BRATISLAVA. Na bratislavskom Hlavnom námestí dnes organizátor Korunovačných slávností a zároveň kandidát za KDH Miroslav Vetrík pálil spisy o zdanení uhorskej šľachty z obdobia Márie Terézie. V rámci svojej predvolebnej kampane chcel takýmto spôsobom poukázať na daňové úniky v súčasnosti.
Podľa Vetríka nielen v 18. storočí, ale aj dnes platia dane predovšetkým jednoduchí ľudia. "A daňové úniky sú vysoké, len na DPH prichádza štát ročne o vyše miliardu eur," myslí si Vetrík, ktorý dodal, že aj takýmto divadelným predstavením chce na problém poukázať.
Bratislavčania tak dnes na Hlavnom námestí mohli okrem pálenia spisov vidieť aj kráľovské bábky či cisársku gardu. "Páčili sa mi salvy tejto gardy. A to, že sa takéto pálenie spisov dialo práve tu, som nevedela," povedala 32-ročná Katka, ktorá sa na podujatie prišla pozrieť aj s dcérou. Povedala, že voliť pôjde. "Neviem však, koho budem krúžkovať. Nie som totiž ani pevne rozhodnutá, koho budem voliť," dodala s tým, že rozhodovať sa zrejme bude až koncom budúceho týždňa.
V roku 1764 Mária Terézia zvolala uhorský snem, lebo chcela zdaniť šľachtu. V Uhorsku totiž platili dane len tí najchudobnejší. Mária Terézia preto poverila Adama Františka Kollára, aby pripravil právne podklady na zdanenie. Jeho publikácia "O pôvode a nepretržitom používaní zákonodarnej moci uhorských kráľov v cirkevných záležitostiach", kde sformuloval 61 výhrad a ostro napadol nezdaniteľnosť cirkevných majetkov a šľachty, vyvolala veľký rozruch.
Uhorský snem reformu zmietol zo stola. Fungoval deväť mesiacov a z tohto času mesiac uhorskí zákonodarcovia venovali polemike o Kollárovom diele. Nakoniec knihu na námestí v Bratislave verejne roztrhal a spálil mestský kat. Kráľovnú Máriu Teréziu to tak nahnevalo, že uhorský snem rozpustila a až do konca svojho života ho nezvolala, vládla dekrétmi. Uhorská šľachta Adama Františka Kollára nenávidela a považovala ho za zradcu národa.