Uhorský snem daňovú reformu zmietol zo stola, Mária Terézia ho rozpustila.
BRATISLAVA. Predstavenie Rozpustenie parlamentu uvedú v sobotu o 15:00 na Hviezdoslavovom námestí. Ako informoval organizátor Korunovačných slávností Miroslav Vetrík, v centre Bratislavy ukáže, či sa rok 2012 líši od roku 1764.
Predstavenie prostredníctvom dobovej reminiscencie poukáže na to, ako finančná oligarchia vplýva na činnosť zákonodarného zboru.
Uhorsko bolo krajinou, kde dane platili len tí najchudobnejší. Najbohatší ľudia v krajine - šľachta - boli od platenia daní oslobodení. V roku 1764 Mária Terézia zvolala do Bratislavy Uhorský snem, aby riešil túto nespravodlivosť. Obrátila sa preto na Slováka Adama Františka Kollára, aby pripravil právne podklady.
Vo februári 1764 vydal Adam František Kollár publikáciu O pôvode a nepretržitom používaní zákonodarnej moci uhorských kráľov v cirkevných záležitostiach, kde sformuloval 61 výhrad a ostro napadol nezdaniteľnosť cirkevných majetkov a šľachty.
Uhorský snem daňovú reformu zmietol zo stola. Mestský kat knihu v Bratislave verejne roztrhal a spálil. Kráľovnú Máriu Teréziu to tak nahnevalo, že Uhorský snem rozpustila a až do konca svojho života ho nezvolala, vládla svojimi dekrétmi. Uhorská šľachta Adama Františka Kollára nenávidela. Považovala ho za zradcu národa a bezbožníka. Jeho meno nadlho vymazali z dejín.