BRATISLAVA. Nelegálne skládky odpadu je už možné nahlásiť aj cez mobil! Spoločným čistením okolia vysokoškolských internátov v Mlynskej doline sa dnes začala celoslovenská akcia Vyčistime si Slovensko.
Na upratovaní sa spolu so študentmi zúčastnil aj minister životného prostredia József Nagy, ktorý predstavil aj novú mobilnú aplikáciu na ohlasovanie nelegálnych čiernych skládok.
Bez byrokracie
Narazili ste počas vašej prechádzky v prírode na nelegálnu skládku odpadu a neviete čo s tým? Odo dnes to môžete oznámiť bez námahy či strachu z byrokracie. Netreba ísť na úrad, netreba vypisovať formuláre.
Takúto skládku môžete odteraz nahlásiť prostredníctvom mobilného telefónu Ministerstvu životného prostredia.
Dnes túto možnosť na štartovacej akcii k podujatiu Vyčistime si Slovensko predstavil minister životného prostredia, József Nagy: "Mám rád čistotu a poriadok. Svoje 4 deti tiež učím, že musíme začať sami od seba. Čierne skládky sú nebezpečné a majú tendenciu rýchlo rásť, sú ako nádory na tele prírody. A mám rád jednoduché a zrozumiteľné riešenia, a toto je dokonca zadarmo. Teším sa, že sme zaviedli tento "cool" spôsob ohlasovania neporiadku a verím, že zapojí dnešnú internetovú generáciu do reálnej ochrany životného prostredia".
Pokračovanie
Po minuloročnom úspechu vyhlasuje ministerstvo akciu Vyčistime si Slovensko aj v tomto roku.
"Počas niekoľkých dní od spustenia registrácie evidujeme už niekoľko stoviek prihlásených subjektov, čo ma iba utvrdzuje v názore, že ide o správnu vec a ľudia skutočne majú záujem o čistotu vo svojom okolí a čo je najdôležitejšie sú ochotní pre to niečo aj urobiť," povedal environminister.
Ide najmä o upratovanie a čistenie verejných priestranstiev v okolí brehov potokov, parkov, ciest, odstraňovanie čiernych skládok odpadov, ale aj jednoduché čistenie pred školou či vlastným blokom.
Výhra: Aj vstup do ZOO
Registrácia účastníkov potrvá do 15. marca 2012.
Viac informácií o podujatí, ako aj registračný formulár pre zapojenia sa do akcie Vyčistime si Slovensko nájdu záujemcovia na www.denzeme.eu.
Ministerstvo aj v tomto roku podporí registrovaných účastníkov a poskytne im pracovné pomôcky - symbolické množstvo plastových vriec a rukavíc, ktoré si bude môcť každá zapojená škola, organizácia či inštitúcia vyzdvihnúť na príslušnom Obvodnom úrade životného prostredia.
Rovnako zapojených účastníkov motivuje možnosťou vyhrať jednu z cien, napr. skupinový vstup do ZOO s odborným výkladom, skupinový vstup do vybranej sprístupnenej jaskyne na Slovensku či Atlas krajiny spolu s DVD.
Podujatie opätovne podporuje Asociácia podnikateľov v odpadovom hospodárstve a OLO, a.s.
Fotenie skládok
V súčasnosti je možné informovať ministra nielen o korupčnom správaní sa a porušovaní zákona o ochrane životného prostredia, a to prostredníctvom Envirošpióna telefonicky alebo vyplnením formulára na internetovej stránke ministerstva, ale aj nahlásiť nelegálnu skládku odpadu.
Po odfotografovaní nelegálnej skládky (prostredníctvom stiahnutej aplikácie TrashOut vo Vašom mobilnom telefóne) je táto fotografia, spolu s GPS súradnicami a ďalšími detailmi automaticky doručená ministerstvu.
Po odbornom posúdení nahláseného objektu sa informácia posunie na obvodný úrad a Slovenskú inšpekciu životného prostredia. V súčasnosti je spustená skúšobná pilotná verzia projektu a jej vyhodnotenie je predbežne naplánované na 22. apríla 2012, t.j. na Deň Zeme.
TrashOut má ambíciu rozšíriť sa aj za hranice Slovenska s cieľom lokalizovať a eliminovať nelegálne skládky veľmi jednoduchou a efektívnou formou. Aplikácia je k dispozícii na stiahnutie zadarmo www.trashout.sk, ale aj http://www.trashout.me/sk.
Taktiež nahlasovanie nelegálnych skládok je bezplatné.
Autor: lut