Priateľovi som v prítomnosti svedkov požičal väčší obnos peňazí. Čas, na ktorý som mu ich požičal, už uplynul, ale peniaze mi odmieta aj napriek mojim opakovaným urgenciám vrátiť. Nepopiera, že si ich odo mňa požičal, ale hovorí, že mi ich nemá z čoho vrátiť, pretože o všetky svoje peniaze prišiel pri neúspešnej investícii. Povedal, že jediné, čo mu zostalo, je dom, v ktorom býva. Na moje upozornenie, že budem svoju pohľadávku uplatňovať súdnou cestou, mi povedal, že mu to neprekáža, lebo aj tak nič nedostanem. Vraj hneď, ako sa začne súd, celý svoj majetok prevedie na svoju dcéru a nebude mať nič, z čoho by mi mohol zaplatiť. Mám nejakú možnosť zabrániť mu, aby mi uspokojenie mojej pohľadávky zmaril? Andrej K.
Keď dlžník odmieta uspokojiť pohľadávku dobrovoľne, budete musieť svoj nárok uplatniť súdnou cestou.
Jedným z účinných prostriedkov, ktorým možno zabrániť tomu, aby dlžník zmaril alebo sťažil uspokojenie pohľadávky tým, že prevedie na inú osobu celý svoj majetok, je inštitút predbežného opatrenia.
Občiansky súdny poriadok umožňuje súdu nariadiť predbežné opatrenie, ak je potrebné, aby boli dočasne upravené pomery účastníkov konania, alebo ak je obava, že výkon súdneho rozhodnutia bude ohrozený. Predbežné opatrenie môže súd nariadiť nielen po začatí konania, ale aj pred jeho začatím.
Keďže predbežné opatrenie slúži na poskytnutie provizórnej dočasnej ochrany, na jeho nariadenie stačí osvedčiť, že uplatňovaný nárok existuje. Ďalej musí navrhovateľ preukázať aj záujem na vydaní predbežného opatrenia, teda musí uviesť okolnosti bez vážnejších pochybností osvedčujúce obavu z ohrozenia výkonu rozhodnutia alebo potreby dočasnej úpravy vzťahov medzi účastníkmi.
Skutočnosti, ktoré ste uviedli, však vzbudzujú obavu, že prípadný výkon rozhodnutia bude zmarený, alebo sťažený tým, že v tom čase už dlžník nebude mať žiadny majetok, z ktorého by mohla byť pohľadávka uspokojená. Tieto skutočnosti spolu s existenciou nároku na zaplatenie dlžnej sumy budete musieť v prípadnom návrhu na vydanie predbežného opatrenia osvedčiť.
Preto odporúčam zároveň s podaním žaloby (prípadne aj pred jej podaním), ktorou budete žiadať, aby súd zaviazal dlžníka na zaplatenie dlžnej sumy, podať návrh na vydanie predbežného opatrenia. Ním budete žiadať, aby súd zakázal dlžníkovi akýmkoľvek spôsobom nakladať s presne špecifikovaným majetkom (napr. domom, ktorého je vlastníkom).
JUDr. MARTIN GAJARSKÝ, advokát