
Po päťdesiatich rokoch sa vnútrajšok jezuitského kostola opäť rekonštruuje. FOTO SME - PAVOL MAJER
V Kostole Najsvätejšieho spasiteľa na Hlavnom námestí, známom ako jezuitský, sa uskutočňuje rozsiahla vnútorná rekonštrukcia. V prvej etape vymenia celú elektroinštaláciu a kúrenie, zabudujú nové ozvučenie i osvetlenie, aby vynikli veľkoplošné nástenné barokové obrazy.
„Dochádza k sanácii vnútorných zvetraných murív, ktoré sú zvlhnuté do dvojmetrovej výšky,“ povedal správca kultúrnej pamiatky Andrej Filipek.
V pamiatkovo chránenom objekte urobili reštaurátorský prieskum, aby pri novej elektroinštalácii nepoškodili historické maľby. Pri ňom objavili renesančný portál na južnej stene presbytéria. „Bol zanesený 24 vrstvami rôznych náterov,“ konštatuje Filipek.
Úvodnú etapu rekonštrukcie z milodarov veriacich chcú ukončiť do polovice septembra. Potom plánujú liturgickú úpravu oltárneho priestoru, opravu drevených lavíc, šiestich bočných oltárov, vyčistenie barokovej organovej skrine a sprístupnenie krypty, kde je pochovaný aj ostrihomský arcibiskup kardinál Leopold Kollonich, ktorý korunoval uhorských kráľov. Ako prezradil Filipek, v budúcnosti tam opäť chcú pochovávať.
Napriek rekonštrukcii každú nedeľu býva v kostole päť svätých omší. „Nemôžem si dovoliť zrušiť ich, pretože žiaden kostol v blízkosti nie je taký veľký, aby sa tam zmestili veriaci, ktorí sem pravidelne chodievajú,“ povedal. V ostatných dňoch sú omše v iných kostoloch.
Rekonštruovaný kostol postavila evanjelická cirkev v rokoch 1636-1638 pre veriacich nemeckej národnosti. V roku 1672 ho prevzali jezuiti, ktorí strhli postranné kruchty a zaplnili interiér barokovým mobiliárom. Kostol obsahuje stĺpovú architektúru, oltáre, spovedelnice, sochy, obrazy a iné cennosti. Posledná vnútorná rekonštrukcia bola v roku 1954.
(tasr)