funkcia,“ povedala herečka, ktorá sa na projekte zúčastňuje už od prvej akcie a sama poskytla domov týranej sučke nájdenej na smetisku.
Medzi patrónmi útulkov, ktorí budú na akcii podporovať adopcie, budú aj Hana Gallová, Jakub Petraník, Pyco, Zuzana Haasová, Lucia Hablovičová, Katarína Hasprová, Viktor Horjan či Jana Hospodárová.
Vlastné pravidlá
Adopčné pravidlá útulkov sa líšia, niektoré poskytnú zvieratko na adopciu zadarmo, iné si účtujú poplatky za veterinárne ošetrenie zvierat alebo zisťujú, či dávajú psíka, či mačku do dobrých rúk a či bude mať vhodné podmienky pre život.
Minulosť zvierat, ktoré sa dostanú do útulku, pracovníci útulkov obvykle nepoznajú, ale všetky informácie, ktoré o zvieratku zistia, záujemcom poskytnú.
„Správanie zvieraťa v byte alebo v rodine nevieme vždy s úplnou presnosťou odhadnút. Minulosť zvierat, než sa dostali do útulku, nepoznáme,“ hovorí Pavla Dugovičová z bratislavského útulku Slobody zvierat.
Na stretnutí v Horárni sa možno so zvieraťom spoznať, zobrať ho na prechádzku, stráviť s ním niekoľko hodín a porozprávať sa s pracovníkmi útulku, ktorí sa o zviera starajú.
(vju)