
Medzinárodný rozhodca a funkcionár Bratislavského zväzu boxu Miroslav Jakubík (v strede) precestoval za osemnásť rokov mnoho krajín. Jediný kontinent, ktorý zatiaľ nenavšívil, je Afrika. Možno sa to podarí jeho bratovi Jaroslavovi alebo synovi Richardovi, ktorých tiež zlákal na rozhodcovské chodníčky. FOTO – ARCHÍV
ho nebohý František Valenta. V posledných rokoch však z bratislavského boxu značne ubudlo členov.
V Bratislave existuje päť boxerských klubov – BC Epox Slovakia, BC Rom Slovakia, ŠKP Bratislava, S+P Bratislava a TJ Trnávka. „Žiaľ, ani v jednom oddieli nemáme seniorov. V dnešných časoch vychovávame talenty pre ostatné mestá, ktoré si najlepších potom vezmú do ligových tímov. Za to, že ešte existujeme, vďačíme bývalým aktívnym boxerom Suchánkovi, Strasserovi či Šarkózimu, ktorí kluby založili. Aj inde na Slovensku klesá počet klubov a seniorov v nich. Dnes v lige súťažia len dva oddiely – Vranov a Žilina. Dubnica uvažuje o odstúpení a muži boxujú ešte v Komárne a Nitre,“ povedal funkcionár Bratislavského zväzu boxu Miroslav Jakubík. „Počas aktívnej činnosti som boxoval za Slovan. Trénoval ma Tibor Löw, dlhoročný generálny sekretár Slovenského zväzu boxu. Práve on ma po čase pritiahol späť do ringu, no začal som sa venovať rozhodovaniu, čo robím 25 rokov. Medzinárodným rozhodcom som už osemnásť rokov a precestoval som sedemnásť krajín. Okrem Afriky som bol všade,“ prezradil o sebe 56-ročný rozhodca.
Bol svedkom podvodu
Rozhodcovia sú v poslednom čase stredobodom pozornosti verejnosti. Dokážu totiž výrazne ovplyvniť výsledok zápasu. „V každom športe, kde hodnotí človek, ktorý dáva akúsi známku či body, má veľkú možnosť zápas ovplyvniť. Stáva sa to, a bol som toho aj svedkom. Ak boxujú vyrovnaní súperi napríklad z Bulharska a Macedónska a dlhoročným prezidentom Európskej federácie je pán Žečev z Bulharska, rozhodcovia krajine, ktorá funkcionársky pre nich nič neznamená, nedajú body, a tak vyhrá Bulhar.“
Po troch K. O. koniec kariéry
S vývojom techniky sa zvyšuje aj dôraz na bezpečnosť či starostlivosť o športovcov. Boxeri povinne absolvujú každý polrok dôkladnú lekársku prehliadku. Taktiež musia mať v zápasoch oblečenú ochrannú prilbu, chránič zubov a suspenzor. „Výstroj si v našich kluboch boxeri neplatia. Veď členská základňa je mizerná, a ak by sme chceli pýtať od potenciálnych boxerov peniaze, neudržali by sme ich. Je to šport pre tvrdých chlapov a venujú sa mu prevažne chlapci z nemajetných rodín, alebo Rómovia. Róm vám nebude päť rokov behať po ihrisku, kým si zahrá zápas. Radšej ide hneď na vec, je to, jednoducho, v ich povahe. Majú na box talent,“ dodal Jakubík.
Aj likvidačných úderov – K. O. – je omnoho menej ako v minulosti. „Prístup trénerov a rozhodcov je opatrnejší a radšej ukončia zápas skôr, aby predišli K. O. úderu. Najväčšou ochranou je zmena veľkosti rukavíc. Pred časom sa boxovalo s osemuncovými rukavicami, ale v súčasnosti už všetky váhové kategórie majú povinnosť používať len desaťuncové. Ak ste dostali úder menšími rukavicami, ktorý dobre sadol, cítili ste úder na hánke, dnes to však prakticky nie je možné. Myslím si, že od alkoholu majú ľudia väčšie postihnutie mozgu ako od úderov v boxe,“ povedal s úsmevom bývalý boxer. Novinkou v pravidlách je vraj skutočnosť, že po troch úderoch K. O. v majstrovských zápasoch je boxer povinný ukončiť svoju činnosť.
Buďte lepší ako Dydi
Za aký čas sa dostane nováčik do ringu na ozajstný zápas? „Je to individuálne, no v minulosti to trvalo dlhšie. Dnes nieto ľudí, a tak sa dostávajú do hry v krátkom čase.“ Nielen Bratislava, ale prakticky celé Slovensko má roky len jediného špičkového boxera – Rudolfa Dydiho, ktorý nedávno získal bronzovú medailu na majstrovstvách Európy v ruskom Perme. Keby sa mu chcel niekto vyrovnať a začať boxovať, má na výber z piatich klubov. Väčšina z nich trénuje každý pondelok, stredu a piatok. Informácie o kluboch dostanete v sídle zväzu na Junáckej ulici č. 6. Do telocvične môže prísť hocikto. Každý dostane príležitosť a závisí len od neho, či sa dokáže v boxe presadiť.
MIROSLAV HÝLEK