BRATISLAVA. Internet síce dotiahol človeku svet až do kuchyne, ale virtuálna realita so skutočnosťou veľa spoločné nemá. To je jasné každému, kto môže porovnať spoznávanie cudzích kultúr naživo s tým s prstom na klávesnici. Medzistupeň medzi oboma sprostredkúvajú kultúrne inštitúty.
Európske kultúry
V Bratislave pôsobí jedenásť zahraničných kultúrnych inštitútov.
Aktuálny program kultúrnych inštitútov
British Council, Panská 17 Bulharský kult. inštitút, Jesenského 7 28. 2. pletenie marteničiek (pre deti), 14.00 České centrum, Hviedoslavovo nám. 8, do 15.3. Nový z(b)oží, Kabinet,Mlynské nivy 34 (výstava mladý český dizajn) Francúzsky inštitút, Sedlárska 7 do 28. 2. Juraj Kollár: Bratislava-Paríž-Bratislava Maďarský inštitút, Palisády 54 novootvorený klub Nappali Poľský inštitút, Nám. SNP 27, 1. 3. Tomasz Sikorski: Marmoreal, vernisáž , 17.00 Rakúske kultúrne fórum, Zelená 7 29. 2. Koncert (E. Wärnfeldt, D. Karvay, P. Pogád) , Mozartova sieň, Ventúrska 10, 18.00 Ruské centrum vedy a kultúry , Fraňa Kráľa 2 29. 2. Večer Tatiany Daniliacovej, 17.00 Aula Cervantes , Konventná 1 7. 3. Jazyková kaviareň, Studio Café Laurinská 13, 17.30 Taliansky kult. inštitút, Kapucínska 7 28. 2. Koncert (U. Ughi a A. Specchi) SND , 19.00 Goethe Institut , Panenská 33, 28. 2. F. Hölderlin - Polovica života, 17.00
Zo západoeurópskych krajín svoje kultúry reprezentujú Francúzsko, Veľká Británia, Nemecko, Taliansko a Španielsko, z východu a juhovýchodu Európy Rusko a Bulharsko a samozrejme naši susedia – Česko, Maďarsko, Poľsko a Rakúsko. Tí sa venujú aj krajanom žijúcim na Slovensku.
Inštitúty usporadúvajú alebo pomáhajú organizovať rôzne podujatia – prednášky, výstavy či koncerty, ale najmä jazykové kurzy.
Súčasťou inštitútov bývajú kvalitne vybavené knižnice či informačné centrá, kde sa stretávajú tí, ktorí kontakt s kultúrou danej krajiny chcú nadviazať alebo ho nechcú prerušiť.
Susedia
Maďarský inštitút včera vo svojich priestoroch na Palisádach sprístupnil novovytvorený klub Nappali, s internetom, čitárňou, kaviarňou, ale aj s burzou kníh.
Konal sa tu aj včerajší Vyšehradský salón, kde sa debatovalo o kultúrnej diplomacii v strednej Európe, ktorej vlajkovými loďami sú práve inštitúty.
České centrum síce nemá priestory pre verejnosť, ale jeho aktivity, napríklad májová Noc literatúry, teda čítačky prekladov európskych autorov na netradičných miestach Bratislavy, či rôzne výstavy majú v kultúrnom kalendári mesta pevné miesto.
Silnou stránkou Rakúskeho kultúrneho fóra sú hudobné a literárne stretnutia v Mozartovej sieni veľvyslanectva. Aktuálny program fóra je však zameraný na výstavy. Najbližšie 2. marca v Starej radnici chystajú výstavu umelca spätého s Bratislavou aj Viedňou Adolfa Frankla.
Dianie v Poľskom inštitúte je na očiach. Špecialitou inštitútu sú najmä výstavy a má knižnicu s viac ako 7000 zväzkami. Jedno aj druhé vidieť cez presklené steny budovy priamo z Námestia SNP.