Cestujúci, no aj vodiči sú vraj k hendikepovaným ľahostajní. Dopravca to chce zmeniť.
BRATISLAVA. Dopravný podnik Bratislava (DPB) a Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) spúšťajú informačno-osvetovú kampaň "Nezatváraj oči pred nevidiacimi!".
Hovorkyňa DPB Agáta Staneková povedala, že podnik chce kampaňou vyjsť v ústrety cestujúcim so zrakovým postihnutím.
Cestujúci sa podľa hovorkyne k hendikepovaným často správajú ľahostajne.
Ľudia nevedia, čo robiť
Podľa skúseností ÚNSS je to spôsobené aj tým, že verejnosť nevie, ako takýmto ľuďom pomôcť.
Kampaň má cestujúcej verejnosti pripomenúť, že aj hendikepovaní ľudia sú súčasťou našej spoločnosti a majú rovnaké práva na verejnú dopravu, ako tí bez zdravotného postihnutia.
Kampaň je rozdelená na niekoľko fáz. V prvej bude komunikovať kľúčový vizuál v prostriedkoch mestskej hromadnej dopravy (MHD), budú distribuované letáky na predajných miestach DPB, v týždňovej periodicite počas šiestich týždňov DPB zverejní na webe edukatívne informácie o spôsobe pomoci nevidiacim a poslednou fázou kampane bude umiestnenie špeciálnych nálepiek na vozidlá MHD.
Dve tretiny vodičov autobusov nezastavili, ako mali
Koncom minulého roka realizovala ÚNSS v rámci projektu Ústretová verejná doprava prieskum zameraný na prístupnosť MHD v Bratislave pre ľudí so zrakovým postihnutím.
"Na frekventovaných zastávkach sa sledovalo zastavenie autobusu vzhľadom na žlté vodorovné značenie a pozíciu označníka, zastavenie ďalšieho autobusu, stojaceho súčasne v zastávke, opakovane pri označníku, ak tam stojí osoba s bielou palicou alebo s vodiacim psom a ústretovosť vodičov bratislavskej MHD," priblížila Staneková.
Vodiči sa podľa výsledkov správali ochotne, niekedy aj nad rámec svojich povinností, ale časté boli aj prípady menej ústretových vodičov. "Zhruba dve tretiny vodičov autobusov nezastavili tak, aby mohol cestujúci so zrakovým postihnutím nastúpiť," uviedla.
Zmena v poriadku
DPB preto prijal opatrenia. K 1. januáru bol zmenený Prepravný poriadok, kde má každý vodič povinnosť pristaviť vozidlo pri označníku, ak na zastávke stojí osoba s bielou palicou alebo vodiacim psom, aj v prípade, že sú na zastávke ďalšie vozidlá.
"Ďalším opatrením bolo zavedenie pravidelných školení pre vodičov DPB," vysvetlila Staneková. Videozáznam ÚNSS sa stal povinnou súčasťou autoškoly a pravidelného preskúšavania vodičov DPB, na prevádzkach DPB sú aj ilustračné plagáty. "Od zavedenia novoprijatých opatrení DPB do praxe registruje ÚNSS pozitívne ohlasy," dodala.
O zmenách v prepravnom poriadku čítaj tu.
Autor: lut