BRATISLAVA. Dielo bratislavského rodáka, maliara Adolfa Frankla (1903, Bratislava - 1983, Viedeň), ale aj hrôzy prenasledovania predstaví od 1. marca do 29. apríla výstava Múzea mesta Bratislavy v Starej radnici.
Výstava s autentickým príbehom pod názvom Vízie - Visions - Visionen. Výstava je pripomienkou Franklovho projektu "Vízie z inferna – umením proti zabúdaniu", ktorý podľa Mestského múzea v Bratislava upozorňoval na neľudskosť nacistov. "Svojím dielom zanechávam memento všetkým národom sveta.
Nikto, bez rozdielu vierovyznania, rasy či politického presvedčenia, nesmie už nikdy zažiť také, ani podobné ukrutnosti!," tvrdil samotný Adolf Frankl.
Kto bol Frankl?
Adolf Frankl na cykle "Vízie z inferna – umením proti zabúdaniu“, ktorý pozostáva z viac než 250 olejových malieb a vyše 2000 kresieb, pracoval od roku 1945. "
Popritom vznikalo mnoho diel, v ktorých zobrazoval nielen holokaust ale aj scény z Bratislavy pred 2. svetovou vojnou a neskôr i z Viedne.
Frankl bol vynikajúci portrétista, mal rád kaviarne, niektoré z nich zvečnil vo svojich kresbách. Bol exaktným pozorovateľom bežného života. V jeho tvorbe nájdeme i židovské motívy," informovalo ďalej Mestské múzeum Bratislava.
Projekt „Vízie z inferna – umením proti zabúdaniu“ vznikol v podobe výstavy v roku 1975 a v súčasnosti je realizovaný pod patronátom Vysokého komisára OSN pre ľudské práva. Výstava je venovaná všetkým obetiam holokaustu ale aj ďalšieho násilia, prenasledovania, ponižovania, oberania o ľudskú dôstojnosť páchanú v rôznych historických obdobiach. Je tiež spomienkou maliara na svoje rodné mesto v podobe obrazov pohľadov na Bratislavu a jej pamiatky.
Odkaz rodičov
Thomas Frankl tlmočí výstavou odkaz svojich rodičov. Spomína na otca Adolfa Frankla, ktorý prežil koncentračný tábor Osvienčim (Auschwitz-Birkenau) v Poľsku a na matku Renée Franklovú, ktorá prežívala spolu s deťmi strach pred prenasledovaním v rôznych úkrytoch v Bratislave.
Adolf Frankl (12. februára 1903, Bratislave - 18. august 1983, Viedeň) v rokoch 1909 až 1921 navštevoval ľudovú školu, reálku a gymnázium. Maľovaniu sa venoval od detstva. Ešte pred vojnou absolvoval štúdium umenia a maľby na Škole umeleckých remesiel (ŠUR) v Bratislave u profesorov Gustáva Mallého, Františka Reichentála, Ľudovíta Fullu a Josefa Vydru. Popri tom bol karikaturistom a kresličom reklamných plagátov. V rokoch 1921 až 1941 začal pracovať v otcovom obchode na zariaďovanie interiérov.
Oženil sa a založil si vlastnú firmu. Neskôr bol jeho majetok arizovaný. Počas Slovenského štátu (1939 – 1945) sa aj na Slovensku šírilo prenasledovanie Židov. V septembri 1944 bol Adolf Frankl odvlečený najprv do slovenského koncentračného tábora v Seredi a neskôr do tábora smrti v Osvienčime (Auschwitz-Birkenau) v Poľsku.
Po oslobodení Osvienčimu Červenou armádou v roku 1945 sa vrátil späť do Bratislavy, kde obnovil fungovanie obchodu s interiérovými doplnkami, najmä textilnými dekoráciami. S rodinou emigroval v roku 1949 do Viedne, kde v roku 1983 aj zomrel.
Podoby pekla a raja pre záujemcov
K výstave pripravilo Múzeum mesta Bratislavy pre základné a stredné školy a ďalších záujemcov stretnutia so synom Adolfa Frankla, s Thomasom Franklom, pod názvom Podoby pekla a raja.
Na besedách porozpráva osobné zážitky z obdobia 2. svetovej vojny a bude sa tiež venovať výkladu diela svojho otca.
Besedy sa uskutočnia 6. a 7. marca, 13. a 14. marca, 20. a 21. marca a 27. a 28. marca. ďalej aj 3., 4., 10., 11., 17. a 18. apríla vždy od 10:00 v Starej radnici v Detskom ateliéri Múzeum má budúcnosť. Školské skupiny sa musia vopred nahlásiť na: e-mail: husova@bratislava.sk, striesova@bratislava.sk alebo na telefónne čísla: +421 2 591 008 17 a +421 2 591 008 27.
Maximálny počet účastníkov je 48 . 29. marca odhalia na počesť Adolfa Frankla pamätnú tabuľu na rodinnom dome na Ventúrskej ulici č.16 v Bratislave. Práve v tomto dome 28. septembra 1944 zatkli členovia Hlinkovej gardy a nemecké gestapo rodinu Franklovcov.
Bratislavská výstava a sprievodné podujatia pre školy a verejnosť sa konajú pod záštitou primátora hlavného mesta Milana Ftáčnika. Usporiadateľmi výstavy sú Múzeum mesta Bratislavy a Thomas Frankl v spolupráci s Rakúskym kultúrnym fórom v Bratislave.