
FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
m záhradníkom. Vďaka nadobudnutým vedomostiam sa však dostal do Siene slávy v USA. Na výstave chodil medzi návštevníkmi a s entuziazmom vysvetľoval, ktoré odrody a prečo sú najvzácnejšie. Obdivovateľom neuveriteľných farieb kvetov objasnil, že čarovanie s farebnou paletou nie je už dnes nič mimoriadne. Umením je vyšľachtiť kvety, ktoré pôsobia ako z vosku a majú nádherne čipkovité okraje.
Také sa podarilo vypestovať aj Adamovičovým nasledovníkom. Alojz Mikulášek vystavoval napríklad Šľahačku alebo odrodu Serenade Ještěd. Igor Adamovič vystavoval aj odrodu Atom, ktorú vyšľachtili už v roku 1946. „Opatrujem ju ako v archíve a vždy ju ešte po pár kúskoch vypestujem.“ Vzácna bola plnokvetá svetová odroda Scented multipetal. Jej neobyčajnosť si musel všimnúť i laik, pretože namiesto tyčiniek mala lupene. Adamovič z nej zatiaľ predal len niekoľko hľúz v Amerike po 200 dolárov.
„Nemôžem si pomôcť,“ povedala nám pani Elena Romayová. „Mne sa najviac páčia dymovo sfarbené gladioly, napríklad Bombaj a Sirael alebo krehká Dynasty, vyzerá ako orchidea.“
Na výstave pútali pozornosť aj voňavé odrody gladiol ako Gama, Chumba Wamba – kučeravá, exoticky pôsobiaca krásavica, či Victoria, ktorej kvety vyzerali ako kvety ruže. Viacerí sa usmievali pri gladiole Dr. Vladimír Mečiar, ktorú vypestoval Vincent Jurík. Bola hrdá, ale kvety už niesli znaky vädnutia. To sa „voskovkám“, ktorých kvety sú nádherné aj štrnásť dní, nemohlo stať.
Jedinečné gladioly si však do Ružinova neprišlo pozrieť veľa návštevníkov, hoci vstupné bolo dobrovoľné. Kto prišiel, neľutoval a chystal sa vrátiť. Včera po pätnástej hodine totiž pestovatelia exponáty predávali za symbolické ceny.
(mi)