BRATISLAVA. Environmentalisti si výročie havárie v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima Dajiči pripomenú aj priblížením osudov konkrétnych ľudí z postihnutej oblasti. Medzinárodná organizácia Greenpeace pripravila multimediálnu prezentáciu s názvom Krajina tieňov.
Okrem prezentácie na internete si budú môcť obyvatelia na Slovensku pozrieť aj samotné fotografie v podobe výstavy. Prvýkrát bude prezentovaná na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave v pondelok 27. februára, kde zotvrá do 23. marca.
Cieľom projektu je pripomenúť, že havária nebola len technologickým zlyhaním jadrovej energetiky a politikov, ale spôsobila i utrpenie ľudí. "Krajina tieňov ukazuje krásne krajinné fotografie, ale za chvíľu môžeme zistiť, čo je na nich zarážajúce. Niečo na nich chýba, a to ľudia. Viac ako 150.000 obyvateľov muselo z dôvodu vysokej rádioaktívnej kontaminácie opustiť svoje domovy v okolí havarovanej jadrovej elektrárne, často aj za hranicou tzv. zóny ohrozenia," priblížila Andrea Zlatňanská z Greenpeace.
Multimediálnu prezentáciu vytvorili Robert Knoth a Antoinette de Jong na jeseň 2011 počas cesty do zamorených oblastí vo fukušimskej prefektúre, kde zároveň navštívili viacerých obyvateľov zasiahnutých haváriou. "Tak môžeme na výstave vidieť fotografie krajiny bez ľudí a zároveň 12 fotografií ľudí, ktorí zostali bez domova. Nemali by sme dovoliť, aby sa niečo také opäť opakovalo," doplnila Zlatňanská.
Ako pripomenul Knoth, jadrová katastrofa vo Fukušime má dramatický dopad na životné prostredie a životy ľudí zo širokého okolia havarovaných reaktorov. "Snažili sme sa to zdokumentovať cez fotografie krajiny a ľudí, rovnako ako rozhovormi s obyvateľmi postihnutej oblasti. Niektorí z nich sa nikdy nebudú môcť vrátiť do svojich domovov. Všade sme cítili hlboký pocit straty," zhrnul.
K jadrovej havárii vo Fukušime došlo podľa environmentalistov preto, že japonské orgány nedokázali ochrániť ľudí a namiesto toho chránili jadrový priemysel.
"Z tohto dôvodu, a to rok po havárii, sú ľudia v Japonsku aj naďalej vystavení nebezpečenstvu z ožiarenia. Doteraz taktiež neboli plne kompenzovaní za všetko, čo stratili, nezískali ani podporu, ktorú potrebujú, aby si znovu vybudovali svoje životy. Aj toto by nám malo pripomenúť, že milióny ľudí žijúcich v blízkosti reaktorov na celom svete sú v nebezpečenstve, že budú trpieť pre rovnaké následky veľkej jadrovej katastrofy," uzavrela Zlatňanská.
TASR informovala hovorkyňa Greenpeace Slovensko Lucia Szabová.
Autor: khu