NOVÉ MESTO. Hudba ako z čínskej reštaurácie, steny zdobia veľké farebné vejáre, zo stropu visia papieroví draci. Slovenské deti v školských laviciach držia modré učebnice s názvom Čínsky raj. Po úvodnej hodine už vedia pozdraviť po čínsky.
Prvú čínsku triedu na slovenskej základnej škole otvorili dnes v bratislavskom Novom Meste. Čínštinu sa na základnej škole na Sibírskej budú učiť žiaci každý týždeň dve hodiny.
V škole o jazyk prejavilo záujem okolo 40 detí, učí ich lektorka Xu Yang z Číny, po slovensky sa s deťmi rozprávať nevie.
„Výučba je zapracovaná do programu školy,“ hovorí Peter Paulen bývalý veľvyslanec Slovenskej republiky v Čínskej ľudovej republike a dnešný riaditeľ Konfuciovho inštitútu v Bratislave. „Zatiaľ je to ako cudzí jazyk, aby sa mohli deti neskoršie učiť v čínštine napríklad aj geografiu.“
Konfuciov inštitút má podporovať vyučovanie čínštiny na Slovensku a aj vzťahy medzi našimi krajinami. Pre prvú čínsku triedu na Slovensku kúpili prístroje, diaprojektor, počítače, škole tiež darovali učebnice.
Deti sa čínsky učia zadarmo, záujem majú aj rodičia, tí však budú musieť za kurz platiť.
Čína je pekná, aj sa rozpína
„Raz mi povedali, že múdry človek sa učí anglicky a ešte múdrejší po čínsky,“ vysvetľuje Paulen zámer učiť slovenské deti po čínsky. „Čína patrí k najväčším ekonomikám sveta, je to krajina, ktorá má vysoký rast HDP.“
„Čína sa stále rozpína, je tam veľa pracovných príležitostí a nikdy nevieme, kedy nám to bude dobré,“ hovorí siedmak Michal, prečo sa na čínštinu prihlásil.
Druhý zo žiakov vraví, že sa mu páči čínska kultúra, tretí chce ísť s mamou na výlet k čínskemu múru.
Po prvej základnej škole by v Bratislave malo pribudnúť aj prvé gymnázium s čínštinou. „Rokujeme s Gymnáziom Ladislava Sáru,“ hovorí Paulen.
Vietnamčina, čínština
Na Slovensku dnes žije asi štyritisíc Číňanov.
Starosta bratislavského Nového Mesta Rudolf Kusý (nezávislý) myšlienku čínskej triedy podporuje.
„Povedal som si na jeseň, že budeme prví a dnes otvárame,“ povedal dnes. Moc Číny si uvedomil, keď po behu v teniskách čínskej výroby zapol počítač rovnako z čínskej produkcie.
Vlani spustili práve v bratislavskom Novom Meste aj výučbu vietnamčiny. Rozdiel je v tom, že tú sa na základnej škole učia deti Vietnamcov, ktorí žijú v Bratislave, nie Slováci. Malí Vietnamci sa tak môžu zdokonaliť v jazyku a spoznať kultúru predkov.
Prečítaj si viac o výučbe vietnamčiny v článku SME - klik.
Triedu otvorili vďaka spolupráci mestskej časti a Konfuciovho inštitútu, ktorý je odborným garantom programu.
FOTO - TASR
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA