BRATISLAVA. Život a aktivity veľkopočetnej viacgeneračnej rómskej rodiny je ústrednou témou výstavy Roma Sam Sme Rómovia, ktorú vo štvrtok (8.3.) sprístupnia v bratislavskej Bibiane. Táto rodina je pozitívnym príkladom so základnými hodnotami, kde deti chodia do školy, všetci dospelí pracujú, ba aj sa spoločensky angažujú.
Expozícia je príspevkom do diskusie pri riešení aktuálnej celospoločenskej etnickej problematiky.
"Interaktívnou výstavou chceme dokázať, že netreba všetkých Rómov hádzať do jedného vreca. Títo nežijú v osadách a aj keď sú chudobní a bez elektriky, snažia sa niečo dokázať. Deti vyštudovali stredné i vysokú školu, sú umelecky i remeselne aktívni, venujú sa rôznej dobrovoľnej činnosti. Búrajú stereotypy a predsudky verejnosti," hodnotí ich autorka scenára výstavy Katarína Poláková, ktorá desať rokov sleduje veľkú rodinu bratov a sestier, ich deti a vnúčatá aj ich priateľov.
V jednotlivých miestnostiach Bibiany môžu nielen malí návštevníci spoznávať rómsky domov, príbehy jednotlivých členov, ich maľby, hudbu či piesne v podaní občianskeho združenia (OZ) Žubro, ktoré vedie etnografka Jana Belišová.
Edita Rihariová, ktorá napísala dve knihy, im povie o svojej rodinnej výchove aj o rozprávkach. Jej dcéra Martina je choreografkou hip-hopového muzikálu, rómske deti z OZ Pramienok zahrajú bábkové a iné divadelné predstavenia. Okrem výtvarných diel detských a dospelých rómskych autorov nechýba fotografická dokumentácia, staré rómske symboly a citácie prísloví ani filmové dokumenty.
V sprievodnom programe budú výtvarné, divadelné a tanečné workshopy, rozprávanie o kováčskom umení a nedeľné popoludňajšie predstavenia.
Výstava potrvá do 2. septembra. Koná sa pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov i na počesť desiateho výročia činnosti OZ Pramienok, ktoré vyhľadáva talenty a pomáha im k vlastnej realizácii.
ROMA SAM – SME RÓMOVIA
Výstava trvá od 9. marca do 20. mája.
Výstava Roma Sam je výsledkom deväťročnej spolupráce autorky scenára v oblasti výtvarného, literárneho, dramatického umenia a kreativity s rómskou komunitou.
V roku 1990 vznikla autorská výstava v galerijnom prostredí s rovnakým názvom Roma Sam - výstava výtvarnej tvorby rómskych detí z celého Československa na motívy rómskych rozprávok, ktorá bola doplnená ukážkami rôznych literárnych žánrov a bola bilingválna.
Po 21 rokoch na ňu nadväzuje nový projekt určený nielen detskému divákovi, ale aj širokej verejnosti. Myšlienkovým základom tejto výstavy sú rodinné hodnoty, ktorými sa otvára ďalší rozmer pri riešení tejto aktuálnej celospoločenskej témy.
Prezentuje originály detských i dospelých rómskych autorov, ktoré sú doplnené fotodokumentáciou, použité sú staré rómske symboly a citácie rómskych prísloví.
Výstava zároveň pripomína 10. výročie činnosti občianskeho združenia Pramienok.
Scenár: Katarína Poláková, výtvarno-priestorové riešenie: Zdeňek Šánský,
Ľubomír Ondruš, grafická úprava: Katarína Slaninková
bibiana.sk
Autor: lut